Читати книгу - "Занурення в патерни проектування, Олександр Швець"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Безліч підкласів кнопок.
Але скоро стало зрозуміло, що такий підхід нікуди не годиться. По-перше, з’являється дуже багато підкласів. По-друге, код кнопок, який відноситься до графічного інтерфейсу, починає залежати від класів бізнес-логіки, яка досить часто змінюється.
Кілька класів дублюють одну і ту саму функціональність.
Проте, найгірше ще попереду, адже деякі операції, на кшталт «зберегти», можна викликати з декількох місць: натиснувши кнопку на панелі керування, викликавши контекстне меню або натиснувши клавіші Ctrl+S. Коли в програмі були тільки кнопки, код збереження був тільки у підкласі SaveButton. Але тепер його доведеться продублювати ще в два класи.
РішенняХороші програми зазвичай структурують у вигляді шарів. Найпоширеніший приклад — це шари користувацького інтерфейсу та бізнес-логіки. Перший лише малює гарне зображення для користувача, але коли потрібно зробити щось важливе, інтерфейс користувача «просить» шар бізнес-логіки зайнятися цим.
У дійсності це виглядає так: один з об’єктів інтерфейсу користувача викликає метод одного з об’єктів бізнес-логіки, передаючи до нього якісь параметри.
Прямий доступ з UI до бізнес-логіки.
Патерн Команда пропонує більше не надсилати такі виклики безпосередньо. Замість цього кожен виклик, що відрізняється від інших, слід звернути у власний клас з єдиним методом, який і здійснюватиме виклик. Такий зветься командою.
До об’єкта інтерфейсу можна буде прив’язати об’єкт команди, який знає, кому і в якому вигляді слід відправляти запити. Коли об’єкт інтерфейсу буде готовий передати запит, він викличе метод команди, а та — подбає про все інше.
Доступ з UI до бізнес-логіки через команду.
Класи команд можна об’єднати під загальним інтерфейсом, що має єдиний метод запуску команди. Після цього одні й ті самі відправники зможуть працювати з різними командами, не прив’язуючись до їхніх класів. Навіть більше, команди можна буде взаємозаміняти «на льоту», змінюючи підсумкову поведінку відправників.
Параметри, з якими повинен бути викликаний метод об’єкта одержувача, можна заздалегідь зберегти в полях об’єкта-команди. Завдяки цьому, об’єкти, які надсилають запити, можуть не турбуватися про те, щоб зібрати необхідні дані для одержувача. Навіть більше, вони тепер взагалі не знають, хто буде одержувачем запиту. Вся ця інформація прихована всередині команди.
Класи UI делегують роботу командам.
Після застосування Команди в нашому прикладі з текстовим редактором вам більше не потрібно буде створювати безліч підкласів кнопок для різних дій. Буде достатньо одного класу з полем для зберігання об’єкта команди.
Використовуючи загальний інтерфейс команд, об’єкти кнопок посилатимуться на об’єкти команд різних типів. При натисканні кнопки делегуватимуть роботу командам, а команди — перенаправляти виклики тим чи іншим об’єктам бізнес-логіки.
Так само можна вчинити і з контекстним меню, і з гарячими клавішами. Вони будуть прив’язані до тих самих об’єктів команд, що і кнопки, позбавляючи класи від дублювання.
Таким чином, команди стануть гнучким прошарком між користувацьким інтерфейсом та бізнес-логікою. І це лише невелика частина тієї користі, яку може принести патерн Команда!
Аналогія з життяПриклад замовлення в ресторані.
Ви заходите в ресторан і сідаєте біля вікна. До вас підходить ввічливий офіціант і приймає замовлення, записуючи всі побажання в блокнот.
Закінчивши, він поспішає на кухню, вириває аркуш з блокнота та клеїть його на стіну. Далі лист опиняється в руках кухаря, який читає замовлення і готує описану страву.
У цьому прикладі ви є відправником, офіціант з блокнотом — командою, а кухар — отримувачем. Як і в самому патерні, ви не стикаєтесь з кухарем безпосередньо. Замість цього ви відправляєте замовлення офіціантом, який самостійно «налаштовує» кухаря на роботу. З іншого боку, кухар не знає, хто конкретно надіслав йому замовлення. Але йому це байдуже, бо вся необхідна інформація є в листі замовлення.
СтруктураВідправник зберігає посилання на об’єкт команди та звертається до нього, коли потрібно виконати якусь дію. Відправник працює з командами тільки через їхній загальний інтерфейс. Він не знає, яку конкретно команду використовує, оскільки отримує готовий об’єкт команди від клієнта.
Команда описує інтерфейс, спільний для всіх конкретних команд. Зазвичай тут описується лише один метод запуску команди.
Конкретні команди реалізують різні запити, дотримуючись загального інтерфейсу команд. Як правило, команда не робить всю роботу самостійно, а лише передає виклик одержувачу, яким виступає один з об’єктів бізнес-логіки.
Параметри, з якими команда звертається до одержувача, необхідно зберігати у вигляді полів. У більшості випадків об’єкти команд можна зробити незмінними, передаючи у них всі необхідні параметри тільки через конструктор.
Одержувач містить бізнес-логіку програми. У цій ролі може виступати практично будь-який об’єкт. Зазвичай, команди перенаправляють виклики одержувачам, але іноді, щоб спростити програму, ви можете позбутися від одержувачів, «зливши» їхній код у класи команд.
Клієнт створює об’єкти конкретних команд, передаючи до них усі необхідні параметри, серед яких можуть бути і посилання на об’єкти одержувачів. Після цього клієнт зв’язує об’єкти відправників зі створеними командами.
ПсевдокодУ цьому прикладі патерн Команда використовується для ведення історії виконаних операцій, дозволяючи скасовувати їх за потреби.
Приклад реалізації скасування у текстовому редакторі.
Команди, які змінюють стан редактора (наприклад, команда вставки тексту з буфера обміну), зберігають копію стану редактора перед виконанням дії. Копії виконаних команд розміщуються в історії команд, звідки вони можуть бути доставлені, якщо потрібно буде скасувати виконану операцію.
Класи елементів інтерфейсу, історії команд та інші не залежать від конкретних класів команд, оскільки працюють з ними через загальний інтерфейс. Це дозволяє додавати до програми нові команди, не змінюючи
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Занурення в патерни проектування, Олександр Швець», після закриття браузера.