Читати книгу - "Сюецінь Ц. Сон у червоному теремі"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Мармуровий екран — щит, який ставили перед входом до будинку, щоб не допустити в нього злих духів, які, за повір’ями, можуть рухатися тільки по прямій лінії.
(обратно) 33Жучжоуська ваза. — Так називалися порцелянові вази — витвори гончарів із округу Жучжоу (провінції Хенань).
(обратно) 34...починають відпускати волосся... — Задавнім китайським звичаєм, малолітніх дітей стригли наголо. Волосся дозволялося відпускати лише підліткам.
(обратно) 35«Чотирикнижжя» — канонічні конфуціанські книги: «Луньюй» («Бесіди та судження»), «Да сюе» («Велике вчення»), «Чжун’юн» («Учення про середину») та твори філософа Менцзи.
(обратно) 36...запитав про здоров’я. — Привітальна церемонія, розповсюджена в Китаї за династії Цін (1644—1911). Приблизно відповідає українському: «Бажаю вам прожити багато літ».
(обратно) 37Зразком хай не буде для вас образ цей препаскудний! — Зображуючи в сатиричних, викривальних тонах пророкований Баоюю життєвий шлях, автор мовби висловлює точку зору охоронців тодішньої моралі. В підтексті ж викривається не герой роману, а фальшиві суспільні устої, що ламають долі молодих людей.
(обратно) 38Бі Гань (XII ст. до н. е.) — дядько Чжоу-вана, останнього імператора династії Шан. У поезії його образ уособлював благородство та непримиренність перед жорстокістю. Він гудив Чжоу-вана як деспота й розпусну людину. Племінник, охоплений гнівом, прорік: «Я чув, що в серці мудреців є сім отворів». Потім наказав розітнути груди Бі Ганя й вийняти серце.
(обратно) 39Сі Ши (Сі-цзи) — легендарна красуня, чарівність якої, за свідченням багатьох поетів, відзначалася природністю («Без помади, без пудри, — а така непідробно ніжна!» — Сі Ши). В роки її життя (V ст. до н. е.) князівство Юе вело невдалі війни із князівством У, і полководець Фань Люе, прагнучи припинити кровопролиття, віддав Сі Ши в дар правителю У. Вона ж умертвила правителя й повернулася до Фань Люе. Розгнівавшись на красуню за непослух, полководець утопив її в озері поблизу Сучжоу. Згідно з «Чжуан-цзи», красуня Сі Ши була особливо приваблива, коли, відчуваючи серцеве нездужання, хмурила брови.
(обратно) 40...під блакитною запоною... — Мається на увазі велике шовкове накриття, що займає більшу частину приміщення. Під ним містилися ложе та домашнє начиння. У спекотливі дні такі запони розставлялись у дворах для захисту від мух і комарів.
(обратно) 41Завідувач узливання вина — чиновник у державному училищі Гоцзицзянь; його обов’язком було здійснювати обряд узливання вина під час принесення жертв Конфуцію.
(обратно) 42Палацам личив би нефрит, а злото — їхнім брамам. — У вірші поетичного зводу «Юефу» (династія Хань) «Рядки про зустріч» є вислів:
Золото жовте ж бо — Для імператорських брам, Білий нефрит — Для хоромів Їх же таки дому. (обратно) 43Палац Ефан — палац імператора Цінь Шихуана, про величезні розміри та розкішне оздоблення якого свідчать численні стародавні джерела.
(обратно) 44У Східнім морі як нема Царю Драконів ложа... — Цар Драконів (Лун-ван), згідно зі стародавніми
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сюецінь Ц. Сон у червоному теремі», після закриття браузера.