Читати книгу - "Семен Жук і його родичі, Олександр Якович Кониський"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
– «Виходить, що й філантропїї не треба,» вставив своє слово Коцюк.
– «А ви думаєте,» обізвався з злостю Джур, «що з філантропїї люде мають користь?… як раз! Філантропи не хочуть чи не можуть зрозуміти, що вони варять воду, що вони гатять ту безодню прорву, котра вік була, єсть и буде, котроі не можна загатить, котра зветься боротєм за житє.»
– «Отаке ловись!.. виходить, що філантропія даремна річ… дурниця?» питав Нельговский Джура, ставши перед ним и заложивши обідві руки в кишені.
– «По моёму дурниця.»
– «Ви шуткуєте, чи правду кажете?» допитувався Нельговский, не зводячи своіх великих очей з Джура.
– «Ведучи серьёзну розмову я ніколи не шуткую.»
– «Чудно!.. а виходить, наче шутки.»
– «Від чого ж се так виходить?» огризнувся Джур, сердячись більш и більш.
Лаврова слухала и мовчала; для неі неприятно було, що розмова починала переходить в якусь горячу спірку; вона хотіла б перемінить сю розмову на що инче, та не знала, як би лучше се зробить, за кого вступиться. Ій здавалось, що правда не за Джуром, але виразить се вона не хотіла, щоб не підляти в огонь олію.
А Нельговский и Ноздроватий раділи, що Джур сидить наче на голках.
– «Від того воно так виходить,» одповідав Нельговский, переговорюючи Джура, «що проповіди про самопоміч, про знесенє філантропїї – суть не що инше, як такий идеалізм, до якого не доходив ще найидеальнійший идеаліст.»
Джур зареготався… «А ви як міркуєте, пане Коцюк?» спитав він.
Коцюк зрозумів иронію Джура и сказав: «По моёму п. Нельговский правду сказав! сі проповіди – коли не самий крайній идеалізм, то самий еґоістичний, самий найгірший реалізм; а чи те чи друге – все одно: давайте ёму назву яку хочете, од назви діло не переміниться, а все таки вийде те, що проповідь «помагай кожен сам собі» така проповідь, од котроі повинен тікать и затикать уши усякий чоловік, котрий бажає добра и щастя рідному краю на підставі демократиі, а не плутократиі.»
Ноздроватий, котрий до сего часу мовчав, озвався й собі. – «Тривайте, господа!» заговорив він мішаючи великорускі и украінско-рускі слова: «господин Джур говорить: «каждий помагай сам собі»; господин Нельговский виводить з сего, що, коли занедужав чоловік, не нужно ёго лічить, значить: не нужно и лікарів, а господин Джур сам лікар.»
Джур не дав ёму договорить: він встав з свого місця и сміючись сказав: «Хиба й ви за підмогу мужикові, за підмогу робітникові, за філантропію?.. Коли так, то скажіть, будьте ласкаві: як ви запомагаєте своім «крестянам», визволеним з вашого кріпацтва?… чи помогаєте ви ім, коли трафиться, що у них нічим заплатить вам оброку за землю?»
Панска кров заговорила в жилах Ноздроватого: – «До сего нікому діла нема,» одповів він.
– «Еге! то-то «нема діла»! – бо ми оброком з селян живемо, на оброці іздимо до Німців, щоб вступаться за німецкого мужика»… говорив Джур.
– «Вже ж не кожному безштаньку мішаться в моі діла, в моє житє» – різко сказав Ноздроватий и увесь почервонів.
– «Отсе як раз по пански, по полтавски,» усміхнувся Джур.
– «Панове, панове! годі вам!» озвалась Лаврова, бачучи, що між Джуром и Ноздроватим піднимається фуґа, и знаючи гусарску вдачу Ноздроватого, котрому не дорого стояло и вдарить Джура. – «Прошу вас панове, не споріть!.. цур ёму! чого спорить!.. Страх, як не люблю в своій хаті сварки.»
Ноздроватий притих и сказав: «ваша хата для мене храм, ваше слово для мене закон… а з господином Джуром ми докінчимо річ де-инде.» Ноздроватий взяв шапку, попрощався з Лавровою и пішов, не кивнувши навіть Джурові головою.
Бажаючи розвіять той неприятний вплив, який зробили слова Ноздроватого, Лаврова сказала Нельговскому: «Знаєте що? поідьмо завтра на гулянку в Шандав.»
– «Чи іхать, так и іхать,» одповів нехотя Нельговский.
– «А ви з нами?» спитала Лаврова Коцюка.
– «Коли візьмете!»
– «Ну, значить всі гуртом! певно, що й Ноздроватий поіде… я ёго вдачу знаю, він до завтрого одійде.»
И знов усі замовкли. Нельговский попрощався и пішов, кажучи, що він втомився и хоче спочить.
Джур просидів у Лавровоі до пізна. – Прийшовши до дому, він застав у себе на столі карточку Нельговского и якесь письмо; у Джура наче що ёкнуло в серці, швидче розпечатав він письмо: воно було від Ноздроватого. Ноздроватий писав Джурові, що такі наруги, яку заподіяв ёму у Лавровоі сёгодня Джур, «змиваються тілько кровю» и що він препоручив Нельговскому умовиться: коли, де и яким оружєм повинен одбутись поєдинок. На карточці Нельговского стояло: «за одповідю зайду до вас завтра в ранці о 8-ій годині.»
Джура кинуло в жар. «От-тобі й на!.. отсе так!.. от-тобі бабусю и юрьів день!.. Що ж ёго діяти?»… и різні думки забігали в голові Джура. Ходячи великими ступнями по хаті, він усе тер рукою по лобі, наче хотів витерти відтіль пораду для себе; далі взяв шапку, загасив свічку и тюпки побіг до Лавровоі.
Лаврова ще не спала; вона дуже здивовалась побачивши Джура: лице ёго горіло, він задихався, піт так цівкою и котив по лицю.
– «Що се з вами? що за знак? кажіть швидче!» питала Лаврова.
Джур подав ій письмо Ноздроватого и карточку Нельговского: «Прочитайте, все взнаєте… порадьте, що робить!» сказав він и швидче сів на диван: ноги в нёго тряслись.
Лаврова прочитала.
– «А що?» спитав Джур.
– «Ноздроватий, завсігди Ноздроватий!.. собака – собакою й пропаде… горбатого хиба могила виправить.»
– «Добре! але що ж я мушу робити?»
– «Певно, що не стріляться!»
– «А як же? треба ж принять зазив… хиба оповістить поліцию – чи що?»
– «Плюнуть, тай годі!»
– «Тогді він мені всенародно заплює очи… Ні, так не приходиться!»
Лаврова задумалась. – «Виходить: чи сову об пень, чи пень об сову – сові не легше,» сказала вона. «Не стріляться погано; стріляться ще поганійше. Я знаю, чого Ноздроватий хоче… тут все лихо коіть Нельговский… та зась! не діждуть вони… От-що я придумала: идіть вкладуйтесь, та зараз
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Семен Жук і його родичі, Олександр Якович Кониський», після закриття браузера.