Читати книгу - "Злочини у сфері службової діяльності: кримінально-правова характеристика."
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
В.Я. Тацій вважає необхідним розрізняти поняття «предмет суспільних відносин», «предмет злочину» і «предмет злочинного впливу», розуміючи під останнім той елемент суспільних відносин, які охороняються законом про кримінальну відповідальність, який піддається безпосередньому злочинному впливу і якому, отже, в першу чергу завдається шкоди. Предметом злочинного впливу може бути суб'єкт, сам соціальний зв'язок, а також предмет суспільних відносин. Крім того, на думку В.Я. Тація, в окремих випадках можуть збігатися предмет злочину і предмет суспільних відносин[159].
Останніми роками поняття предмета злочину багатьма вченими зводиться не лише до речей матеріального світу. Зокрема,
О.Е. Радутний визначає предмет злочину як речі або інші явища об'єктивного світу (інформація, енергія тощо), з певними властивостями яких кримінальний закон пов'язує наявність в діянні особи ознак складу конкретного злочину[160]. Інформацію, зокрема комп'ютерну, визнає предметом злочину Н.А. Розенфельд, іменуючи її віртуальним предметом злочину, під яким вона розуміє такий предмет об'єктивного світу, який створений за допомогою спеціальних методів та (або) способів, є фізично відсутнім, але має зовнішнє представлення, або може набути такого представлення за допомогою спеціальних методів або способів впливу[161].
Д.С. Азаров також вважає, що поряд із речами матеріального світу предметом злочину необхідно вважати й інші матеріальні утворення (зокрема, комп'ютерну інформацію), впливаючи на які винний завдає шкоди об'єкту чи створює небезпеку заподіяння такої шкоди[162].
Комп'ютерну інформацію та інші види інформації, а також певні відомості визнає предметом окремих злочинів більшість вчених, які розглядали питання кримінальної відповідальності за такі злочини чи давали науково-практичні коментарі до конкретних статей КК[163].
Наприклад, М.І. Мельник предметом злочину, передбаченого ст. 182 КК, називає конфіденційну інформацію про особу, а предметом злочину, передбаченого ст. 163 КК, — відомості, що передані чи передаються громадянами шляхом листування або телефонних розмов, а також повідомлення громадян, які передаються або були передані телеграфом чи за допомогою інших засобів зв'язку, а також через комп'ютер і становлять таємницю громадянина (громадян)[164]; М.І. Хавронюк визнає предметом злочину, передбаченого ст. 145 КК, лікарську таємницю — певним чином задокументовану інформацію про хворобу, медичне обстеження, огляд та їх результати, інтимну і сімейну сторони життя громадян[165], а предметом злочину, передбаченого ст. 114 КК, — відомості, що становлять державну таємницю, які матеріалізовані у відповідному документі чи виробі[166].
В.С. Картавцев предметом злочину, передбаченого ст. 114 КК, а В.І. Пристайко — передбаченого ст. 328 КК, називають відомості, що становлять державну таємницю. Крім того, В.І. Пристайко предметом злочину, передбаченого ст. 330 КК, називає конфіденційну інформацію, що є власністю держави[167]. Певна інформація (відомості) визнається предметом окремих злочинів і іншими авторами науково-практичного коментаря до Кримінального кодексу України за ред. М.О. Потебенька та В.Г. Гончаренка.
Зверну увагу на те, що В.Я. Тацій також визнає певні види інформації (відомостей) предметом окремих злочинів: предметом злочину, передбаченого ст. 114 КК, — відомості, що становлять державну таємницю, передбачених ст. 231–232 — комерційну таємницю — відомості, пов'язані з виробництвом, технологічною інформацією, управлінням, фінансами та іншою діяльністю підприємства, що не є державною таємницею, розголошення (передача, витік) яких може завдати шкоди його інтересам, а злочину, передбаченого ст. 222 КК, — неправдиву інформацію, що має значення для отримання субсидій, субвенцій, дотацій, кредитів чи пільг щодо податків[168].
Ю.В. Александров та В.А. Клименко під предметом злочину розуміють речі та інші предмети матеріального світу, у зв'язку з якими або з приводу яких здійснюється злочин, або, впливаючи на які, винний посягає на суспільні відносини, що охороняються кримінальним законом. Разом з тим вони зауважують, що суспільний розвиток людства примушує розсувати рамки поняття предмета злочину як речі матеріального світу, а тому, на їх думку, можна погодитися з висловленими в літературі думками про те, що електроенергія повинна розглядатися як предмет злочину при її викраденні й контрабанді, а також з визнанням предметом злочину комп’ютерної інформації[169].
Оригінальною є позиція Є.В. Фесенка, який під предметом злочину (і компонентом цінностей як об'єкта злочину) розуміє матеріалізовані утворення, безпосередньо діючи (впливаючи) на які шляхом їх вилучення, знищення, створення, зміни їх вигляду або правового режиму тощо винна особа посягає на цінності, що охороняються законом. При цьому, по-перше, предметом злочину Є.В. Фесєнко визнає лише
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Злочини у сфері службової діяльності: кримінально-правова характеристика.», після закриття браузера.