Читати книгу - "Весняні ігри в осінніх садах"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Я занімів, не знаючи, обурюватися мені чи сміятися.
— Тоді... тоді чиї це вірші?
— Та так... з якогось журналу переписала.
Тут вона сама засміялась і весело зиркнула на мене.
— Навіщо? — спитав я.
— Щоб познайомитись. Хіба не ясно?
— Ти могла й так познайомитись!
— Так не цікаво. Якби я вам написала листа без віршів, ви б не відповіли.
— Чому? Я обов’язково відповідаю на всі листи, — сказав я першу неправду.
Мар’яна знову зиркнула на мене зі сміхом, і я подумав, що вона, мабуть, не така вже й простенька. Я не знав, про що далі говорити, мені кортіло запитати, навіщо вона хотіла зі мною познайомитись, але стримував себе, боячись почути щось на зразок: «А так — просто. Подивитись, який ви в житті. Ну, чао!» Дивно, чому я відчув тоді цей острах, так, мовби чекав від знайомства з нею чогось особливого і боявся сполохати, хоча по правді нащо вона мені здалася? Шпана пузата. Подумаєш — ноги.
— Ну, не гнівайтесь, — легенько штурхнула мене і взяла під руку. — Мені хотілося поговорити з вами. Після того, як я прочитала ваші твори.
Не ти перша, кому хочеться зі мною поговорити, подумав я. І вже знаю навіть про що: про пані Аліну, про те, що було насправді, а що ні, про те, чи збираюсь писати третю частину «Дів ночі» і т. д.
— Ну, і про що б ти хотіла поговорити? — спитав я нудьгуючим тоном.
— А так — ні про що. Просто розмовляти.
— То ти не збираєшся розпитувати мене про історію написання «Дів ночі»?
— А навіщо? Правди ви не скажете.
Вона мала рацію. І подобалась мені дедалі більше.
— І тебе не цікавить, чи буду я писати продовження?
— Ні. Мене взагалі нічого не цікавить. Мені хотілося подивитися на вас зблизька...
Ось воно! — і я затамував подих.
— Я відчула, що ви якраз та людина, котра зможе мені допомогти.
Це краще, ніж я передбачав, але гірше, ніж мені б хотілося.
— А в чому я тобі маю допомогти?
— Не все відразу. Вам не здається, що ви занадто форсуєте події? У вас навіть не вистачило терпцю спокійно листуватися зі мною. Вам забаглося мене побачити. Вже! Негайно!
Я почував себе школярем, якого прилапали на бешкеті.
— Ви зруйнували романтичність наших стосунків. Таємничість, загадковість — усе це розвіялось.
— Мені здається, тобі слід би було писати листи не до мене, а до Стендаля. Шкода, що він не дожив до цієї щасливої години.
— Але Стендаля нема. Нема Бальзака. Нема Цвейга. Нема Ремарка... Але ж я мусила комусь писати. Я вибрала вас.
Чи повинен я їй сказати, що вибір невдалий?
— Що було б, якби я не поквапився і листування наше продовжилось?
— Все відбувалося б набагато природніше. Ми б значно більше знали одне про одного. Перша наша зустріч могла б відбутися взагалі без слів. Уявляєте, як це чарівно? Ми пішли б до парку, довкола осінь, листя сиплеться нам під ноги, і ми чуємо тільки його шелестіння.
— Ага, то ти планувала все затягнути до осені.
— Я нічого не планувала, це я образно висловилася. Я, чесно кажучи, настільки образилася на вашого останнього листа, що вирішила вас викреслити з... — Тут вона зробила паузу й виправилась: — Я вирішила про вас забути. Зрештою, вам про це відомо.
— Що саме?
— Хіба ви не прочитали мого вчорашнього листа?
— То ти й справді заходила вчора до редакції? А я гадав, що мене розігрують. Адже ж ти ніколи раніше цього не робила. Чому ти не скористалася поштою?
— Отже, ви не читали мого листа.
— Не прочитав, не встиг.
— Я навмисне зайшла до редакції увечері, коли журналістів уже нема, але ще є всі найбільші пліткарі: секретарка, коректори, реклама. Я хотіла, щоб мене побачили і розповіли вам. І щоб ви потім кусали з розпачу лікті. Бо я написала, що не погоджуюся на ваш ультиматум. То був прощальний лист.
— Он як. І даремно. Я вважаю, ми з тобою достатньо довго листувалися, щоб зрозуміти, що нам буде цікаво разом.
— Отже, це ви будували плани, а не я.
— Нічого подібного.
— Але ж так. Ви потрактували моє бажання листуватися з вами як намір зблизитися. Невже вам не спадало на думку, що листування уже саме собою є цінним. Однак у вас прокинувся власник. Вам стало замало листів і заманулося здобути їхнього автора. Але ж уявім собі таку картину: з’являюсь не я, а панночка, скажімо, не вашого смаку. Тобто якесь миршаве нецікаве сотворіння. І що тоді? Ви так прагнули побачити те, що вимріяли, заволодіти ним, а коли воно з’явилося — ви в ударі! Дорого б я дала, щоб мати змогу поспостерігати за вашою поведінкою у такий момент. Я навіть намагалася вмовити свою подругу піти сьогодні до вас і видати себе за мене. А самій стежити збоку. Я думаю, то був би чудовий атракціон. Авжеж, ви, напевно, задля порядності повели б панну на каву, посиділи б із нею годинку, поспілкувалися, дали б кілька безцінних порад про те, як треба писати вірші, а потім: чао, бамбіно, соррі. Хіба не так?
Я проковтнув її слова, як гірку пігулку, не запиваючи. Все, що вона спрогнозувала до йоти збігалося з тим, що могло б відбутися насправді.
— На жаль, подруга від такої ролі відмовилася. А шкода.
— І ти передумала зі мною прощатись.
— Передумала. І знаєте чому? Я згадала одну істину, яку
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Весняні ігри в осінніх садах», після закриття браузера.