Читати книгу - "В’язень Неба"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Він подивився мені в очі.
– Пробач, – пробурмотів він.
Я витримав батьків погляд. Часом, здавалося, що він старіє на очах, дивлячись на мене й пригадуючи все. Я підвівся й мовчки обійняв батька.
Він рвучко притиснув мене до грудей і зайшовся плачем. І коли він розплакався, злість і біль, що всі ці роки чаїлися в його душі, ринули потоком назовні, наче кров із рани. І тоді я зрозумів – хоч і не міг напевне пояснити, звідки взялося це знання, – що батько повільно, однак невблаганно, почав умирати.
Частина четверта
Підозра
1
Барселона, 1957 рік
Світанок застав мене на порозі кімнатки маленького Хуліана, який цього разу спав на диво міцно й солодко, усміхаючись уві сні. Я почув кроки Беа в коридорі, і моєї спини торкнулися її долоні.
– Давно ти тут стоїш? – запитала вона.
– Не дуже.
– А що ти робиш?
– Дивлюся на нього.
Беа підійшла до Хуліанової колиски й нахилилася, щоб поцілувати сина в чоло.
– Коли ти повернувся вчора?
Я не відповів.
– Як справи у Ферміна?
– Помаленьку.
– А в тебе?
Я силувано всміхнувся.
– Ти нічого не хочеш мені розповісти? – наполягала Беа.
– Якось іншим разом.
– Я гадала, що між нами немає таємниць, – сказала вона.
– Я теж так гадав.
Дружина здивовано глянула на мене.
– Що ти маєш на увазі, Даніелю?
– Нічого. Я нічого не маю на увазі. Я просто страшенно втомлений. Ходімо в ліжко, гаразд?
Беа взяла мене за руку й повела до спальні. Ми лягли, і я обійняв її.
– Сьогодні вночі мені наснилася твоя мати, – сказала дружина. – Ізабелла.
У вікно зашкрібся дощ.
– Я була маленькою дівчинкою, і вона тримала мене за руку. Ми стояли у здоровенному й дуже старовинному будинку, з велетенськими вітальнями, роялем і лоджією, що виходила в сад зі ставком. Коло ставка бавився хлопчик, подібний на нашого Хуліана. Але я знала – не питай звідки – що це ти. Ізабелла опустилася навколішки біля мене й запитала, чи я бачу тебе. Ти пускав по воді паперового кораблика. Я відповіла, що так, бачу. Тоді Ізабелла попросила дбати про тебе. І не залишати ніколи, тому що сама вона мусить іти далеко-далеко.
Тривалий час ми лежали мовчки, слухаючи стукіт дощу.
– Що тобі розповів учора Фермін?
– Правду, – відказав я. – Він розповів мені правду.
Беа мовчки слухала, доки я намагався переказати їй те, що повідав мені Фермін. Спершу я відчував, як лють знову наростає в мені, але що далі просувалася розповідь, то глибше я поринав у смуток і безнадію. Усе це було незвичним, я ще досі не знав, як жити далі з усіма тими таємницями, розказаними вчора Ферміном, і їхніми наслідками для мене. Ці драматичні події відбувалися майже двадцять років тому, а час призначив мені роль тільки стороннього спостерігача в дійстві, у якому прялися нитки моєї долі.
Коли я закінчив, то зауважив, що Беа занепокоєно дивиться на мене. Здогадатися, про що вона думає, було не тяжко.
– Я пообіцяв батькові, що, доки він живий, не шукатиму цього чоловіка, Вальса, і не робитиму нічого, – промовив я, щоб заспокоїти дружину.
– Доки він живий? А потім? Про нас, про Хуліана ти не подумав?
– Звісно, що подумав. Тобі немає чого хвилюватися, – злукавив я. – Поговоривши з батьком, я зрозумів, що все це сталося в далекому минулому й нічого вже не зміниш.
Беа, схоже, не надто повірила в мою щирість.
– Це правда, – знову збрехав я.
Якусь хвилю дружина пильно дивилася мені в очі, але ці слова були саме тими, які вона прагнула почути, і зрештою Беа піддалася на спокусу повірити їм.
2
Того самого дня, коли дощ і далі поливав безлюдні й укриті калюжами вулиці, перед книгарнею замаячіла зловісна й пошарпана часом постать Себастьяна Сальґадо. Він спостерігав за нами через скло вітрини зі своїм неповторним хижим виразом на обличчі, освітленому вогниками вертепу. На ньому був той самий старий костюм, що й минулого разу, тепер мокрий від дощу, хоч викрути. Я підійшов до дверей і відчинив їх.
– Прекрасний вертеп, – промовив Сальґадо.
– Зайдете?
Я притримав двері, і відвідувач, кульгаючи, увійшов до крамниці. Він ступив кілька кроків і зупинився, спершись на свій ціпок. Фермін боязко позирав з-поза прилавка на свого колишнього однокамерника. Сальґадо всміхнувся.
– Скільки літ, скільки зим, Ферміне! – протягнув він.
– Я думав, ти мертвий, – відказав мій товариш.
– Те саме я, як і всі решта, думав про тебе. Нам розповіли, буцімто тебе зловили й застрелили, коли ти намагався втекти.
– Марні сподівання.
– Сказати по правді, я ніколи не втрачав надії, що тобі вдалося драпонути. Бур’ян, як відомо, не легко…
– Я зворушений, Сальґадо, твоєю вірою в мене. Давно ти вийшов із в’язниці?
– Скоро місяць буде.
– Тільки не кажи, що тебе випустили за зразкову поведінку, – в’їдливо сказав Фермін.
– Мабуть, вони просто стомилися чекати, доки я помру. Ти не повіриш, але мене помилувано. Акт про амністію на гербовому папері підписав сам Франко.
– Гадаю, ти вставив цей акт у рамку?
– Еге ж, і повісив у почесному місці – над унітазом. На випадок, якщо забракне паперу.
Сальґадо ступив ще кілька кроків до прилавку й указав на стілець, що стояв у кутку.
– Не заперечуєте, якщо я присяду? Я ще не звик ходити більш як десять метрів по прямій і швидко втомлююся.
– Прошу, сідайте, – запросив я.
Сальґадо повалився на стілець і, глибоко відітхнувши, узявся розтирати собі коліно. Фермін позирав на нього, як на пацюка, що вискочив із унітаза.
– Це неабияка річ, коли той, про кого думають, що він першим віддасть кінці, виявляється останнім… Знаєш, що підтримувало мене живим усі ці роки, Ферміне?
– Якби я не знав тебе так добре, то сказав би, що середземноморська кухня й морське повітря.
Із горлянки Сальґадо видобулося щось, що мало би бути сміхом, але в нього звучало як хрипкий і надсадний кашель на межі задухи.
– А ти зовсім не змінився, Ферміне. Саме за це ти мені завжди подобався. Славні були часи. Але не хочу втомлювати вас, а особливо молодого чоловіка, спогадами про баталії минулого. Теперішньому поколінню не цікаве наше життя. Вони захоплюються чарльстоном, чи як там його тепер називають. Перейдемо до справи?
– Я слухаю.
– Радше то я тебе слухаю, Ферміне. Я вже сказав усе, що хотів сказати. Ти повернеш мені те, що маєш повернути? Чи доведеться здіймати галас, який тобі не надто вигідний?
Якусь хвилю
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В’язень Неба», після закриття браузера.