Читати книгу - "Епоха слави і надії, Євгеній Павлович Литвак"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Монастир був не лише культовою спорудою, а ще і важливим центром громадського життя. На його великій території були дзвіниці, вівтарі, площі для громадських зборів, сади для прогулянок, бібліотеки, галереї, а також школи і лікарні. В середині майже кожної будівлі можна було виявити скульптурне, або настінне зображення Ханоя, зображення персонажів взяті з міфів і легенд ченців, які зберігали святість цих місць безліч років.
Міха і Дітар вже підходили до воріт Монастиря, які тепер були відкриті завжди. Будь – який паломник або стражденний міг прийти в це місце і отримати порятунок від страждань. Місто, що пережило стільки болю, тепер стало місцем лікування.
– Війна з індусами принесла свої плоди. – Сказав Дітар, дивлячись на Монастир. – Якщо б вони не знищили тут все, то не було б необхідності будувати наново.
– Війна – обернулася несподівано добре для багатьох. – Відповів циган. – Цар, що пролив стільки крові, тепер бореться за мир.
– Ти про Ашоку? – Перепитав чернець.
– Так. – Спокійно протягнув Міха. – Дійсно, Ашока був переможцем, і Калінга стала його, але скільки довелося заплатити за це? Цар сам описував свою перемогу: "Сто п'ятдесят тисяч чоловік було викрадено звідти, сто тисяч вбиті на місці і набагато більше того померло". Одна справа воювати зі свого шатра, а зовсім інша бути воїном у битві. Сотні битв пройшли перед очима Ашоки, і в якийсь момент його серце відчуло скорботу і ганьбу.
– Востаннє, коли я його бачив, у нас була розмова. – Говорив Дітар. – Він знав про ящерів та Підземний Світ, і я пообіцяв, що зупиню їх.
Старий ні краплі не здивувався словам Глави Братства. Він лише злегка погойдував головою і слухав.
– Того дня він не здався мені таким тираном, яким всі його описують. – Продовжував чернець. – Він був переможцем, але почував себе враженим. Страждання, викликане війною, не закінчується на полі битви. Калінгська війна, яка була його не першою війною, стала останньою!
Дітар зайшов на територію Монастиря Агарії. Кількість людей вражала. Сотні мешканців, сотні паломників і сотні воїнів, що охороняли порядок. Серцем Монастиря був великий храм, заввишки в тридцять метрів, а то і більше, який виднівся з всіх боків. Міха вів Дітара прямо туди, продовжуючи свою розмову.
– Цар відчував смуток перемоги, якої він набув за рахунок такого великого страждання. – Звучав голос старого в шумі натовпу людей, що проходили повз. – З таким глибоким розкаянням, він не зміг залишатися там далі. Він привів свою армію назад в Паталіпутру з важким серцем.
– Ашока залишився Царем після цього?
– Так. Відмовлятися від влади він не хотів. – Відповів Міха. – Він вирішив направити всі свої зусилля, всю свою владу і багатство на поширення Дхарми. Він говорив: "В своєму завзятті в питаннях самоудосконалення, намагайтеся не переходити розумних меж. Найбільш успішними стануть для вас дії, спрямовані до виховання самодисципліни і самоконтролю. Пам'ятайте: перш ніж доводити свою силу і правоту іншим, доведіть їх самому собі. Ви не зможете зробити справжнього впливу на оточення, не будучи по-справжньому впевненими в собі. Станьте лідером, і люди охоче визнають вас такими".
Для багатьох він був лідером, спочатку військовим, а тепер і духовним.
Дітар уважно слухав слова цигана, і перед його очима малювалася картина. Він згадував обличчя Царя і слова Наргізи про те, що Ашока вбивця і його треба зупинити. Йдучи в Підземний Світ, Дітар не міг і подумати, що Ашока сам себе зупинить.
– Життя йде, де б ти не був. – Подумав чернець. – Доки я там бився з ящерами, він був тут і бився з ненавистю.
– Як давно Ашока почав поширювати своє вчення? – Запитав вже вголос Дітар.
– Це сталося відразу після Калінгської війни. Перше, що він зробив – це здійснення паломництва. Ашока розпочав його з відвідування Самбодхи, святого місця, де медитували багато святих.
– Чому саме паломництво? – Здивувався Нісан Дітар.
– Люди кажуть, щоб зустрічати ченців, і робити святим підношення. Ашока хотів зустрічатися з людьми і проповідувати закон Дхарми, розмовляти про неї і вивчати її. Це принесло спокій душі Ашоці, якого часто відвідували спогади про агонію, яку він бачив на полі битви біля Калінги. Він повністю відмовився від насильства, і проповідував доброту та любов.
– І довго він так мандрував?
Старий посміхнувся.
– Він досі мандрує. Звільнивши час від воєн, він присвятив його миру. Відколи він осягнув Дхарму, його серце стало притулком співчуття і любові до життя. Він навіть перестав полювати на тварин і заборонив вбивати звірів для царської кухні.
Дітар прекрасно розумів, про що говорить Міха. Ту цінність, яку придбав Ашока через стільки років, ченців Братства навчали з дитинства. Багато хто вважав їх жорстокими, але ченці застосовували силу тільки з потреби і ніколи заради задоволення. Тільки будучи сильним, ти можеш захищати справедливість.
– З всіх перемог, перемога Дхарми найвища. – Сказав Глава Братства циганові. – Так вчив нас Авраал. Можна завоювати частину землі мечем, але серця людей можна підкорити тільки добротою, любов'ю і співчуттям. Перемога за допомогою зброї – приносить швидкоплинну радість, а перемога Дхарми приносить вічне щастя.
– Мабуть Ашока теж зрозумів цю істину.
Ченці прибули в самий центр Монастиря. Високий храм був оточений величним садом і невеликими прибудовами. Інтер'єр цієї будівлі був багатий на різьблені вікна і двері, а стеля і стіни покриті розписами сцен з міфології і легенд. Будівля трималася переважно на колонах, що поступово звужувалися до верху. Вона було оточена колонадою і мала білі стіни, вікна і двері червоного кольору, та черепичний дах, прикрашений зображеннями драконів і змій, які охороняють від злих духів.
Саме в цьому храмі проходили найважливіші події. Дорога до нього була викладена білим камінням, вздовж якої були розставлені стовпи з ліхтарями, що освітлювали шлях вечірньої пори. Навкруги зелень і безліч квітів, в цьому місці піклувалися не лише про людей, але і про природу.
Подорожні підійшли ближче. Біля храму сиділи віруючі паломники, що медитували. Звук гонгу іноді переривав їхні молитви і люди покидали храм, поступаючись місцем іншим. Міха нарешті вирішив відпочити після довгої дороги. В саду для них знайшлося відповідне місце під тінню дерева, що приховало їх голови від яскравого сонця.
– Після свого повернення, насамперед я планував відвідати Ашоку. – Сказав Дітар, зайнявши місце на лавці, поряд
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Епоха слави і надії, Євгеній Павлович Литвак», після закриття браузера.