BooksUkraine.com » Наука, Освіта » ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло 📚 - Українською

Читати книгу - "ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло"

142
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло" автора Філіп Джордж Зімбардо. Жанр книги: Наука, Освіта. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 3 4 5 ... 207
Перейти на сторінку:
консультантом і динамічним головою комісії з умовно-дострокового звільнення. Двох аспірантів, Курта Бенкса та Крейґа Гейні було залучено на кожному етапі здійснення цього незвичайного дослідницького проекту. Крейґ використав цей досвід як трамплін у надзвичайно успішну кар’єру на перехресті психології та права: став чільним захисником прав ув’язнених й автором багатьох статей і дописів, часто у співавторстві зі мною, на різноманітні теми, пов’язані з інституцією в’язниці. Я дякую кожному з них за їхній інтелектуальний внесок у дослідження та в його практичні наслідки. Крім того, я вдячний кожному зі студентів-добровольців, які зголосилися отримати досвід, що його декотрі з них все ще не можуть забути, десятиліття по тому. Як я пишу нижче, знову прошу у них вибачення за всі пережиті страждання під час і після цього дослідження.

ПОВТОРНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

Завдання перевести архівні відео в’язничного експерименту у формат DVD, щоби згодом можна було зробити стенограми, впало на плечі Сіна Бруйча і Скотта Томпсона, двох виняткових студентів Стенфорда. До того ж, щоби підкреслити важливі епізоди в матеріалі, Сін і Скотт допомогли зібрати широкий масив різноманітних супровідних матеріалів, що постали у перебігу дослідження.

Таня Зімбардо і Марісса Аллен допомагали зібрати й організувати великий об’єм матеріалів із медіа-записів, моїх нотаток і вибраних статей.

Команда студентів, а саме — Кєран Оконнор і Матт Естрада, кваліфіковано провели перевірку посилань. Матт також зробив зрозумілу стенограму аудіозапису співбесіди із Чіпом Фредеріком.

Цінним був зворотній зв’язок, який я отримав щодо різних розділів у першій і другій чернетці книжки від колег і студентів, серед них: Адам Брекенрідж, Стівен Бенке, Том Бласс, Роуз МаДермотт і Джон Уївер. Особливі подяки призначено для Ентоні Пратканіса й Синді Венґ за їхню допомогу із частиною останнього розділу, у якій йдеться про протистояння небажаним впливам, і Зено Франко, за його внесок у нове бачення психології героїзму.

Моє розуміння військової ситуації в Абу-Ґрейб і інших місцях бойових дій завдячую мудрості офіцера Мерсі Древрі та полковника Леррі Джеймса, також військового психолога. Даг Брейсволл постійно надавав мені корисну інформацію з мережі щодо ряду тем, якими я займався в двох розділах присвячених подіям в Абу-Ґрейб. Гарі Маєрс, юридичний консультант сержанта Фредеріка, не тільки протягом довгого часу брав участь в цій справі, не беручи винагороду, але й надав мені доступ до всіх матеріалів та інформації, на підставі чого я міг зрозуміти ту складну ситуацію. Адам Зімбардо запропонував проникливий аналіз сексуальної природи «трофейних фото», ніби наслідків «просто розваг та ігор» нічної зміни в блоці 1-А.

Розділяючи мої подяки, значну частину віддаю Бобу Джонсону (мій колега і співавтор нашого спільного ввідного в психологію підручника, «Психологія: основні концепції»). Боб прочитав увесь рукопис і запропонував безмежно цінні поради, як його покращити, так само як Саша Любомирські, який допомагав координувати інформації від Боба та Роз Зімбардо. Роз є почесним професором англійської літератури, вона прослідкувала, щоб кожне речення у було написане так, щоб передати послання книжки широкому грону читачів. Дякую кожному з них за те що виконали марудну працю з грацією і здоровим глуздом.

