BooksUkraine.com » 📖 Сучасна проза » Пастка на дурнів 📚 - Українською

Читати книгу - "Пастка на дурнів"

222
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Пастка на дурнів" автора Джозеф Хеллер. Жанр книги: 📖 Сучасна проза / 📖 Гумор. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 40 41 42 ... 165
Перейти на сторінку:
рейсів»! Я виходжу з війни, я не хочу більше брати в ній участі.

— І ви готові допустити, щоб ваша батьківщина зазнала поразки? — запитав майор Майор.

— Та не зазнає вона поразки! У нас куди більше людей, більше грошей, більше матеріальних ресурсів. Десять мільйонів вояків у тилу, і кожен може стати на моє місце. А то виходить, що один гине на війні, а десятеро в цей час розкошують донесхочу і гребуть грошву. Нехай убивають когось іншого, не мене.

— Ви уявляєте, що було б, коли б кожен почав міркувати таким чином?

— Отоді я точно був би цілковитим йолопом, якби міркував інакше. Хіба ж не так?

«Ну що ти йому скажеш?» — сумно роздумував майор Майор. Не міг же він сказати, що допомогти йому не в його силах. Сказати таке означало б визнати, що підполковник Порк помиляється або творить несправедливість. Той цілком недвозначно пояснив йому, що командир не сміє говорити підлеглим, нібито сам він нічого не може вдіяти.

— На жаль, — мовив майор Майор, — тут я нічого не можу вдіяти.

10. Зелензим

Мудренджер загинув, і це було найпереконливішим спростуванням його філософії.

Вісімнадцять літаків, повертаючись із щотижневого «молочного рейсу» до Парми, пірнули в сріблясто-білу хмару над узбережжям острова Ельба; виринуло з хмари сімнадцять. Од зниклого літака не лишилося жодних слідів — ні тобі димової смуги в небі, ні тобі маслянистої плями на лискучій нефритовій гладіні моря. Був і загув. Аж до заходу сонця круг білої хмари марно шугали вертольоти.

За ніч хмара розтанула, а коли сонце зійшло, стало остаточно ясно, що Мудренджера більше немає.

Це зникнення приголомшило всіх — не менш, далебі, ніж ота давня Велика Змова в Лауріфілдському училищі в Колорадо, де одного чудового дня, щойно одержавши платню, так само зненацька зникли шістдесят чотири курсанти — вважай, ціла казарма, мов у воду пішли. І аж до того моменту, коли Мудренджер таким незбагненним чином залишив цей світ, Йоссар’ян гадав, що ці шістдесят чотири чоловіка просто пішли в самоволку й забули повернутися. А тоді цей факт масового ухилення від виконання священного обов’язку, факт організованого дезертирства так потішив його, що він, сам не при собі од радості, побіг до колишнього рядового першого класу Зелензима поділитися з ним хвилюючою новиною.

— А чого тут, власне, радіти? — глумливо ошкірився колишній РПК Зелензим. Він стояв у недбалій позі, зіпершись закаляним солдатським черевиком на лопату і прихилившись спиною до стінки однієї з тих глибоких квадратних ям, копання яких стало його військовою спеціальністю.

Колишній РПК Зелензим був жалюгідним салагою, навіки пойнятим непоборним духом єхидства й непокори. Щоразу, як він тікав у самоволку, його ловили й на покарання примушували протягом певного часу копати ями — рівно по шість футів у глибину, в ширину та в довжину, а потім їх загрібати. Щойно відбувши чергову спокуту, він знову тікав у самоволку. Його цілком задовольняла роль військового землекопа, і він виконував її без слова скарги, гідно й самовіддано, як достеменний патріот.

— Могло б бути й гірше, — часом по-філософськи промовляв він. — І, я гадаю, хтось же мусить виконувати цю роботу.

Йому ставало кмітливості збагнути, що копання й загрібання ям у штаті Колорадо — не таке вже й кепське заняття в часи війни. А що попит на ями був досить обмежений, він міг копати й загрібати їх не кваплячись і не перепрацьовуючи. Військовий трибунал, щоправда, кожного разу розжаловував його до простого солдата, і Зелензим гостро переживав свої службові пониження.

— Це тепер я солдат, а колись же я був рядовим першого класу, — бувало, згадував він з глибокою журбою. — В мене було суспільне становище — якщо ти розумієш, про що йдеться, — я обертався у найдобірнішому товаристві! — На обличчя йому набігала тінь. — Тепер це все позаду, — скрушно провадив він далі.— Тепер у самоволці я нічим не відрізняюсь від звичайнісінької солдатні, а це вже зовсім не те. — Копання ям не обіцяло йому великих життєвих перспектив. — Та й сама робота ця, власне, тимчасова, — іноді нарікав він. — Відробив покарання — і бувай здоровий. А хочеш працювати, то знову махай у самоволку. Тільки в самоволку мені більше йти зась. «Поправка двадцять друга», хай їй біс! Тепер після самоволки мене чекає каторжна тюрма. Просто не знаю, що й думати, адже так, далебі, можна й на фронт загриміти! — Він не прагнув копати ями до кінця життя, але не мав нічого проти цього заняття, поки тривала війна, — чим це не внесок у кінцеву перемогу… — У кожного з нас є свій військовий обов’язок, — уголос міркував він, — у тебе такий, у мене інший, і кожен повинен свято його виконувати. Мій обов’язок— копати й загрібати ями до кінця війни, і я виконую його бездоганно, мене навіть представлено до медалі «За зразкову службу». У тебе інший обов’язок — протирати штани в льотному училищі і якнайдовше, краще також до кінця війни. А обов’язок вояків за океаном — швидше виграти війну. І хотілося б, щоб вони виконували свій обов’язок так само бездоганно, як і я. Чого б це я мав пертись кудись за океан виконувати чужий обов’язок, правильно я кажу? Це було б принаймні несправедливо.

Одного дня, виконуючи свій обов’язок, колишній РЦК Зелензим пошкодив каналізаційну трубу і мало не захлинувся у своїй ямі. Вивудили його звідти майже непритомним. По училищу хвилею прокотилася чутка, що знайдено поклади нафти, і Вождя Зеленого Вужа негайно спровадили за океан. Казарми вмить спорожніли: кожен, хто спромігся запопасти лопату, вгризався в грунт, шукаючи нафту. Всюди в повітрі шугала багнюка; щось дуже подібне відбувалося на П’яносі через сім місяців, коли Майло Майдербайдер підняв у повітря всі літаки, приписані ним до свого синдикату «М. і М.», і піддав нічному бомбардуванню власну базу, не проминувши ні аеродрому, ні бомбових складів, ні ангарів; всі, хто вцілів, заходились тоді над ранок оскаженіло довбати твердий кам’янистий грунт і рити протинальотні щілини, покриваючи їх поцупленими в майстернях бронещитами та шматками водонепроникного брезенту, наспіх відчикриженого від сусідських наметів.

Вождь Зелений Вуж, миттю евакуйований з Колорадо, щойно пройшла чутка про нафту, об’явився знову аж на П’яносі — навзамін лейтенантові Кумсу, котрий одного дня захотів глянути, що таке бойовий виліт, тож прилаштувався зайцем у Крахів літак і загинув разом з ним над Феррарою. Згадуючи Краха, Йоссар’ян завжди відчував свою провину — і тому, що той загинув тоді, коли він, Йоссар’ян зробив другий захід на ціль, і тому, що покійний

1 ... 40 41 42 ... 165
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пастка на дурнів», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Пастка на дурнів"