BooksUkraine.com » Наука, Освіта » Кузькіна мать: хроніка великого десятиріччя (До 50-річчя Карибської кризи) 📚 - Українською

Читати книгу - "Кузькіна мать: хроніка великого десятиріччя (До 50-річчя Карибської кризи)"

231
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Кузькіна мать: хроніка великого десятиріччя (До 50-річчя Карибської кризи)" автора Віктор Суворов. Жанр книги: Наука, Освіта. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 3 4 5 ... 79
Перейти на сторінку:
екіпажі жартують:

Якщо хочеш буть вітцем,

Обгорни кінець свинцем.

Але не радіаційний захист вважається головною проблемою для керівництва країни. Схоплять хлопці дозу - не біда. За ціною не постоїмо. Відійдуть. А ось як бомбу кидати? Разом з парашутом - 27 тон. Як зробити бомботримачі на такий вантаж? Але якщо його й зробити, виникає інша проблема: непомірна вага зосереджена, сконцентрована в одній точці. Це створює неймовірні навантаження на корпус літака. Навантаження треба розподілити. Тому одного тримача мало. І двох - теж. Мінімум - три. Але тоді проблеми множаться: натиснув штурман кнопку скидання, замки на двох тримачах спрацювали одночасно, а на третьому замок на частку секунди затримався. В цьому випадку бомба пішла вниз, а один замок на мить вантаж затримав... але ж бомба вирве той утримувач разом з балкою, на якій весь вантаж висів, разом зі шматками силового каркасу і обшивкою. І полетить стратегічний бомбардувальник до землі разом із бомбою.

У кращому випадку миттєва затримка може призвести до деформації корпусу. А це, як не крути, - все одно смерть. Але якщо ривок і не пошкодить корпус, то все одно літак може так труснути від найменшої затримки на одному замку, що після цього летіти доведеться тільки вниз.

Проблему одночасного розкриття трьох замків вирішили. На випробуваннях всі три одночасно спрацьовували. А як з бойовим виробом вийде?

На аеродромі Оленяча був зведений спеціальний ангар для передстартового зберігання та останньої перевірки Виробу 602. З вагону «краплинку» величезним краном перевантажили на сорокатонний причіп МАЗ 5208. На таких причепах Радянська Армія возила танки Т-54. На стоянці № 41 заздалегідь була споруджена бетонна яма зі сталевим перекриттям. У стратегічній авіації навіть термін такий був - стояти на ямі. Це коли бомбардувальник у повній готовності, а під його черевом бетонна яма з бомбою, яку в будь-який момент можна буде підвісити. Для «Кузькіної матері» яма приготована була особлива, тітка попалася габаритна. Яма тут не для зберігання. Просто інакше як з ями її під черево носію не підведеш.

Підняли її, причепили. Після того Ту-95В вирулив на старт. Слідом за ним - такий же біленький Ту-16. Його завдання - зняти параметри вибуху. Ще один літак підніметься трохи пізніше. Делегати XXII з'їзду КПРС Славський і Москаленко з його борту будуть спостерігати картину збоку.

Всі інші цивільні та військові літаки й вертольоти на безкрайніх просторах півночі сьогодні навіть і не прогрівали двигуни. Сьогодні всім заборона на зліт. Зрозуміло, без оголошення причин.

5

Час від зльоту до скидання - 2 години 3 хвилини. Штурман капітан Кліщ Іван Никифорович натиснув кнопку. Бомботримачі, створені творчим генієм радянських конструкторів, спрацювали разом. «Краплинка» зірвалася з трьох замків і випала з черева носія. Літак не струсонуло, а жбурнуло і хитнуло. Хитнуло так, як тільки раз у житті хитає.

З кабіни хвостового стрільця радісний крик: розкрився!

Радісний видих всього екіпажу був йому відповіддю. Тепер - двигуни на всю потужність і, розганяючись із невеликим зниженням, - подалі від цього згубного місця.

