Читати книгу - "Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Більшість людей іммігрує лише тоді, коли життя стає геть нестерпним, а шанси його змінити в старому місці зводяться до нуля. Падіння совдепії не зробило життя українців заможнішим, проте зробило його вільнішим і відкритішим до чого завгодно. Вони можуть тепер говорити, що думають, і думати, що вважають за потрібне. їх не виганяють з університетів за самвидав, не ув’язнюють за політичні заяви, не карають за невідповідні зв’язки і неправильні книги. Державі нема до них діла — і слава Богу. В кожнім разі, це значно краще, ніж недремна увага до них з боку всіх, а особливо деяких державних органів.
Проте песимісти кажуть — і по-своєму теж мають рацію, — що свободу на хліб не намажеш, незалежністю ситий не будеш. Туга за мудрим вождем, який про всіх думає, і державою, яка всіма опікується, матеріалізувалася на постсовєтських просторах у відновлених султанатах — спершу азійських, потім кавказьких і зрештою європейських. Білоруси знайшли собі батька, росіяни — Крихітку Цахеса. Українці чомусь не схотіли ні батька, ні Цахеса. На Майдані це їм коштувало сотні життів, на російському фронті — кількох тисяч. Понад мільйонові українців довелося виїхати з Донбасу — можливо, назавше. Доти я бачив воєнних біженців лише в кінохроніці. Й аж ніяк не сподівався побачити їх у власній країні.
Мій колега Володя Рафеєнко — чудовий поет і делікатна людина — покинув Донецьк улітку 2014-го. Йому як і багатьом його друзям, довелося робити непростий вибір між Києвом і Москвою, між країною, у якій народився і виріс і яку небезпідставно вважав своєю, і країною, яка теж була ніби «своєю», але по-іншому: він видавав у ній свої книги, отримував гонорари і нагороди, мав, зрештою, близьких друзів. Його історія досить типова для багатьох освічених, інтелігентних людей із Донбасу та Криму, політична лояльність яких до однієї країни і культурна прив’язаність до іншої зіткнулися раптом у непримиренній суперечності.
«Я дуже емоційна людина, — зізнається Володя. — Був певен час після мого переїзду до Києва, коли я не міг відповісти на найпростіше запитання — просто починав плакати. Я цілком усвідомлював неадекватність своєї реакції, проте нічого не міг вдіяти. Я почувався як у дитинстві, коли батько вивів мене на подвір’я і сказав: “Іди, бався з дітьми”… Соціалізуйся, кажуть мені сьогодні, але як це робити тепер — у моєму віці?.. Я забрав із собою родину, проте й далі думаю про батьків, яких залишив у Донецьку, про двох немічних бабусь, які просто не здатні рухатись…»
Коли він описує дім, де прожив майже безвиїзно все життя, я розумію, що справжня втрата — це втрата чогось значно більшого, аніж просто місце, предмет, звичка, мрія чи спосіб життя. Це втрата істотної частки себе, своєї тожсамості, закоріненості — enracinement, як окреслила би це Сімона Вейль. Втрата в такому контексті — це болісне знекорінення і ще болісніше намагання закорінитися знову.
Я втратив принаймні два таких місця, які міг би назвати частиною свого «я», своєю власністю й навіть тожсамістю. Одне з них — це будинок дідуся і бабусі в селі коло Луцька, де я щороку проводив фантастично чудові шкільні канікули. Друге — невелика квартира у Львові, у якій я прожив дві декади з батьками і яку після їхнього переїзду в більше помешкання зміг перетворити у такий собі центр культури чи, краще сказати, контркультури — місце тусовок усієї тогочасної несоцреалістичної молоді. Обидва місця по-своєму дорогі для мене — як частина, як специфічний період мого життя, — проте я ніколи не сприймав їхню втрату як знекорінення, як життєву травму. Може, тому що відчував неминучість цих втрат — мірою того, як минав час і як життя відкривало нові свої обшири, не менш цікаві й привабливі. Минання часу — річ неприємна, проте природна, і, може, тому не сприймається так драматично, як «проминання» простору? Та й не був весь той простір по-справжньому «втраченим» — бо ж я міг будь-коли повернутися до нього й побачити, що нема там від чого впадати в розпач: це всього лиш порожня мушля, лялечка без метелика.
Куди важче прийняти втрату, що трапилася проти твоєї волі, безповоротно й протиприродно — як це сталося з двома шматками української території, відгризеними позаторік Росією. Я ніколи не почував якоїсь особливої прив’язаності до Донбасу, хоча бував там, мав друзів і навіть готовий був повертатися — втім радше з обов’язку, ніж з потреби. Втрата Криму болючіша — і то не лише через його фантастично гарні морські й гірські ландшафти. Крим — після «Хайтарми», після Бахчисараю, після знайомства і спілкування з кримцями — сприймається як однозначно земля цього невеличкого народу, за який Україна взяла на себе відповідальність і тої відповідальності не справдила.
Усі мої друзі з Донбасу перебралися в Україну, рятуючись від непроханих визволителів. Але кримцям нема куди утікати, Крим — їхня єдина й остання територія, і покинути його — означає погодитися на нову депортацію, капітулювати перед загарбниками, визнати боротьбу попередників за повернення із Сибіру й Середньої Азії марною.
Я відчуваю, що зрадив їх. Ми, українці, зрадили той малий безталанний народ, що покладався на нас, на лояльність до України, на архаїчні і, можливо, наївні уявлення про солідарність, право, світовий лад. Я знаю, що українці мають подібні претензії до так званого «Заходу», до розжирілого й нарцисичного «табору святих» — достоту як Мілан Кундера, що оплакував тридцять років тому зраджену союзниками Центрально-Східну Європу, її втрачену свободу і гідність, її європейськість.
Але я знаю також, що світ співчуває не тим, хто ремствує й оплакує, а тим, хто виходить на площу — Сенатську, Болотну чи Європейську, вдягає помаранчеву стрічку, бере дерев’яний щит, зупиняє собою, щитом, стрічкою снайперські кулі.
3.
Досить пізно, десь аж у двадцять із чимось років, я усвідомив раптом, що ми живемо в чужому будинку, відібраному в законних власників, — користаємо фактично з чужого горя, зискуємо з чужих втрат. Доти я знав лиш про власні втрати, тобто родинні. Більшовики відбирали не тільки власність, свободу, життя. Вони відбирали ще й пам’ять. Вони забороняли жертвам, що вижили, згадувати своїх померлих. Замість оплакувати розстріляних, закатованих, заморених голодом, жертви мусили дякувати катам, прославляти їх
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лексикон націоналіста та інші есеї, Микола Юрійович Рябчук», після закриття браузера.