Читати книгу - "Прорив. Корумпована демократія, держава-вигнанка Росія і найбагатша, найбільш руйнівна промисловість на земній кулі, Рейчел Меддоу"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Однак виникла кумедна ситуація на шляху до першого великого поєдинку НБА в Оклахома-Сіті. Ціна на природний газ на сировинному ринку почала падати знову — і швидко. Усього за два місяці акції «Чесапік» знизилися в ціні наполовину. І її боргові навантаження почали скидатися не стільки на сміливий фінансовий ризик, скільки на загрозу виживанню компанії. Того ж тижня, як Обрі з партнерами з НБА охрестили команду «Тандером», він люто торгувався на Енергетичній конференції правління «Леман бразерс». Цей невеличкий спад, запевняв Обрі грошовитих людей, які тут зібралися, просто означає, що нині інвестори можуть купити акції «Чесапік» зі знижкою. Які б тимчасові коники не викидали ціни на сировину, майбутнє — за сланцевим газом, тому жодна інша компанія країни не має кращих можливостей здобути це майбутнє, ніж «Чесапік». Обрі наголосив на 0,5 мільйона акрів, які «Чесапік» залишила за собою в нещодавно розвіданому сланцевому родовищі Хейнсвіл у Луїзіані й Техасі. Він стверджував, що одного дня це родовище стане найбільшим газовидобувним родовищем країни і четвертим найбільшим у світі, і що «Чесапік» вже захопив цей прапор. Хейнсвіл містив 800 мільйонів кубічних футів природного газу, запевнив Обрі присутніх на конференції «Леман бразерс» інвесторів, і вони спроможні добути третину цього, тобто розвідані запаси «Чесапік» зростуть у більш як двадцять разів.
Назвіть те, що сталося далі, лихими часами — неймовірно епохальних розмірів. І не можна звинувачувати Обрі, хоча можна звинувачувати фірму, яка приймала ту енергетичну конференцію. Через тиждень після конференції акції «Леман бразерс» за один день упали на 45%. Два дні по тому, коли інвестори однозначно зрозуміли, що, здавалося б, міцний стоп’ятдесятивосьмирічний приватний банк тримається на вкрай хисткому фонді, змурованому із занадто великої кількості нічого не вартих іпотечних кредитів, акції «Леман» впали ще на 40%. Виявилося, що «Леман» мали таку заборгованість і аж так використовували позики для укладання фінансових угод, що це могло б збентежити навіть Обрі. Через чотири дні після цього, коли ніхто не прийшов на допомогу, фірма оголосила про банкрутство. Новина знизила промисловий індекс Доу-Джонса майже на 5%, що спричинило найгіршу фінансову паніку останнього століття. Стало зрозуміло, що «Леманом» все не обмежиться.
Нарешті проголошена містом Американської вищої ліги Оклахома затямлювала урок, що щастя без нещастя не приходить. Місцеві засоби масової інформації надрукували матеріал «Ассошіейтед прес», де наводилися зловтішні заяви близькосхідних затято антиамериканських правителів та священнослужителів. «[Американці] — поневолювачі, й заснованим на поневоленні і неправедних засадах устроям не судилося довго жити», — шаленів президент Ірану Махмуд Ахмадинежад.
«Господь відгукнувся на благання пригноблених, — заявив відомий ліванський шейх. — Це прокляття, що вражає кожну гордовиту владу».
Акції «Чесапік» впали разом з рештою: менше ніж за три тижні на 60%, сягнувши колосальних 70% падіння від свого максимуму всього кількома місяцями раніше. Обрі теж трохи покалічило в цій м’ясорубці, але значно більшої шкоди він завдав собі сам. Чимало з акцій на суму в 33 мільйони, що він їх поклав собі в кишеню упродовж років, було придбано недавно, більшість — на позичені гроші. На початку жовтня, усього за кілька днів до того, як «Тандер» розіграв свій перший в історії м’яч, Обрі виявилося не під силу виконати вимогу з підвищення маржі, і для покриття боргу йому довелося продати 95% своїх акцій «Чесапік». За лічені тижні він втратив дві третини свого багатства, і про цей беззаперечний факт ішлося на ділових сторінках газет в усій країні.
Чи Обрі занепав духом або ж заховався? Аж ніяк. Коли 14 жовтня 2008 року «Тандер» уперше в історії вийшов на майданчик в Оклахома-Сіті, Обрі Макклендон, власник 19% клубу НБА в своєму рідному місті, вбраний у командні кольори «Тандера», був у перших лавах, святкуючи з рештою міста. Він пропускав удари й до того, але повертався назад ще сильнішим, ніж раніше. Ну і що з того, що втратив 95% від своєї частки у своїй компанії? «Моя впевненість у «Чесапік» лишається непохитною, — сказав він, — і я з нетерпінням чекаю в найближчі місяці й роки поновлення права власності в компанії».
Грими голосніше!
Менше ніж через місяць після розпродажу акцій через скруту, він уклав вкрай потрібну довготермінову угоду з норвезькою «СтейтойлГідро». Угода про створення спільного підприємства забезпечувала «Чесапік» понад 21 мільярдом норвезьких крон, або ж 3 мільярдами американських доларів обігових коштів, — і необхідними засобами для буріння ще десь тисяч з п’ятнадцять горизонтальних свердловин упродовж наступних двадцяти років. Обрі також отримав додаткову допомогу від давнього побратима «Дьюк енерджі», який допоміг йому провести продажі з новим гнучким фінансовим інструментом під назвою «об’ємні виробничі платежі» (VPP). Покупець VPP отримав відсоток від майбутнього видобутку свердловини, тоді як «Чесапік» отримав гроші, щоб оплатити її буріння в першу чергу.
Для Обрі не мало значення, що резервуари для зберігання природного газу влітку 2009 року вже були заповнені вщерть. Чи що ціни на природний газ пробили дно, тобто на той час буріння свердловин не повертало вкладені в це гроші. Він трохи скоротив бурову діяльність «Чесапіку», але все ще міркував, як, не стишуючи ходу, рухатися вперед, триматися у грі якнайдовше, навіть бути готовим змінити свої політичні вподобання, щоб захистити майбутнє природного газу, майбутнє Оклахома-Сіті і, найдорожче його серцю, майбутнє «Чесапік енерджі».
Обрі потужно вклався грішми в карикатурну й безглузду ультраправу кампанію «Свіфт бот», яка на виборах 2004 року поставила на коліна демократа Джона Керрі і допомогла переобрати двох колишніх фахівців нафтогазової справи, Джорджа В. Буша і Діка Чейні (на момент його обрання кандидатом на пост віцепрезидента під час виборчих перегонів Буша, Чейні очолював «Халлібертон», одну з найбільших у світі нафтосервісних компаній). Але 2009 року, коли до влади у Вашингтоні повернулися демократи, Обрі хотів, щоб усі знали, що він голосував за Обаму. Країна потребувала натхненного лідера! Й Обрі міг би допомогти президентові втілити в життя його передвиборчі обіцянки із захисту довкілля. Пригадуєте, природний газ був кращою альтернативою «брудному» вугіллю, довершеним містком у яскравий, чистий
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Прорив. Корумпована демократія, держава-вигнанка Росія і найбагатша, найбільш руйнівна промисловість на земній кулі, Рейчел Меддоу», після закриття браузера.