BooksUkraine.com » 📖 Сучасна проза » І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський 📚 - Українською

Читати книгу - "І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський"

102
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "І-цзін. Книга змін" автора Є. М. Тарнавський. Жанр книги: 📖 Сучасна проза. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 37 38 39 ... 59
Перейти на сторінку:
у самого себе може бути зрозумілим як відомий обхід перешкоди, обхід небезпеки. У цьому сенсі розуміється й текст: «Слабка риска — на початку. Підеш — будуть перешкоди. Прийдеш — буде похвала».

2

За загальною символікою гексаграм, друга риска — це зображення царського слуги. Тому мова тут іде саме про нього. Він на цій позиції опиняється в ситуації перешкод. Однак оскільки ці перешкоди, як було сказано раніше, є складовими попередньої ситуації, то людина, котру символізує ця риска, не є винуватцем цих перешкод. Тому текст каже тут: «Слабка риска — на другому місці. Царському слузі — перешкода за перешкодою. Це не через нього самого».

3

Оскільки третя риска символізує вихід назовні, то тут «Книга змін» ще раз нагадує про необхідність відходу в свою замкнутість, як було вже зазначено на першій позиції. Тому текст тут каже лише: «Сильна риска — на третьому місці. Підеш — будуть перешкоди. Прийдеш — повер­нешся [на слушний шлях]».

4

На четвертій позиції, де відбувається виступ зовні, в го­рішній триграмі, яка є безоднею, небезпека перешкод відчувається з особливою силою. Тому тут подальший рух зустрічає найсильнішу заваду. Натомість відхід від цієї перешкоди для того, щоб обійти її якимось іншим шляхом, приводить до повернення до першої риски, з якою стоїть відповідно четверта. І завдяки цьому, тобто завдяки повному зануренню в самого себе, чоловік досягає можливості, по-перше, знайти собі допомогу відповідно з тими силами, які маються на увазі в основному афоризмі гексаграми, а по-друге, він має можливість знайти вихід із цієї ситуації перешкод. Тому в тексті сказано: «Слабка риска — на четвертому місці. Підеш — будуть перешкоди. Прийдеш — буде зв’язок із близькими людьми».

5

Оскільки п’ята позиція — це максимальний вияв ознак цієї гексаграми, то тут перешкода особливо сильна. Це — велика завада, бо вона перебуває в самій середині безодні, тобто небезпеки, того, що символізувала горішня триграма. З іншого боку, позаяк п’ята позиція взагалі є позицією сприятливою і з нею в тісному зв’язку стоїть друга позиція, яка допомагає їй, «її приятель», то текст тут каже тільки таке: «Сильна риска — на п’ятому місці. Велика перешкода. Друзі прийдуть».

6

Тут ще раз лунає нагадування необхідності зануритися в самого себе для того, щоб, тимчасово зупинившись на місці, обійти майбутню перешкоду. Ще раз нагадується про допомогу, що приходить зовні. Але це вже звучить тільки як нагадування. Тому в тексті сказано: «Слабка риска — нагорі. Підеш — буде перешкода. Прийдеш — будеш великим. Щастя. Сприятливе побачення з великою людиною».

№ 40. Цзе. Вирішення

Тема звільнення, вирішення, що порушена в попередній гексаграмі, тут є основною. Тут насамперед мається на увазі те вирішення, що надходить із південного заходу, про який було сказано у вступі до попередньої гексаграми. Вирішення напруженої ситуації має настати, бо жодна з ситуацій не може залишатися вічною. Таким чином, остаточний результат цієї ситуації надається все ж позитивно. Ось чому в тексті сказано: «Вирішення. Сприятливий південний захід. Якщо нема куди виступати, то коли воно [вирішення] настане, знову буде щастя. Якщо ж є куди виступати, то щастя вже вготоване заздалегідь».

1

Мабуть, текст тут неповний. У ньому тільки один заспокійливий вислів: «Слабка риска — на початку. Осуду не буде».

