BooksUkraine.com » Сучасна проза » Мандри Ґуллівера 📚 - Українською

Читати книгу - "Мандри Ґуллівера"

149
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Мандри Ґуллівера" автора Джонатан Свіфт. Жанр книги: Сучасна проза / Пригодницькі книги. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 29 30 31 ... 48
Перейти на сторінку:
зовсім не відчувався.

Під час польоту до Лагадо його величність інколи зупиняв острів над деякими містами й селами для прийому прохань від підданих. Із цією метою спускали тонкі мотузочки з важком на кінці. Народ нанизував на них прохання, і вони піднімалися просто в палац. Часом таким самим чином ми отримували знизу вино та їстівні запаси.

Якби я не мав ґрунтовних знань із математики, мені б ніколи не вдалося зрозуміти лапутян. Річ у тому, що всі їхні думки постійно обертаються навколо ліній і фігур. Щоб описати вроду жінки, вони неодмінно скористаються ромбами, колами, паралелограмами, еліпсами та іншими геометричними або музичними поняттями. Навіть у королівській кухні по стінах розвішано найрізноманітніші астрономічні, математичні й музичні інструменти, на взір яких нарізають печеню до столу його величності.

Будинки лапутян споруджені препогано: стіни криві, у кімнатах немає жодного прямого кута. Це пояснюється презирством тутешніх мешканців до прикладної геометрії, яку вони вважають долею ремісників. Плани та проекти лапутських архітекторів є такими складними, що недоступні розумінню простих мулярів і теслярів та спричиняють незчисленні помилки й непорозуміння. Лапутяни мистецьки володіють лінійкою, олівцем і циркулем, але щодо решти – немає безпорадніших і незграбніших людей. Вони кепсько мислять, постійно впадаючи в суперечності; уява, фантазія та винахідливість зовсім їм не притаманні; всі їхні думки обертаються тільки навколо музики й математики.

Проте особливо мене здивувала їхня пристрасть до політики. Лапутяни без кінця обговорюють державні справи, стежать за новинами й жорстоко сперечаються через партійні незгоди, хоча між політикою та математикою немає нічого спільного. Вони постійно тривожаться і жодної хвилини не насолоджуються душевним спокоєм. Їхні побоювання породжує страх, щоб у небесних сферах не сталось якихось змін на гірше. Так, вони побоюються, що Землю з часом поглине й знищить Сонце, а саме світило, яке постійно витрачає свої промені, урешті-решт занепаде та зникне. І це не кажучи вже про комети, що, згідно з їхніми розрахунками, незабаром мають, дуже ймовірно, перетворити Землю на попіл.

Унаслідок таких страхів лапутяни не можуть ані спокійно спати, ані радіти звичайному людському життю. Знайомі, зустрівшись уранці, щонайперше питають одне одного, як справи у Сонця, який вигляд воно мало, коли вставало й заходило, та чи є надія уникнути очікуваного зіткнення з кометою.

Жінки Лапути вирізняються жвавим темпераментом; вони зневажливо ставляться до своїх чоловіків і прихильні до іноземців, яких завжди чимало на острові. Своєю чергою, чоловіки-острів’яни нехтують чужоземців, гадаючи, що ті позбавлені здатності до споглядання. Та саме серед іноземців місцеві дами вибирають собі прихильників.

Дружини й дочки лапутян скаржаться на нудьгу на острові. Живуть вони забезпечено, роблять усе, що їм подобається, але все одно прагнуть побачити світ і насолодитися столичними розвагами. Ось і ще одне підтвердження того, що жіночі примхи не залежать ані від клімату, ані від національності й часом бувають такі незвичайні, що важко уявити.

За місяць я досяг великих успіхів у мові лапутян, і мене удостоїли аудієнції в короля. На мій подив, його величність не виявив ані найменшої цікавості до законів, способу правління, історії, релігії та звичаїв моєї країни. Його цікавив тільки стан математичної науки в Англії, причому мої відповіді він вислухав із надзвичайною погордою та байдужістю.

Розділ 3

Я попросив у його величності дозволу оглянути визначні пам’ятки острова, на що він люб’язно погодився і наказав моєму вчителеві всюди мене супроводжувати. Перш за все мені кортіло з’ясувати, завдяки чому летючий острів може не тільки висіти в повітрі, а й пересуватися на величезні відстані. І ось про що я дізнався.

Лапута має форму правильного кола діаметром близько чотирьох із половиною миль. Площа острова сягає десяти тисяч акрів, а його товщина – трьохсот ярдів. Уся його нижня поверхня являє собою суцільну гладенько відшліфовану алмазну плиту, зверху якої розташовуються шари різних мінералів, укриті родючим ґрунтом. Роса й дощі, що випадають на острів, не стікають із нього, а спрямовуються до центру завдяки природному нахилу зовнішньої поверхні. Там усі струмки та річечки впадають у чотири великі басейни, кожен із яких має в окружності до полумилі.

У центрі острова міститься шахта близько п’ятдесяти ярдів у діаметрі, на дні якої є особливе заглиблення у вигляді перевернутої чаші, назване Астрономічною печерою. Розташована вона у товщі алмаза, там завжди горять двадцять ламп, освітлюючи кожен куточок, а все вільне місце заставлене приладами. Та головною пам’яткою Лапути є величезний магніт шість ярдів завдовжки і не менше ніж три ярди завтовшки, що має форму ткацького човника. Магніт укріплено на алмазній осі, яка проходить через його середину, і він так легко обертається на ній, що найменший дотик може змінити його положення. Уся ця конструкція розташована всередині порожнього алмазного циліндра, укріпленого на восьми алмазних опорах заввишки шість ярдів кожна. Разом із опорами циліндр – єдине ціле з основою острова.

За допомогою магніту острів може підніматись, опускатися й пересуватися з місця на місце. Уся таємниця полягає в тому, що стосовно частини суходолу, яка перебуває під владою правителя Лапути, один із полюсів магніту має притягальну, а другий – відштовхувальну силу. Коли магніт установлюють вертикально притягальним полюсом донизу, острів опускається, якщо ж унизу опиняється відштовхувальний полюс – спрямовується вгору. Коли магніт нахилений, острів рухається під тим самим кутом, оскільки його сили діють паралельно до головної осі.

Острів Лапута не може рухатися за межами своєї держави і не здатен підійматися вище від чотирьох миль. Сили магніту діють тільки на такій відстані й тільки за наявності особливих мінералів, які зустрічаються виключно на території володінь його величності, зокрема прибережних вод на двадцять п’ять миль навкруги.

Якщо встановити магніт у положення, паралельне площині обрію, то острів залишиться нерухомим – ніби висітиме в повітрі.

Усіма описаними дивовижними пристроями опікуються придворні астрономи, які керують ними згідно з вказівками монарха. Крім того, вони спостерігають за небесними тілами за допомогою телескопів, що значно перевищують наші, хоча й не довші за три фути. Лапутяни далеко випередили Європу в своїх дослідженнях – їхні каталоги нараховують десять тисяч нерухомих зірок, вони відкрили два супутники і постійно спостерігають за дев’яносто трьома різними кометами.

Властитель Лапути має найдієвіші засоби для того, щоб змусити своїх підданих на континенті до покори. Якщо якесь місто повстане проти центральної влади або відмовиться сплачувати встановлені податки, король використає перший, найм’якший засіб. Він полягає в тому, що острів зупиняють над містом і навколишніми землями, позбавляючи мешканців сонячних променів і дощової вологи. За певний час там починаються голод і хвороби. Якщо ж злочин особливо тяжкий, на місто скидають згори величезні камені, що руйнують будинки вщент. Коли заколотники вперті й доходить до загального повстання, острів опускається просто на їхні голови, сіючи смерть і спустошення.

Існує, щоправда, поважна причина, з якої королі Лапути використовують це страшне покарання лише в разі крайньої потреби. Якщо місто, приречене на руйнацію, розташоване серед високих скель або в ньому багато дзвіниць і тріумфальних колон, стрімке зниження острова може виявитися небезпечним для його нижньої поверхні, що, як я вже казав, складається з алмаза завтовшки двісті ярдів. Алмаз, як відомо, внаслідок різкого поштовху може тріснути й розколотися. Тому сам монарх, попри свою жорстокість і тверде рішення знищити

1 ... 29 30 31 ... 48
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мандри Ґуллівера», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Мандри Ґуллівера"