Читати книгу - "Стратегія Блакитного Океану. Як створити безхмарний ринковий простір і позбутися конкуренції"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Проблема ускладнюється, коли йдеться про ексклюзивність. Ексклюзивність – це функція як природи товару, так і законодавства. Товар є ексклюзивним, якщо компанія може завадити іншим користуватися ним, скажімо обмеживши доступ або захистивши патентом. До прикладу, Intel здатен перешкодити доступу інших виробників мікропроцесорів до користування її виробничим обладнанням з огляду на існування спеціальних законів, які захищають власність. А ось азійська перукарня QB House не може завадити будь-кому з’явитися в будь-якому зі своїх закладів, вивчити обстановку, атмосферу і познайомитися з особливостями перукарського процесу, а потім запозичити її перукарську концепцію. Щойно ідея набуває свого втілення, як знання своїм звичаєм поширюється серед інших компаній.
Брак ексклюзивності збільшує ризик появи наслідувачів. Подібно до яскравих творчих концепцій Pret A Manger або JCDecaux, чимало найпотужніших ідей блакитного океану мають величезну цінність, однак не ховають у собі жодних нових технологічних відкриттів. Як наслідок, їх не можна ні запатентувати, ані зробити ексклюзивними, а отже, існує ризик, що їх змавпують.
Це все означає, що стратегічна ціна, яку ви призначаєте, має не тільки приваблювати багатьох покупців, а й допомагати вам утримувати їх. З огляду на високу міру ризику появи імітаторів, репутацію новому продукту чи послузі слід заробити першого ж дня, адже створення бренда дедалі більше залежить від словесних рекомендацій, що хутко поширюються в нашому просякнутому зв’язками суспільстві. Ось чому стратегічне ціноутворення відіграє найважливішу роль. Воно відповідає на запитання: чи ціну на вашу пропозицію встановлено таким чином, щоб від самого початку привабити масу цільових покупців, даючи їм привабливу нагоду заплатити за нього? Коли виняткова корисність поєднується зі стратегічним ціноутворенням, наслідувачів можна не побоюватися.
Ми розробили засіб під назвою «ціновий коридор для мас», який допоможе менеджерам дібрати слушну ціну для пропозиції, перед якою не можна встояти, і ціна ця, до речі, не конче буде найнижчою. Інструмент цей потребує виконання двох навзаєм пов’язаних кроків (рис. 6.5).
Рис. 6.5 . Ціновий коридор для масового ринку
Крок перший. Визначити ціновий коридор для мас
Установлюючи ціну, усі компанії щонайперше уважно вивчають продукти і послуги, що за формою найдужче нагадують їхні власні. Зазвичай компанії розглядають інші продукти і послуги в рамках своєї галузі. Звичайно, це, як і раніше, є конче потрібним, одначе, щоб привабити нових клієнтів, цього замало. Головне завдання в процесі визначення стратегічної ціни – це зрозуміти, на яку ціну відреагують люди, котрі порівнюватимуть новий продукт або послугу з безліччю різноманітних на вигляд продуктів і послуг, пропонованих за межами групи традиційних конкурентів.
Добрий спосіб зазирнути за рамки галузі – перелічити продукти й послуги, які підпадають під дві категорії: ті, що мають інший вигляд, але виконують аналогічні функції, і ті, які мають інший вигляд, виконують інші функції, проте слугують вирішенню тих самих спільних завдань.
Інша форма, та сама функція. Багато компаній, котрі створюють блакитні океани, приваблюють з інших галузей клієнтів, які користуються продуктом або послугою, що виконують ту ж таки функцію або служать розв’язком того самого основного завдання, що й нова пропозиція, але при цьому мають зовсім іншу фізичну форму. У випадку з моделлю Т працівники Ford просто подивилися на запряжену кіньми карету. Карета розв’язує те саме головне завдання, що й автівка, – перевозить пасажирів. Однак набуває це різних форм: у першому випадку перевезення здійснює жива істота, у другому – машина. Ford ефективно перетворив більшість неклієнтів автомобільної промисловості, а саме покупців карет, на клієнтів власного блакитного океану, розрахувавши ціну своєї моделі Т на підставі цін на карети, а не цін на автомобілі інших виробників.
Коли ж узяти до прикладу галузь, що поставляє шкільне харчування, то, порушивши це питання, ми з’ясуємо дещо цікаве. Як виявилося, рівняння включає в себе тих батьків, які готували своїм дітям сніданки в школу. Для цих дітей батьки виконували ту ж таки функцію – приготування сніданку. Проте форма була зовсім іншою: мама і тато, з одного боку, і сніданок у шкільній їдальні – з другого.
Інша форма, інша функція, те саме завдання. Деякі компанії примудряються вабити ще дальших клієнтів. Наприклад, Cirque du Soleil забавляла клієнтів різноманітних вечірніх розважальних закладів. Своїм зростанням компанія почасти завдячує саме тому, що їй вдалося переманити клієнтів найрізноманітніших закладів, котрі й на вигляд відрізнялись, і мали іншу функцію. Так, наприклад, у барів і ресторанів обмаль спільного з цирком. І функцію вони виконують іншу – забезпечують задоволення від бесіди та смачної їжі, що суттєво відрізняється від візуальної розваги, пропонованої цирком. Утім, попри всі відмінності у формі та функціях, люди, вирушаючи до будь-якого із цих трьох закладів, мають одну мету – добре провести вечір.
Складання списку всіх груп альтернативних продуктів і послуг дає менеджерам змогу побачити тих клієнтів, яких вони можуть переманити з інших галузей, а також із негалузей, як у випадку з батьками (галузь шкільного харчування) або зі старим добрим олівцем, використовуваним у веденні домашньої бухгалтерії (галузь ПЗ для керування особистими фінансами). Потім менеджери мусять зазначити на графіку ціни й обсяг цих альтернатив, як показано на рис. 6.5.
Такий підхід дозволяє безпосередньо визначити місцезнаходження основної маси цільових покупців і зрозуміти, яку ціну ті покупці готові платити за використовувані ними наразі продукти й послуги. Цінова смуга, у яку потрапили найбільші групи цільових покупців, і є ціновим коридором для мас.
Деколи спектр цільових покупців є дуже широким. Приміром, у Southwest Airlines ціновий коридор для мас охоплював групу людей, які б сплачували пересічно по 400 доларів за квиток економ-класу під час перельоту на невелику відстань і 60 доларів за поїздку в той-таки пункт на авті. Тут головне не узалежнювати ціну від конкурентів з вашої галузі, а призначати її відповідно до цін на замінники й альтернативні варіанти в усіх галузях і негалузях. Якби той-таки Ford орієнтувався на ціни інших виробників (а їхні автомобілі коштували втричі з гаком дорожче за кінний екіпаж), модель Т ніколи не мала б такого грандіозного успіху на ринку.
Крок другий. Визначити рівень у межах цінового
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Стратегія Блакитного Океану. Як створити безхмарний ринковий простір і позбутися конкуренції», після закриття браузера.