2

Оскільки ця ситуація є вирішенням, то необхідно довіритися саме їй. Будь-який сумнів у можливості вирішення напруженої ситуації міг би послужити тільки затримкою цього вирішення. Сумнів як результат хитрощів, що надходять зовні, символізується в образі лисиці. Цьому способу протиставлений інший — образ стріли, який символізує прямоту та неухильність, стійке впровадження початого плану. Тому текст, із одного боку, вказує на можливість сумнівів, а з іншого боку, каже про прямоту та неухильність початого руху. Те, що стріла, яка згадана тут, названа жовтою, зумовлено тим, що ця риска — друга, тобто серединна, а жовта барва — колір середини. Ця вказівка на опір сумнівам показана в тексті такими образами: «Сильна риска — на другому місці. На полюванні спіймаєш трьох лисиць. Отримаєш жовту стрілу. Стійкість — до жалю».

3

Третя риска мала б бути підготовкою до четвертої, але позаяк тут є можливість ухилитися від правильного шляху, тобто замість того, щоб допомогти подальшому, може з’явитися прагнення скористатися тим, що було досягнуто на попередньому щаблі. Замість того щоб виступати як носій, людина може спробувати стати вершником. Але так вона може сама накликати на себе біду. Й якщо, навіть збагнувши це, вона буде вперто діяти так само, тобто якщо буде стійкою у своєму прагненні скористатися набутими раніше силами та досвідом, то надалі на неї чекає тільки жаль. Тому текст каже: «Слабка риска — на третьому місці. Носій, а їде на іншому. Сам причиниш прихід розбійників. Стійкість — до жалю».

4

У цьому випадку четверта позиція в розвитку цієї ситуації головним чином вказує на поєднання необхідної тут діяльності, на ліквідацію тих шкідливих впливів, які можуть виходити з попередньої третьої позиції. Це навряд чи було б можливим, якби цю позицію взяти в ізольованому стані. Але оскільки ми маємо на увазі вказівку на допомогу сусідньої, п’ятої позиції, то в тексті сказано: «Сильна риска — на четвертому місці. Розв’яжи пута на великих пальцях твоїх ніг. Приятель прийде, і в ньому буде правда».

5

На попередньому щаблі вже було позначено, що від особи, котра займає п’яту позицію в цій ситуації, походить допомога попередній ситуації. Ця допомога насамперед є вчинком, позбавленим будь-якого егоїзму, тобто є моральним. Моральний вчинок властивий шляхетному чоловікові, і його діяльність тут може спричинитися до щастя. Він може приходити з усією рацією, на яку він здатен, зі слушністю та правдивістю, які впливають навіть на людей, котрі відстали від нього в своєму розвитку. У цьому сенсі текст каже: «Слабка риска — на п’ятому місці. Шляхетний чоловік — лише для нього є дозвіл. Щастя. Він володіє правдивістю стосовно нікчемних людей».

6

Шоста позиція тут характеризує сповнене активності прагнення до того, щоб остаточно знищити ті пута, які пов’язували людину в попередній ситуації. Так передбачається перехід до наступної гексаграми, яка називається «спад» і розуміється двояко, тобто не тільки як спад накопиченого раніше, але й як спад усього негативного, що ще залишилося на цьому щаблі. Цей негатив показаний в образі яструба, в якого стріляє чоловік. Він поставлений у сприятливі умови. Він стоїть на високій стіні, як каже текст, а висока стіна символізує тут високе розташування шостої риски. Цей постріл, однак, може бути як вдалим, так і ні, тобто перехід до наступної ситуації може бути здійснений з більшим або меншим успіхом. Тому в тексті тут ідеться про успішний результат лише в гіпотетичному сенсі: «Слабка риска — нагорі. Князю треба стріляти в яструба на високій стіні. Коли він потрапить у нього, то не буде нічого несприятливого».

№ 41. Сунь. Спад

Вирішення, якого вдалося досягнути на попередньому щаблі, спричиняє певну свободу. Але ця воля, якщо її

1 ... 37 38 39 ... 59
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський"