Читати книгу - "Безлюдні острови 4-5, Вальдемар Лисяк"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Силу, яку я здобув на цьому острові, можна виміряти масштабом легенди, що випромінюється звідси, і розмахом туги за мною народів, навіть тих, які мене не любили і які сьогодні стогнуть під ярмом Священного Союзу - ці люди мріють про моє повернення. Бідні робітники, які зберегли мене в серці, увійшовши по троє до шинку, вимагають поставити на стіл чотири чарки, а коли корчмар зазначає, що їх лише три, вони гарчать: "Давай чотири, прийде і четвертий!". Секти, що чекають мене як Месію, множаться – в Америці, в Сибіру та в джунглях Амазонії, де "дикі" люди співають "Napoleon gran Hombre"; у Патагонії, де тубільці признали Святу Єлену центром світу, бо тут живу я; серед циган, євреїв та всіх пригноблених та позбавлених прав; мої статуї з'являються в азіатських процесіях Будди, а моє обличчя на тотемних стовпах Мадагаскару; навіть араби, що воювали зі мною, кажуть: "Він прийде і визволить нас від османського ярма, під ногами яких трава сохне і не росте!"; навіть німці (Ніцше писав у "Ecce Homo": "Наполеон був останнім втіленням бога сонця, в його існуванні був чудовий сенс"), навіть росіяни вірять, що я спочиваю уві сні на березі Байкалу, щоб одного разу прокинутися і встановити в світі царство справедливості. "Сьогодні світ належить Бонапартові", скаржився мій ворог Шатобріан, коли мене прикували до скелі. "Одних падіння принижує, але мене воно незмірно підносить. Кожен день він здирає з мене шкіру тирана, вбивці, лиходія". Кожен день правління Священного Союзу. Словацький мав рацію, коли писав про мене у вірші: "Ніколи, ніколи ти не проходив крізь стогін з такою силою, як сьогодні", пророкуючи мені остаточний тріумф, найбільшу з перемог — перемогу Голгофи. Так я переміг, і це не дає їм спати, усім тим мерзотникам, чию велич, як стиснутий кулак, пхають під ніс поети-романтики (крім уже згаданих Лермонтов, Шіллер, Петофі, Беранже та багато інших). Вони, барди свободи, знали і розуміли мене найкраще, тому я став їхнім богом. Лише Байрон, який називав мене "своєю пагодою", образив мене за те, що я дозволив себе звалити, настільки він розгнівався на мою поразку. ("Наполеона повалили, мерзотники в Парижі. Це його провина... Я близький до божевілля!") і потім додав: "Але навіть зараз я не зраджу його", і написав оду на мою честь.
Чесну літературу про мене тихцем приносить мені старий каліка, що підмітає коридори в лікарні. Лікар приносить ту, в якій я найгірший з демонів Апокаліпсису. Він називає це терапією, що мене веселить (я писав Летиції: "Дивись, мамо, яку потвору ти народила!"), і тільки одне п’є кров у моєму серці: погляд мого синка, ув’язненого в Шенбрунні. Йому ще немає десяти років... Шенбрунн – це його Свята Єлена, яку я не міг передбачити.
Карл Август фон Штойбен "Наполеон з сином", Університет Чикаго
Я своє передбачив, коли мені не було й двадцяти років. Будучи лейтенантом в Оксоні, я робив географічні нотатки й зписав ними весь зошит. Останнє речення на останній сторінці було: "Свята Єлена, маленький острів...". Далі чистий папір, як океан. Мій перший секретар, Бур'єнн, свідчить, що я був "обдарований якимсь магнетичним передбаченням своєї подальшої долі". Це правда. Я не був ясновидцем, але відчував, що на мене чекає. Доля Прометея, прикованого до цієї скелі, на якій стоять на варті три тисячі солдатів. Три в’язниці в одній кімнаті з дверною ручкою назовні, ніби три труни одна в одній: океан, острів за дві тисячі кілометрів від мису Доброї Надії та Лонгвуд, будинок на пустоші, перероблений зі стайні і настільки заражений щурами, що вони кусають руки, які тягнуться до їжі. Вдень між низькими кущами висить лінива волога спека, перегукуючись із дзижчанням комах, а бідні трави сохнуть голодні й обдурені небом. Вночі здіймаються шалені вітри, порожні стебла дзвенять, як шпори, і мокрі рукавички пахнуть листям. Сумні, голі гори навівають лише спогади...
Фотокопія нотатки з останньої сторінки зошиту поручика Бонапарте- Меневаль!
- Слухаю, сір!
- Повтори, що він сказав?
Я не боягуз - я не боюся спогадів, так само "як не шкодую свого вінця і нечутливий до того, що я втратив", хоча я втратив Трою, що перевищує уяву Гомера. "Його розум втілив ідеї поета в життя", - сказав про мене Шатобріан. Правильно. "Яким романом було моє життя!". І не через політичну владу, яку я досяг. "Наскільки великою була моя матеріальна сила, моя духовна сила була ще більшою: вона межувала з магією".
Лонгвуд. Будинок, в якому жив і вмер Наполеон.
З часів походу в Єгипет, де арабські дервіші клялися, що я "чарівник", світ у це повірив, тому російський поет Тютчев назвав мене "віщим волхвом". На підтвердження було наведено багато свідчень моїх сучасників про гіпнотичний вплив, який я справляв на людей. Завжди ворожий до мене, маршал Ожеро: "Не можу пояснити, що мене вразило, коли я вперше його побачив". Генерал Вандамм: "Цей диявольський чоловік має таку владу наді мною, що я не можу цього зрозуміти! Я не боюся ні Бога, ні сатани, але коли я біля нього, я тремчу, як дитина; Він міг змусити мене пройти крізь вушко голки або кинутися у вогонь!" Одного разу поляк Яблоновський побачив мене, будучи маленькою дитиною, яку на руках тримала жінка, коли я проходив повз вулицею. Я лише торкнувся його очима, а він написав: "Цим поглядом він захопив мій дух у магнетичний полон, який триває і триватиме до смерті".
Я мав мільйони дітей, усиновлених поглядом чи словом, що і справді "межувало з магією", але не було. Сучасна наука пояснює це потужністю біологічного поля, яке професор Олександр Спіркін, завідуючий відділення діалектичного матеріалізму Інституту філософії АН СРСР, каже: "Біологічне поле — це явище, яке найчастіше підсвідомо використовують мудрі керівники. Звичайно, можливості такого впливу збільшуються в рази, якщо людина, наділена сильним біологічним полем,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Безлюдні острови 4-5, Вальдемар Лисяк», після закриття браузера.