Також дякую Уїллові Мерфі, моєму редактору із видавництва Random House, за його рідкісне у наші дні, мистецтво і відважні спроби обмежити тематику до найголовнішого. Лін Андерсон чудово та проникливо виконала завдання технічного редактора, додаючи разом із Вінцентом ЛаСкала послідовності та ясності моєму повідомленню. Джон Брокман був агентом-ангелом-охоронцем книжки та її просування.

Наприкінці мушу згадати, що після писання по кільканадцять годин денно і нощно моє зболіле тіло поверталось до наступного раунду дякуючи моїм масажистам Джеррі Губеру із Healing Winds Massage із Сан- Франциско і Анн Оллінсвот із Gualala Sea Spa, коли я працював, сховавшись у ранчо над морем.

Кожному з цих помічників, родичам, друзям, колегам і студентам, які допомогли мені перетворити думки на слова, і на рукопис, і на цю книжку, мої найщиріші подяки,

Сіао,

Філ Зімбардо

M.C. Escher's "Circle Limit IV" © 2006 The M.C.Escher Company-Holland. All right reserved, www.mcescher.com

РОЗДІЛ 1

Психологія зла: ситуативні трансформації характеру

Сам розум є в собі; тому зробити Він може з пекла рай, а з раю — пекло.

(Джон Мільтон, «Втрачений рай»[5])

Гляньте на мить на цей чудовий малюнок. А тепер заплющіть очі й постарайтеся відтворити його у своїй пам’яті. Що бачить ваше внутрішнє око? Білих ангелів, що танцюють у темних небесах? Чи ви бачите багато чорних демонів, рогатих бісів, що населяють яскраво-білий простір пекла? У цій ілюзії М. Ешера однаково можливі дві перспективи. Воднораз дізнавшись, що добро й зло пов’язані, ви вже не зможете бачити одне без іншого. Надалі я не дам вам повернутися до зручного поділу на ваш бік (добрий і бездоганний) і їхній (злий і гріховний). «Чи спроможний я на зло?» — ось питання, яке я хочу, щоб ви переосмислювали знову і знову, поки ми разом мандруватимемо незнайомими територіями.

Малюнки Ешера засвідчують три психологічні істини. По-перше, світ однаково наповнений і добром, і злом — так було, є і завжди буде. По-друге, межа між добром і злом є проникною і нечіткою. І, по-третє, ангели можуть стати чортами, а чорти — хоча це, мабуть, і важче уявити — спроможні стати ангелами.

Можливо, ця картина нагадує вам про цілковиту трансформацію добра в зло, метаформозу Люцифера в Сатану. Люцифер, «світлоносець», був улюбленим ангелом Бога, поки не кинув виклик владі Господа і не був кинутий до пекла разом зі своїм військом упалих ангелів. «Краще владарювати в пеклі, ніж служити в раю!» — вихваляється Сатана, «ворог Божий», у «Втраченому раю» Мільтона. У пеклі Люцифер-Сатана стає брехуном, порожнім самозванцем, який виголошує гучні гасла, стрясає списами, трубить у труби і розмахує прапорами — приблизно так, як це нині роблять деякі національні лідери. На «чортячій раді» в пеклі, де присутні всі головні демони, Сатана остаточно усвідомлює, що не зможе повернутися на Небеса, перемігши Господа у відкритому бою[6]. Однак дорадник Сатани, Вельзевул, пропонує найгірше з можливих рішень: помститися Господові, розбестивши Його найбільше творіння — людство. Хоча Сатана успішно спокушає Адама і Єву порушити волю Бога й пізнати зло, Господь постановляє, що вони будуть врятовані у свій час. Утім поки що Сатані дозволено підкопуватися під цю постанову, заручившись допомогою чарів, щоб спокушати людей до зла. Відтоді слуги Сатани ставали жертвами ревних інквізиторів, які прагнули викоренити зло у

1 ... 3 4 5 ... 207
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло"