BooksUkraine.com » 📖 Наука, Освіта » 1000 фактів про Україну 📚 - Українською

Читати книгу - "1000 фактів про Україну"

261
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "1000 фактів про Україну" автора Володимир Володимирович Сядро. Жанр книги: 📖 Наука, Освіта / Інше. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 27 28 29 ... 70
Перейти на сторінку:
та грязі є основним багатством Куяльницького лиману в Одесі, який цілком обґрунтовано називають українським Мертвим морем.

* * *

Курортна справа в Криму вперше стала розвиватися в Гурзуфі. Нині на місці першого кримського курорту знаходиться Міжнародний дитячий центр «Артек», відкритий 1925 року.

* * *

Особливо славиться грязьовий курорт Саки в Криму, заснований більше 150 років тому. Окрім лікувальних грязей, тут можна також приймати радонові ванни.

* * *

Цінні мінеральні радонові ванни та унікальні торф’яні грязі використовуються для лікування хворих і в санаторіях м. Хмельника Вінницької області.

* * *

Бальнеологічний курорт Трускавець у Львівській області, створений ще у 1827 році, відомий перш за все своєю мінеральною водою «Нафтуся» та використанням озокериту – гірського воску.

* * *

У Рівненській області в урочищах Вал, Лиха Служба та Майдан б’є кілька радонових джерел. Цю воду використовують для лікування хворих з проблемами опорно-рухового апарату.

* * *

Місто Яремча в Івано-Франківській області ще з ХІХ століття було відоме як кліматологічний курорт. Нині тут є більше 40 туристично-рекреаційних закладів та санаторіїв, більше 50 об’єктів зеленого туризму.

* * *

Характерною особливістю Чорного моря, яке омиває південне узбережжя України, є те, що на глибині 150–100 метрів його вода майже повністю позбавлена кисню. Ця глибоководна частина моря, що складає 87 % його об’єму, насичена сірководнем. В ній немає нічого живого, окрім бактерій, які можуть існувати без кисню.

Південний берег Криму, Ласпі

* * *

У мілководній північно-західній частині Чорного моря зосереджені найбільші у світі колонії червоних водоростей – філостери. З них виготовляють агар-агар, речовину, яка використовується у кондитерському виробництві.

* * *

Керченська протока, якою Чорне море поєднується з Азовським, вважається однією з найбільш мілководних у світі. Глибина її судноплавної частини складає від 5 до 15 м.

* * *

Мілководдя та невеликі розміри Азовського моря, площа якого складає всього 39,1 тис. км2, сприяє швидкому прогріванню та охолодженню в ньому води. Влітку вона може прогріватися аж до 28–31 °C! Взимку ж море вкривається кригою біля берегів, а при сильних морозах може повністю замерзнути.

* * *

Україна досить велика, аби на її території могли «поміститися» кілька природних зон. Усього їх три: зона змішаних лісів, лісостеп та степ. Карпатські та Кримські гори є зонами висотної поясності.

* * *

Зустрічаються в Україні і рідкісні ландшафти, до яких можна віднести Нижньодніпровські піски з дюнами висотою 8-15 м, які тягнуться на 140 км. Ця мініатюрна «українська пустеля» знаходиться у Херсонській області.

* * *

Найвищою горою країни є Говерла (2061 м). Сходження на неї починається з Ворохти – одного з популярних спортивно-туристичних центрів Івано-Франківщини.

* * *

Хоча на території України немає високих гірських масивів, в деяких регіонах, зокрема на Поділлі, є чимало вапнякових скель, що утворюють дивовижні за красою ландшафти. Це так звані подільські товтри – невисокі пасма з вапняку, які являють собою залишки коралових рифів давнього тропічного Сарматського моря, що відступило під час утворення Карпатських гір. Ці унікальні гірські утворення включені до заповідника Медобори (Тернопільська область). В товтрах є чимало дивовижних печер: печера Довбуша біля міста Збараж, печера Кармелюка неподалік від Кам’янець-Подільського.

* * *

Не менш відомі і карстові печери Криму: Кизил-коба – одна з найбільших у Європі, Еміне-баїр-хосар та Мармурова, в якій можна побачити натічні завіси, кам’яні водоспади, каскади мікроозер і навіть… нерукотворні скульптури – Слоненяти, Мамонта, Господаря печери, Царівни-жабки та Діда Мороза. За багатством рельєфів, а також благоустроєм та обслуговуванням екскурсантів Мармурова печера належить до п’яти найвідоміших місць туризму в Європі.

Мармурова печера

* * *

Єдиною великою гіпсовою печерою, розташованою у рівнинній частині України, є Оптимістична на Тернопільщині, відкрита у 1966 році. Її внесено до книги рекордів Гіннеса як найдовшу у світі гіпсову печеру і другу за величиною серед вапнякових. Оптимістична має складну, у деяких місцях триярусну будову. Поки що досліджено тільки 160 км її лабіринту, де знайдено кілька підземних озер.

* * *

Ще одна тернопільська гіпсова печера – Вертеба, хоча і значно поступається розмірами Оптимістичній (8 км), є найбільш дослідженою: її вивчення почалося ще у 1876 році. Нині у Вертебі розташовано музей трипільської культури.

* * *

Найкрасивішою печерою Поділля вважається Джуринська, та в народі її частіше називають Поросячкою. Звідки взялася ця назва стає зрозумілим після того, як, вийшовши з неї, туристи починають чистити одяг.

* * *

Є на Поділлі і єдина печера, що містить підземні озера. Вона так і називається – Голубі Озера. Довжина її ходів, вивчених на сьогодні, складає 220 км.

* * *

Справжньою Меккою для українських та зарубіжних спелеологів є Чернівецька область. Адже тут більше 100 печер! Найбільшою з них є Попелюшка (90,2 км). Її внутрішнє «оздоблення» не має аналогів у Європі: численні підводні озера, глибокі каньйони та криниці, а також галереї, які створюють справжній триповерховий лабіринт.

* * *

Ще одна чернівецька печера – Буковинка – відома тим, що у ній було знайдено рештки плейстоценових тварин: печерного ведмедя, волохатого носорога, печерної гієни тощо.

* * *

На території Угольського масиву в Закарпатті відомо близько 30 карстових порожнин та печер. Входи до них знаходяться доволі високо – 100–300 м над рівнем долини. Найвідомішою є печера Молочний Камінь, в якій було знайдено стоянку древньої людини часів пізнього палеоліту. А ось розташована неподалік природна арка Кам’яний міст була місцем язичницького капища. Ще одна печера – Дружба (Романія) – є найбільшою в Карпатах. Її глибина складає 46 м, а загальна довжина 900 м. У цій печері є кілька залів з дивовижними натіками – сталактитами довжиною до 1,5 м та рідкісними геліктитами.

* * *

На межі Хмельницької та Чернівецької областей підіймаються вапнякові скелі висотою 20–30 метрів. Їх називають стовпами. Між ними знаходиться дивовижний масив у вигляді кам’яної голови велетня висотою 16 м. За легендою, в цьому місці берег Дністра було розколото надлюдською силою богатиря, який бився з кочівниками,

1 ... 27 28 29 ... 70
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «1000 фактів про Україну», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "1000 фактів про Україну"