Читати книгу - "Історія України 1945 -1991, Олександр Гребьонкін"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Був відправлений на пенсію за станом здоров’я.
4. Суспільно-політичне життя республіки в період перебування на посаді першого секретаря ЦК КПУ В. Щербицького (1972-1989)
Біографічні дані
Щербицький Володимир Васильович (1918-1990) походив з родини робітника з міста Верхньодніпровська. Закінчив Дніпропетровський хіміко-технологічний інститут, вступив до партії.
Вже на початку 50-х років він займав посаду 1 секретаря Дніпропетровського обкому партії, по суті був другом і висуванцем Леоніда Брежнєва. У 1972 році, після звільнення П. Шелеста, Щербицький був призначений першим секретарем КПУ.
Особливості діяльності Володимира Щербицького:
Позитивне: 1) дбав ефективний розвиток української промисловості і сільського господарства, сприяв розвитку різних підприємств;
2) підтримував розвиток науки України;
3) за його участі було збільшено асигнування на освіту, медицину;
4) збільшені зарплати і пенсії;
5) велося активне житлове будівництво;
Негативне:
1) до 1988 року Володимир Щербицький не заважав процесам русифікації, які здійснювали центральні органи СРСР, лише під шквалом критики у 1989 році Верховна Рада прийняла Закон про мови ( українська мова набула статусу державної);
2) при В. Щербицькому особливо сильно розгорнулася боротьба КДБ з дисидентством;
3) аварія на Чорнобильській АЕС, яка відбулася у квітні 1986 року досить сильно підірвала авторитет В. Щербицького ( він не прислухався до думок окремих вчених, які не радили будувати АЕС в густозаселених районах і на піщаних ґрунтах; не було вчасно повідомлено населення про аварію).
Наслідки:
1) добився зміцнення економічного розвитку України; 2) наукові розробки і досягнення періоду 1972-1989 років були досить значними;
3) поліпшився добробут населення.
З іншого боку, Володимир Щербицький за своєю сутністю був консерватором, слухняним провідником ідей центру. З його іменем пов’язана русифікація України і значна екологічна катастрофа.
«Перебудову» провадив мляво і неохоче.
У вересні 1989 року В. Щербицький був відправлений на пенсію за рішенням Пленуму КПУ. КПУ очолив більш демократичний Володимир Івашко.
Таким чином період існування УРСР з 1964 по 1989 характеризується посиленням консервативних тенденцій у вищому партійному керівництві.
Але той період, коли партійну організацію республіки очолював П. Шелест, все ж став добою поміркованого українофільства, а В. Щербицький увійшов в українську історію як здібний господарник, але ревний прибічник русифікації.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Історія України 1945 -1991, Олександр Гребьонкін», після закриття браузера.