Читати книгу - "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Iван, ще дитиною напрямований по хлiборобськiй дорозi, так її й держався. Орав поле, сiяв, косив, жав, молотив, складав зерно - те на посiв, те на поживу, те на продаж, або в горлатi ями - на голоднi годи. Мотря, жiнка хорошого господарського роду, теж допомагала Iвановi у його працi.
З весни Iван щодня в полi - то оре, то засiває яри-ною. Зранку поїде, пiзно ввечерi вертається. Так до самої паски. Одсвяткують великдень - косовиця. Тут уже й Мотрi робота - громадiння. Далi настають жнива. Цiле лiто, як муха в окропi, викрутяться i обоє, рано встаючи, пiзно лягаючи. Пiсля жнив Iвановi - возовиця; далi - оранка на озимину; ще далi - сiйба; а там уже в осiнь - молотiння заробленого хлiба. Мотрi на осiнь нiби легшає трохи: хатня робота - спочинок, а надворi - прихватком, тiпає плоскiнь або матiрку; скрипить терлиця пiд повiткою... А там уже й зима - замети навертає... Приходить вона в село страшною хуртовиною, приводить за собою своїх дiток, - хизи й охизи та трiскучi морози... Люди аж перелякалися. Давай матки плести; ну запинати вiкна й дверi, щоб не перся мороз у хату... Одначе й зимою - не сидня, згорнувши руки. Жiнками - своє дiло, чоловiкам - теж своє. У хатi - Мотря обiд або вечерю варить, дiтей пантрує й годує; а ввечерi, при каганцi, пряде кужiль або що голкою шиє; надворi - ходить коло корови: напуває її ситним пiйлом з висiвками або м'якиною, рано й вечiр - доїть. Iван - коло худоби порається: скотовi й вiвцям пiдкладає в ясла просяної, або гречаної соломи, двiчi на день до водопою гонить, сам вичищає двiчi на тиждень загороду... Нема роботи бiля товару - лаштує пiд повiткою, що потрiбнiше до весняної справи. А ввечерi - плете рукавицi, бавиться з дiтками - шуткує, вчить молитись, спати їх ложить, або сам лежить на печi вниз черевом - париться.
А в недiлю або в свято Iван з Мотрею пiдуть до церкви iнодi, як не дуже холодно, позабирають i хлопцiв з собою. Прийшовши з церкви, обiдають ласiше, нiж у будень; пiсля обiду - ськає Мотря Iвановi. Спочивши трохи, коли годинка, пiдуть вони куди-небудь до сусiд у гостину або ж у себе гостей приймають. А ввечерi - треба Iвановi коло худiбки поратись, - треба її напувати, на нiч пашi пiдкладати; Мотрi - вечерю варити, дiток спати ложити...
Так i зима мине; на весну красне сонце заграє... I знову в поле та в поле... знову торiшня робота... знову торiшнi клопоти... Та так не один, не два роки: так цiле життя, цiлий вiк... Робиш, щоб було що їсти; їси, щоб здужав робити. Отака-то весела хлiборобська доля!
Отже, хто до неї призвичаївся, тому вона здається веселою й красною... Нашi хутори, села, а часом i повiтовi городи, обложившись родючими полями та ланами, другої долi не знають... А проте - живуть цiлi довгi-предовгi вiки, копаються в ситнiй землi, мов поприростали до неї... Яка земля, такi й люди. Вона сита - й вони ситi; вона голодна - й вони роти пороззявляли... Селянин без поля - старець без рук i без нiг. Поле його годує, поле його втiшає, на полi вiн виростає, на полi часом i вмирає... Поле - що воздух: нiчим би дихати, якби зостався без його!
Важка хлiборобська праця, а ще важче тому, хто її на селi не знає, або не вподобає. Тим-то до неї ще змалечку привчають селяни дiтей, щоб вона здавалась нi нудною, нi тяжкою. Дiти на селi - помiч. Аби зiп'ялось на ноги, - зараз у поле: хай змалку привикає до свого побиту!
У такому побитi бажали Iван з Мотрею своїх дiток зростити-вигодувати. Пiднялись трохи хлопцi, - треба їх до дiла призвичаїти. От i почалось завжденне, на перший раз для дiтвори любе, призвичаювання. Перше-наперше - скотинку пасти, товару доглядати... Тут не треба нi сили, нi вмiлостi: дивись тiльки за худобою, пильнуй свого легкого дiла! Далi - поганяти... Гей та цоб, та цабе! - от i вся невеличка наука погонича.
Хлопцi до всього того кидались з гарячим запалом, а найщирiше брався Максим. Вiн цiлу нiч не буде спати, аби йому найранiш устати, братiв побудити в поле. Зате ж йому найскорiше й надолужало. Двiчi, тричi -зробив що - уже йому й не хочеться, уже йому новинку подавай. Та нi заставити, нi застрахатиi Таку неспокiйну натуру викохав старий дiд, на лихо Iвановi, i загартував її своїми страшними переказами про невмируще завзяття та своїми сердитими закидами про те, як тепер на свiтi сталося... Сiчовi оповiстки про запорозьку вдачу, про запорозьку волю западали в гаряче серце онукове... Як у гнiздечку, таку Максимовiм сердечку, виплодилась воля, про яку дiд переказував; поривала хлопця до сваволi, до невпокою, - кидала од одного до другого, - пекла ненавистю до всього, що гнiтило або перечило, не давало робити, як нам хочеться, як нам задумається... Живi картини з позадавнього-давна виступали в хлоп'ячiй головi: Максимовi хотiлось самому битись, рубатись, розгар-дiяшити... З ким же його?.. де його?!. Пiшла ходором думка за думкою...
Ось з-за села пiднялася страшенна кушпела. Вихор пiдхопив її високо-високо i мчав прямо на село... Максим побачив - i згадав дiдову оповiстку про боїще з татарвою... То не кушпела кушпотить, то татарва мчиться на наших!.. Крик, зик, галас несеться разом з кушпелою... "Стiйте, братця! - кричить отаман на наших. - Ви, середнi, нi з мiсця, а ви, боковi, - у об'їзд на Сокiльнi Байраки!.. Заляжте там, мов неживi, анiчичирк! - аж поки голосна гакiвниця не промовить: пора!.." Хлопцi помчались, тiльки хвостами конi машуть... А крик та галас все ближча та ближча. Ось уже й татарський баша насамперед їде, з голою шаблею наближається... Нашi схибнулись, - далi... татарюги навздогiн. Крик, галас, шарпанина... Ось блиснула блискавиця, гуконула гакiвниця, полетiв татарський баша з коня сторчака бритою макотирею... "Бийте!.. рубайте!.." - iде лемент з краю до краю. Аж ось i збоку курява, мов чорна хмара, пiднялася: то нашi з-пiд Байракiв поспiшають на виручку... Летять - аж земля стогне. У Максима аж дух захопило:
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний», після закриття браузера.