BooksUkraine.com » 📖 Інше » Про військове мистецтво, Нікколо Макіавеллі 📚 - Українською

Читати книгу - "Про військове мистецтво, Нікколо Макіавеллі"

45
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Про військове мистецтво" автора Нікколо Макіавеллі. Жанр книги: 📖 Інше. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 33 34 35 ... 54
Перейти на сторінку:
батальйони запасних пікінерів; решту 2 батальйони пікінерів стануть всередині каре, де буде знаходитися і командуючий усім військом зі своїм добірним загоном.

Батальйони, вишикувані таким чином, рухаються всі в один бік, але борються в різних напрямках; тому треба розмістити війська так, щоб прикрити всі частини, яким особливо загрожує напад. Головні 5 батальйонів захищені з усіх боків, крім фронту. Отже, за нашим бойовим розрахунком пікінери ставляться у них в перші шеренги; задні 5 батальйонів відкриті для нападу тільки з тилу; тому пікінери стоять у них в останніх шеренгах, як я вам уже свого часу пояснював. 10 батальйонів правого і лівого флангів можуть чекати нападу тільки із зовнішньої сторони флангів; тому, вибудовуючи їх в бойовий порядок, треба розмістити пікінерів на загрозливих сторонах.

Декуріони йдуть в голові і в хвості, щоб в разі бою всі частини за їхніми вказівками були на місцях; подробиці я вже пояснював, коли ми говорили про час будування батальйону в бойовий порядок. Артилерію я вважаю за потрібне розділити і розташувати її за флангами з правого і з лівого боків. Легка кіннота буде вислана вперед на розвідку. Важка кіннота йде позаду на правому і лівому флангах на відстані 40 ліктів від хвоста останніх батальйонів.

Зауважте собі як загальне правило, що при будь-якому бойовому порядку кіннота завжди ставиться позаду або на флангах. Якщо ви розташовуєте її попереду, необхідно висунути її настільки далеко, щоб вона в разі поразки могла відступити, не руйнуючи піхоту, або залишити між батальйонами широкі інтервали для вільного пропуску вершників. Не нехтуйте цим правилом: багато полководців, які забули про нього, були розбиті з власної провини. Обози і нестройові поміщаються всередині каре, залишаючи інтервали для проходу від одного флангу до іншого або від голови війська до його хвоста. Батальйони, без артилерії і кінноти, займають із зовнішнього боку кожного флангу простір в 282 ліктя. Все каре складене з двох бригад, тож необхідно точно вказати їхні місця. Бригади, як ви знаєте, позначаються номерами; кожна складається з 10 батальйонів, з’єднаних під керівництвом командира бригади. Тому батальйони першої бригади займають лінію фронту і лівий фланг, а керівник стає в лівому кутку фронту. Друга бригада займає правий фланг і задню лінію, а начальник стає в правому куті, виконуючи обов’язки римського tergiuctor.

Військо, побудоване таким чином, виступає в похід і має суворо дотримуватися під час руху цього бойового порядку, який цілком забезпечує його від нападів місцевих жителів. Командувачу не доводиться приймати проти них ніяких особливих заходів; досить віддати іноді наказ легкій кінноті або загону велітів відкинути їх подалі. Безладний натовп ніколи не зважиться підійти до війська на відстань меча або піки, бо розрізнена маса завжди боїться правильно облаштованої сили; вона буде підбігати до війська зі страхітливими криками, буде погрожувати йому, але ніколи не поткнеться занадто близько. Коли Ганнібал, на нещастя римлян, з’явився в Італії, він пройшов всю Галлію, не звертаючи ніякої уваги на полчища туземців.

Під час маршу слід висилати для лагодження доріг піонерів, захищаючи їх кінними загонами, відправленими на розвідку. Військо може проходити в такому порядку 10 миль в день, і у нього залишиться в запасі ще достатньо часу, щоб розбити табір і повечеряти, так як при звичайному порядку руху покривається 20 миль.

Уявімо собі тепер, що проти нас виступають правильні ворожі сили. Це не може статися несподівано, оскільки будь-яке справжнє військо йде мірним військовим кроком і цим дає тобі час побудуватися в бойовий порядок у формі, описаній мною раніше або близькій до неї. Якщо напад йде попереду, досить вислати вперед артилерію, розташовану на флангах, і кінноту, що слідує позаду, наказавши їм зайняти заздалегідь визначені місця. 1000 велітів, що знаходяться попереду, поділяються на два загони по 500 осіб і відходять на свої місця між кіннотою і фланговими частинами піхоти. Решта порожнеч заповнюються двома батальйонами запасних пікінерів, які стоять всередині каре. 1000 велітів, що йдуть позаду, розсипаються по флангах батальйонів для їх прикриття. Обоз і нестройові частини від’їжджають назад через прохід, що утворився, і розташовуються в тилу. Коли внутрішній простір очищений і всі стали на свої місця, 5 задніх батальйонів подаються вперед і направляються через інтервал, який розділяє фланги, до головних батальйонів; перші 3 зупиняються на відстані 40 ліктів від першої лінії, зберігаючи між собою рівні інтервали, а 2 батальйони залишаються позаду, теж на 40 ліктів.

Рис. 6

Примітка. АВ позначає фронт бойового порядку; CD — правий фланг; ЕЕ — лівий фланг

Така побудова проводиться швидко і дуже схожа на той бойовий порядок, який я вам пояснював першим; фронт його дещо коротший, але фланги захищені краще, і це дає йому не меншу міць. У 5 батальйонів задніх ліній піки, як ми вже говорили, стоять в задніх шеренгах; тепер треба висунути їх вперед на підкріплення передової лінії. Тому варто зробити побатальйонно контрмарші або негайно пропустити пікінерів через інтервали, залишені між щитоносцями, і вивести їх вперед. Цей спосіб коротший і простіший. Таке просування задніх батальйонів вперед необхідне при всякому нападі, як я вам покажу це далі.

Якщо ворог з’являється з тилу, то передовсім поверніть все військо наліво кругом; задня лінія каре стане передньою, а далі ви будете розпоряджатися, як я вже говорив. Якщо ворог нападає на правий фланг, все військо повертається направо, і загрозливий фланг стає фронтом, для захисту якого треба робити все, що я вам щойно описав. Само собою зрозуміло, що кіннота, веліти та артилерія займають місця відповідно до нової лінії фронту. Різниця тільки в тому, що при зміні фронту одні частини військ, що просуваються, повинні прискорити, а інші, навпаки, уповільнити крок.

Якщо фронтом стає правий фланг, то веліти, яким треба пройти в інтервали між крайніми батальйонами піхоти і кінноти, виявляться ближчими за всіх до лівого флангу, а їхнє місце займуть два батальйони запасних пікінерів, розташовані всередині каре, пропустивши спершу обози і нестройові частини, які від’їжджали за лівий фланг, який став тепер тилом всього війська. Решта велітів, які знаходилися за первинною побудовою в хвості, залишаться на місці, щоб не було порожнеч в тилу війська. Все інше відбувається без змін.

Усе, що я говорив про оборону від нападу на правому фланзі, цілком можна

1 ... 33 34 35 ... 54
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Про військове мистецтво, Нікколо Макіавеллі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Про військове мистецтво, Нікколо Макіавеллі"