На тлі матової імли розкрився помаранчевою квіткою величезний купол, ніби гнійник сифілісу на білому тілі прегарної дами. Бомба йде до землі зі швидкістю 360 метрів на хвилину. За три хвилини - трохи більше кілометра. Але це на останній ділянці. Рване бомба на висоті чотири з половиною тисячі. Літаку начебто 15 хвилин часу на втечу випадає. Але це не так. Перші секунди «краплинка» летить без парашута. Потім кілька секунд на те, щоб парашут розкрився. А «краплинка» наша за ці секунди вже он скільки пролетіти встигла і швидкість встигла набрати. Поки парашут зможе погасити цю швидкість, до висоти підриву залишиться зовсім небагато... Лише три хвилини. Точніше - 188 секунд.

6

Червоний телефон на столі головного конструктора КБ-11 раптово загримів, немов будильник, тим огидним дзвоном, який повертає нас із чарівного сну в паскудні будні.

- Зв'язок втрачений, - повідомив спокійний голос.

7

Всі ілюмінатори носія, всі шиби кабін, все, що може пропускати світло, щільно зачинене. Ту-95В іде від епіцентру наосліп. Спалах ударив раптово, освітивши все всередині. Шторки - вони, звичайно, світло не пропускають. Але тут блискотіння особливе. Перед цим диявольським, потойбічним світлом, як перед рентгенівськими променями, не встоять ніякі шторки.

І здалося командиру стратегічного бомбардувальника майору Дурновцеву, що Землю він розкроїв надвоє. Так гримнуло, як може грюкнути тільки розколота на шматки планета. Світлова дія - 70 секунд. Фронт ударної хвилі наздогнав літак на 115-му кілометрі від епіцентру через 8 хвилин 23 секунди після скидання. Ударна хвиля саднула у хвіст бомбардувальнику так, як б'є розігнаний паровоз забутий на шляхах порожній вагон.

Майор Дурновцев у штурвал вчепився, штурвал дрібним тремтінням дрижить. Другий пілот кнопку натиснув, шторки відкрив. Але сам на площини і двигуни поглянути не наважується: чи цілі? Так поранений боєць погляд опустити сам на себе боїться: тільки ноги відірвало чи всього розірвало аж до грудей?

Дійові особи

Хрущов Микита Сергійович (1894-1971). Один з найстрашніших катів у всій тисячолітній історії Росії. Під час Громадянської війни політпрацівник у 1-й Кінній армії. Далі - партійний працівник районного, обласного, республіканського масштабу. Поступив у Промислову академію, де навчався разом з дружиною Сталіна Надією. Вона звернула увагу чоловіка на «вірного сталінця». З цього моменту починається стрімкий зліт Хрущова.

Сталін і Хрущов у президії сесії ЦВК Союзу РСР (січень 1936 р.).

У 1932 році він стає другим секретарем Московського міського і обласного комітету партії, в 1934 році - першим секретарем, тобто господарем Москви. Хрущов проявив нечувану жорстокість у боротьбі проти всіх, хто був або міг бути ворогом політики Сталіна.

З 1938 року Хрущов - Перший секретар ЦК компартії України, тобто диктатор цієї багатющої провінції Радянського Союзу. З 1939 року - член Політбюро. У Києві Хрущов зустрів генерала армії Жукова, який з 1940 року командував військами Київського особливого військового округу, і комісара державної безпеки 3 рангу Сєрова, який був шефом НКВС України. У ті роки Хрущов звернув увагу на інженера Брежнєва і підніс його.

Під час війни Хрущов був політкомісаром Південно-Західного стратегічного напрямку, до складу якого входили Південний і Південно-Західний фронти і Чорноморський флот. Хрущов особисто винен у двох найстрашніших військових катастрофах у всій світовій військовій історії: поразці радянських військ на землі

1 ... 3 4 5 ... 79
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кузькіна мать: хроніка великого десятиріччя (До 50-річчя Карибської кризи)», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кузькіна мать: хроніка великого десятиріччя (До 50-річчя Карибської кризи)"