Читати книгу - "Душниця"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Як гадаєш, Турухтуне, ці найунікальніші експонати охороняють?
Авжеж, охороняли. Одразу за вертушками встановили рамки, усіх пропускали тільки через них, окремо оглядали речі. І на виставку ти зібрався чи просто рідних провідати — байдуже.
Лебедю довелося пояснювати, що ці папери в Сашчиній сумці — його, Лебедя, проект, ну, не весь, окремі фрагменти, що він, Лебідь, вивчає історію душниці, тож вирішив заодно дещо уточнити, поцікавитися на місці, а ви що подумали, хіба я схожий на шпигуна, а може, цей… підривника якогось там, терориста?.. ні, це лише папери, хочете, я покажу, що де, я можу…
Він говорив так довго і плутано, з таким занудством і суто грищуковським виразом обличчя, що голомозий підстаркуватий охоронець не дослухав до кінця, махнув рукою — іди вже.
Настя одразу ж витягла підписаний батьками дозвіл. Голомозий пробіг очима документ, уважно поглянув на Настю:
— Отже, провідати брата? А це, виходить, ваші друзі?
Настя стримано кивнула.
— Ну, молодці, молодці. Правильно.
Охоронець вказав вузлуватим пальцем на заплічник:
— Відкрий-но.
Він зазирнув усередину, але цим і обмежився.
— Наступний!..
— От нащо ти притягнув ці креслення? — прошипів Сашко, коли вони відійшли подалі. Вестибюль скидався на якийсь незбагненно величезний вокзал: купа народу, всі кудись поспішають, губляться, малеча верещить, плутається під ногами, грається в квача. Одне втішало: нікому навіть на думку не спаде їх тут підслуховувати. — Ти мало все не зіпсував!
Лебідь мовчки кивнув. Це був поганий знак: отже, щось реально йде не так.
— Розумієш, Турухтуне, мені постійно здається… це смішно, я знаю, але я ще вчора увечері…
— Ну!..
— По-моєму, ми щось не врахували.
— Що саме?
— Та в тому й річ: ніяк не второпаю.
— Слухайте, — втрутилася Настя, — може, підемо вже?
Разом з усіма вони проштовхалися до ліфта й поїхали вгору. Було задушливо й тісно, Сашко весь час косував на заплічник, аби його ніхто не притис.
З пересадками дісталися сотого.
— Куди далі?
— Ходімо, я проведу, — Лебідь упевнено рушив попереду, наче тут народився і виріс. Стіни коридору-дуги були щільно завішані плакатами, що рекламували виставку. Зрідка траплялися хранителі в однакових — білих із криваво-червоним — одностроях. Один ввічливо, але наполегливо поцікавився, чи не загубилися вони, і потім довго дивився їм услід.
Нарешті за наступним поворотом побачили вихід на балкон: високі стулки з подвійного скла. По той бік видно було шматочок неба, весь у будівельному риштуванні.
Поряд із дверима висіла табличка: «Зачинено на ремонт. Перепрошуємо за тимчасові незручності».
— Нічого, — пробурмотів Лебідь. — Це нічого. У них тут таке завжди, не вгадаєш. Зараз піднімемося вище і знайдемо нормальний сектор…
Вони повернулися, щоб іти до ліфта, і ледь не зіштовхнулися з хранителем — отим, надміру уважним.
— Як на мене, ви все-таки заблукали, шановні, — холодно промовив він. Хранитель був сухорлявий і з залисиною, мав квадратне підборіддя та гострий ніс. Говорив він, трохи схиливши голову набік і роздуваючи ніздрі; чи то прислухався до чогось, чи принюхувався. — Поясніть, будь ласка, де ваші батьки?
— Ми тут без батьків, і в нас є дозвіл. — Настя дала йому папірець, хранитель двічі прочитав, склав аркушик і звелів. — Ходіть за мною. Ви помилилися принаймні на сотню поверхів.
Документ так і не повернув.
Сашко з Лебедем потай перезирнулися, Лебідь скорчив гримасу, мовляв, а що робити, нехай веде. Сашко ладен був погодитися: балкони на двохсот-якомусь також є — то чи не все одно.
Хранитель проконвоював їх на потрібний поверх, відвів до свого колеги, що сидів за стойкою, і вручив йому дозвіл Настиних батьків.
— Будь ласка, подбайте про дітей.
Круглолиций за стойкою скупо кивнув:
— Неодмінно.
Було в ньому щось від немовляти: чи гладенька шкіра, чи прискіпливий всепроникний погляд. Хранитель схилився над комп'ютером, тонкі пальці ледь торкалися клавіатури…
Сашко стояв ні живий ні мертвий. Звідусіль лунали голоси, тисячі голосів. Хтось співав, хтось реготав, хтось благав принести йому суниць, запашних, свіжих суниць!.. Кожен чув тільки себе, але разом вони поєднувалися у складну, злагоджену мелодію. На сотому нічого подібного не було: тільки слабке одиничне бурмотіння.
Авжеж, подумав Сашко, ті, хто на сотому, бозна-коли померли!.. А ось ці — нещодавно.
Він бачив, як розгублено здригнулася Настя. Пригадав власні відчуття, коли вперше почув ці голоси, і взяв її за руку, потиснув, заспокоюючи.
Лебідь стояв поряд, увесь напружений, переляканий.
— Що це? — запитав самими губами.
Сашко не встиг відповісти. Хранитель вийшов з-за стійки, акуратно причинив за собою дверцята.
— Зачекайте, зараз принесу.
Він рушив до одного з проходів поміж стелажами.
— Усе гаразд, — прошепотів Сашко. — Це нормально, тут завжди так.
І раптом дід заспівав.
Ні, це була не пісня в буквальному розумінні: жодного чітко вимовленого слова, нічого такого. Просто мотив — потужний, гордовитий, бунтарський.
Смисл був і так зрозумілий: я не здамся! що би не сталося, що б не зробили зі мною — це мене не зламає!
Мелодія, яку Сашко чув ночами, була лише тінню теперішньої пісні, блідим натяком на неї. Він немов наяву побачив діда молодим — коли той був ще на півострові, коли ще вірив в ідеали повстанців. Це був їхній гімн, пісня, з якою вони йшли у бій. Пісня, з якою вмирали.
Чому дід заспівав її зараз? Чи здогадався, де знаходиться? Чи почув голоси інших? А може, це було просто короткочасне просвітління свідомості, уже стільки місяців замкненої в кульці?
Сашко не знав.
На мить у душниці запала тиша — така, що чутно було, як човгають капці хранителя, котрий пішов за кулькою.
Потім тиша вибухнула голосами. Це скидалося на гуркіт прибою. Чи на волання вболівальників у останні хвилини фінального матчу. Тепер вони кричали удвічі, втричі, у десятки разів гучніше, аніж досі. Плакали, сміялися, так само просили принести свіжих суниць. Когось гукали, захлинаючись чи то від щастя, чи з безнадії. Проклинали всіх на світі. Заходились від захвату.
Дід співав.
Замиготіла і яскравіше засяяла лампочка над постом чергового. Десь здалеку коротко і зло ревонув дзвінок — раз, удруге, утретє. Загупали двері, почулося човгання підошв — і з лабіринту стелажів до посту почали вибігати хранителі. Їх виявилося несподівано багато, Сашко позадкував і надто пізно зрозумів, що от тепер усе, кінець. Зараз вони вирахують, звідки лине голос, зараз усе відкриється.
Він зрозумів раптом, що навіть те, як відреагує мама, для нього не головне.
Треба звільнити діда. Будь-якою ціною — звільнити.
— Геть з дороги! — звелів черговий, буквально відсуваючи їх до стіни. — Хтось, відведіть дітей до вільного меморію, нехай зачекають, доки
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Душниця», після закриття браузера.