Читати книгу - "Записки Полоненого, Олекса Кобець"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Хома замовк.
Я бачив, як у пітьмі горіли йому очі, як блискали фосфоричним огнивом, неначе в кота в запічку, і мені стало страшно.
— А що потім, Хомо?
— А потім — нічого. Я бачив, що атака знову кінчилася нічим — треба повертатися до окопів… Ну, і ми в обох у них поодв’язували баклажки й переконалися, що ром був справді пахучий…
Я мовчав. Мовчав, довго перевертаючись на всі боки, й Хома.
І вже коли, здавалося мені, мала незабаром минути ніч, десь перед самим світанком, я крізь сон почув, як Хома, наче сам до себе, прошепотів:
— А все таки їхньому братові — німцеві — краще, ніж нам — їх ромом на війні напувають…
Я зщулився від того висновку й мимохіть одсунувся трохи від Хоми.
Більше ми тієї ночі не розмовляли.
ОДНА ПОВЧАЛЬНА ЛЕКЦІЯ
У Мазурських озерах я здружився з полковим писарем Алексеєм Поповим — струнким, русявим парубком із Архангельського, що був найпривітніший, найчемніший і найпорядніший, здавалося мені, хлопець поміж усіх писарів. Попов почав привчати мене до карт.
Довгими, нудними зимовими ночами — однаково, чи в окопах було спокійніше, чи клекотало, як і завжди, все, що було вільне в обозах, по штабах, по офіцерських кухнях, по офіцерських їдальнях — хворіло в грудні 1914 року на картярську недугу. Навіть у самих окопах, у бліндажах, низько понахилявшися над коном, освітлювані заставленими з усіх боків недогарками, різали цілими ночами в двадцять одно.
Гроші нічого не варті були, коли не варте було нічого життя, а за картами люди забували на якусь мить оточення, викликаючи властиве людям почуття азарту, й за хвилину того почуття ладні були віддати все, що мали.
У Попова були свої пляни. Йому конче треба було обчухрати до ниточки унтера Уткіна, мати у кишені кілька тисяч карбованців, а тоді — він добуде собі визволення з цього пекла. Хіба таки не поласують на такі гроші лікарі?! Ого! Він їх добре знає…
Тільки невиразними натяками розкривав він мені свої пляни, і то тільки мені, бо міцно, здавалося, тримався моєї дружби.
І одного вечора, коли з нами мав сісти до гри сам Уткін, Попов довго й переконливо вмовляв мене пристати з ним до спілки — показати цьому інтендантові, як треба в карти грати. Безмежно віривши людям узагалі, а такому близькому другові, як Альоша Попов — і поготів, я погодився на його пляни, зовсім не усвідомлюючи собі, що така змова — щонайменше ганебна, нечесна змова…
Грошей у мене було небагато, особливо своїх. Більше їх мав Попов. Розмістилися так, що після мене сидів Попов, передо мною — Уткін. І от, мені треба було тільки розпалювати Уткінів азарт, б’ючи завжди по його повному банку і, не здіймаючи банку ні в якому разі, навмисно перебираючи очків до лишку (перебору), або зупиняючись тоді, коли на руках очків неймовірно мало.
Всі мої промахи мав компенсувати Попов після того, як гру закінчимо.
Гру закінчили перед світанком. Крім десятьох власних карбованців, з великими труднощами з солдатської платні наскладаних, попливло в мене ще й карбованців сімдесят чужих грошей — тих, що одержав я на пошті з доручення товаришів із окопу і мав їм назавтра пороздавати. Попов «Уткіна не обчухрав, але з наслідків гри знав я, що якраз усі карбованці, що програв я, опинилися у Попова, як виграш. А, зрештою, Уткін був «при своїх».
Коли ми лишилися самі, я просто сказав Попову, щоб повернув, як ми умовились, мої гроші.
Попов надзвичайно здивувався:
— Які гроші?
— Як то які? Я ж програв, а ми ж умовились…
Він не дав мені договорити:
— Знаєш що, голубе: були на світі дурні, та поженилися…
— Та ти не жартуй, у мене ж були чужі гроші, а ти якраз їх і виграв.
Попов визвірився:
— Іди ти під три чорти — не маленький, здається: було не встрявати!
Труснув переможно кучмою русявого волосся, чмихнув згорда носом, повернувся круто і пішов…
А потім, можливо, відчувши десь у глибині сумління, що неправий, повернувся й кинув мені «товариську пораду»:
— А ти в окопи грошей не передавай — там однаково всіх повбивають…
Мені заворушилося волосся й спиною поповзли комашки… Наставав ранок, я мав неодмінно здати сьогодні одержані з пошти для окопників гроші (по три, по два й по одному карбованцю слали на фронт із далеких закутків Росії родичі), а у мене в кишені — ні копієчки…
Того самого дня я таки роздав усім адресатам належні їм карбованці — щось продав, щось заставив, десь у когось позичив, але з того дня я ненавиджу карти, з того дня на все життя в свідомості зяє страшенна рана невіри в людську порядність, і тієї рани вже не залікувати мені довіку.
Йдучи на спілку з Поповим, я й сам далекий був од порядности, хоч і не усвідомлював собі цього як слід, але глибочінь товаришевої зради (він же знав, що за розтрату отих грошей я міг потрапити до польового суду, не кажучи вже про безодню ганьби й сорому перед нещасними окопниками), глибочінь людської підлоти отруїла мені шляхи взаємовідносин не тільки з самим Поповим навіки.
Тепер я схиляюсь до думки, що неспокійно було й у Попова на сумлінні. Бо, щоб загладити провину передо мною — але так, щоб я й не помітив цього — він багато зробив, щоб мого друга Хому Мельниченка таки взяли за писаря до полкової канцелярії. Про це я за всякої нагоди просив перед тим Попова, хоч і знав, що не від нього це залежить, що
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Записки Полоненого, Олекса Кобець», після закриття браузера.