Читати книгу - "Найкращий сищик та падіння імперії"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Жодних, пане капітане. Я ж їх ніколи не вигадував, писав завжди, що було. — Я розвів руками. — Може, ви допоможете, бо тупий я до вигадок.
— Чого б і ні, допоможемо, — пообіцяв отець Ілля. — Капітане, а ви ж, здається, писали щось, навіть у журналах друкувалися?
— Це було давно, — чомусь розчервонівся Кречетов.
— Допоможіть, пане капітане, будь ласка! — попросив я. — У мене ж усе правда була. А коли й треба було щось вигадати, то граф допомагав, у нього так хвантазія працювала, що повсякчас мусив за руку смикати, аби не пустився берега! А зараз оце тільки сказали, що вигадувати треба, так у мене одразу голова заболіла, бо не звик я для цього.
— Нам треба дати гідну відповідь австріякам! — суворо наказав Кречетов. — Пропоную рухатися у двох напрямках: пригоди Івана Карповича за кордоном і його подвиги в тилу.
— А які можуть бути подвиги в тилу? — здивувався я.
— Про боротьбу з підступами супротивника! — відповів Кречетов.
— Наче вони хочуть наші святині якісь знищити, а ви їм заважаєте! — пояснив Ілля.
— А які святині?
— Ну, наприклад, мощі Олександра Невського. Він же тевтонів переміг колись. І ось тепер вороги хочуть знищити мощі Олександра Невського, щоб зламати хребет віри руського війська! — У панотця аж очі загорілися.
— Але ж мощі Невського під охороною у Олександро-Невській лаврі, — зауважив капітан.
— Вороги збираються висадити її у повітря! А Іван Карпович завадить цьому! Друкуй, рідна, друкуй! — наказав Ілля дівчині-секретарю.
— Не друкувати! Та що ви таке вигадуєте? Олександро-Невська лавра — один із головних об’єктів столиці, якщо вороги її можуть висадити у повітря, то виходить, що весь Петроград погано охороняється! Паніку зібралися розпускати? Не дозволю! — заверещав Кречетов.
— Так яка паніка, коли Іван Карпович шпигунів арештує? — злякався панотець.
— Не можна! — твердо заявив капітан.
— Ну не можна, тоді самі щось пропонуйте! — закопилив губу Ілля.
— Треба взяти якусь таку святиню, щоб зачіпала серця людей, але не була дуже важливою, і щоб не у Петрограді, — вже спокійніше пояснив Кречетов.
— Може, той, хочуть мощі Іллі Муромця з Києво-Печерської лаври викрасти? — запропонував я.
— Ні, не можна. Мазепинством тхне, — закрутив головою капітан.
— Та де ж тут мазепинство? — здивувався Ілля, мабуть, образившись за тезку. — Сам він із Мурома, з руської землі, а похований у матері міст руських!
— Зараз є дані, що той богатир насправді розбійником козацьким був. У Львові ми свого часу арештували кілька книжок, у яких Муромця зображено з оселедцем та шаблею, Москву штурмує. То давайте краще без нього.
Засіли ми думати, що б іще я міг рятувати від шпигунів ворожих.
— А може, вони проти града Кітежа щось замислили? — запропонував Ілля.
— Кітежа? — здивувався капітан.
— От, мовляв, є старовинний переказ, що колись почнеться велика війна нашого Отєчества проти лютого ворога, і буде вона важка, але коли спливе на поверхню Кітеж, то переможено буде ворога і слава дому Романових піде по всьому світу! Австріяки про це дізналися і послали своїх шпигунів, щоб висадити Кітеж у повітря, як тільки він на поверхню визирне!
— Яка історія! — Я аж у долоні заплескав. — Батюшко, та вам у літератори треба, який же талант!
— Ага, і от, значить, шпигуни вже вибухівку заклали, а Кітеж починає з води з’являтися, дзвіниці його, бані прекрасних храмів, шпигуни підпалюють бікфордів шнур, щоб висадити сю благу звістку в повітря, а Іван Карпович уже шнур перерізав і каже зі спини: «Руки догори!» Шпигуни руки піднімають, а тут як ударять дзвони з усіх церков Кітежа — і наше військо як піде в атаку, і гнатиме ворогів до Відня, Берліна і далі!
— Отче, та ви справжній талант! — закричав я.
Ілля задоволено усміхнувся, а капітан насупився, мабуть, заздрив.
— Зараз же двадцяте століття надворі, який Кітеж? — спитав Кречетов.
— Ваша благородь, людям таке сподобається! — запевнив я.
— І духопідйомна історія, і патріотична, що вам не подобається? — образився на капітана Ілля.
— Треба якусь сучасну історію!
— Ну то пропонуйте, капітане! — аж крикнув Ілля.
— Наприклад, ворожі вчені у Відні розробили якусь бацилу, яка може впливати на людину.
— Як впливати? Кахикати людина почне? — в’їдливо спитав Ілля.
— Ні, ці бацили, ці бацили, вони... — Капітан затнувся.
— Що вони? Що? — насідав панотець.
— Вони підштовхують людину... е-е-е... простих людей до революції! — крикнув Кречетов. — На бунт піднімають! І ось шпигуни везуть до Росії кілька склянок із цими бацилами, щоб розповсюдити їх у найбільших
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Найкращий сищик та падіння імперії», після закриття браузера.