BooksUkraine.com » 📖 Класика » Сині етюди, Микола Хвильовий 📚 - Українською

Читати книгу - "Сині етюди, Микола Хвильовий"

163
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Сині етюди" автора Микола Хвильовий. Жанр книги: 📖 Класика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 42 43 44 ... 141
Перейти на сторінку:
їх ковінька!

Кричали:


- Не печи, не вари: все буде! Де тут у вас буржуї живуть?


Баба-свекруха сплеснула руками:


- Ой, лишенько! Які ж тут буржуї, самі селяни проживають.


Посміхнулися, а потім виймають папірці, читають із папірців.


- А Гордій Пронь є?


- Та є.


- А Остап Забийворота є?


- Та є.


Аж здивувалася стара: усіх чисто хуторян виказали, а хуторяни й справді жили, як коти в сметані.


...А потім повстанці пішли. А ввечері ще прийшли... Ой, було ж молока та ковбас - хоч собак годуй!


- Вари вареники! Печи пиріжки!


Варила, пекла Стенька...


...Мовчала, прислухалася, розглядала... А у вікно зазирав молодик червоний, з лісу підводився. Хлопці їли, дивились на Стеньку, а вона вже цвіла, як мак... Д'ех! до чого була струнка та красива молодиця, а очі їй, як у кози дикої, тільки хитренькі трошки.


...Отже, горіла, цвіла Стенька... а баба спитала:


- Що ви, хлопці, надумали? Невже ліворуція?


- Ліворуція, бабо, повстання, та й квит. Ідемо буржуїв бити.


- Ой, лишенько! - та й утерла рукавом сльози.


Запитало товариство:


- Невже жалко?


- Та де там... щоб вони показилися. Це вже такий звичай бабський - як що, то й плакати.


А повстанці підводилися, до Стеньки йшли..


- Ух ти, кралечко! - цебто обняв один.


...А другий заіржав та й полапав трошки.


Мовчала молодиця, думала, мабуть... потім спалахнула раптом, наче промінь пробивсь крізь хмари:


- За волю... йдете?


І крикнули хлопці:


- За волю! - ще й шаблюки забрязкотіли.


Зашумували очі в слив'янці (під віями ніби слив'янка кипіла), вискочила Стенька до порога:


- Цієї ночі п'ять чоловік присплю... Хто перший? Виходь! Задзвеніли шаблюки, з грюком розпанахало двері...


...А ранком повстанці засідлали коні, сіли на коні й закуріли з села. Перед вів загін, а позаду летіла забийворотинська хура. Хуру везли гладкі забийворотинські коні: гнідий у яблуках жеребець і білий кінь з чорною ногою, з тавром на стегні.


З того часу не бачили Стеньки, не чути було, не говорили про неї.


...Гримали повстання...



II



Не одна молодиця співала: «Ой, зажурюся, запечалюся, піду в садок зелений - розвеселюся...» То не хмари нависли над головою, то очіпок придавив вороне волосся.


...Ой, не чути було вже про баску молодицю, та пройшла вже слава про юнака-молодця.


...Гуділа-дзвеніла слава про Стеньку-юнака, червоного повстанця.


Не одна трясилова ніч пройшла, іде, прийде - тисячі, тисячі, тисячі... Похилилася на тин кропива й думає про бурю. Заспівають, запишуть нащадки: був Приймак і Буденний, і були - тисячі, тисячі, тисячі...


...Палали панські маєтки, тікали пани. Ішли червоногвардійці - з заводів, з шахт, з Донеччини, з Криворіжжя. А далі йшли повстанці - чабани, байстрюки, голодранці (відтіля, де на ставок верби похилилися). Проходили вздовж і впоперек чорнозем, міста, піски, ліси, байраки...


Гримали повстання. Лютували повстанці.


А найбільш за всіх лютував юнак Стенька. Сама чутка про нього викликала велику тривогу. А де були пани, де були хуторяни (блискучі трактори й череп'яні покрівлі), там тоді важко ходила сумна розпука.


Казали: прийшов юнак із степу, з Хортиці, сюди, в ліси, помститися. Казали: тільки краяни радіють (де верби на ставок похилилися), тільки чабани й байстрюки радіють, а іншим - смерть.


Тоді вороги тримали владу, панували знов. І тремтіли вороги, коли чули про Стеньку-юнака.


Дивно, хоч де йому з'явитися, там одразу дзвеніли повстання: виходили чоловіки й баби з косами, ціпами, ховали борони - догори зубами - в траві й наганяли на них ворожі кінні загони. А ще дивно: людей в юнака було дуже замало.


Казали: ватажок Стенька - стрункий юнак і ясний, мов голубе небо, і буйний, неначе буря, і гордий, мов сокіл. Хто слухав Стеньку, той ішов за ним і в огонь, і в воду. Його мова була блискуча, як весняний ранок. Він горів завжди й вабив завжди, наче степові огні в темряві. І як великий пророк, він віщував - так переказували по селах, по заводах:


- Збираймося до гурту! Насувається чорною хмарою час помсти, час розплати. Гей, виходьте на шляхи - чигає воля. Беріть ножі, одрізи, несіть смерть. Через смерть запанує нам життя. Виходьте з лісів, з нетрів, з темряви. Летіть, як метелики, на світло... Послухайте! Послухайте! Невже ви не чуєте, як віки б'ють на сполох! Невже ви не бачите, що ми видираємося з провалля? Один крок - і ми в голубій країні, не буде кроку - знову безодня, темна, слизька, як жаба... Послухайте! Послухайте! Ми кличемо вас огняним повстанським словом: беріть ножі! точіть ножі!..


І брали ножі, і точили ножі, а Стеньчине слово лунало по оселях, виходило з лісів, відходило далеко-далеко. І знову палали панські маєтки й череп'яні покрівлі. Ходила кривава помста, а ліси знову гуділи буйну славу юнакові.


...І піднялися тоді вороги, вночі загони пустили на Стеньку, а за юнакову голову пообіцяли пригоршню червінців. А тоді почали вибухати ще частіш повстання. Як вітер, літав юнак по селах та підіймав пригноблених, і пригноблені тягнулися з усіх усюд до нього, і лилася цебрами ворожа кров.


Так чергувалися зорі: була вечірня, була вранішня. Іще були дні, і відходили нерозгадані дні, за лісом зникали.


Вже майже рік лютує юнак, і нездібні вороги зловити його.


...І от проїздив селом молодий юнак. Висипали люди на вулицю, дивляться на нього. А він сидить на коні й посміхається до людей, наче вечірня зоря до річки.


Був тоді присмерк, стояли жнива, і на майдані пахло полем. Та й під'їхав загін до журавля, і позлазили з коней повстанці. І юнак зліз. І що ж? Юнак як юнак, але справжній Стенька: очі йому, як невиїждженому коникові, грають...


...Любили люди того юнака, мов буревісник бурю, неначе чайка синє море. Але ховали люди між себе ще й погану думку про нього. Не казали, а тільки ховали. А була ота думка оця: ішла чутка, що Стенька з лісовиками валандається, тому й куля його минає. Дехто думав, що це вороги такі чутки пустили, а дехто й інакше мислив. Що куля минає, то ще й нічого: єсть такі діди, на Чорномор'ї були, від кулі теж заговорюють, по книгах чорноморських вичитали. А от як із нечистою силою що - то анцихрист.


...Отож зліз юнак, з цеберки воду п'є. І підійди до нього на той гріх бабуся старенька; їй

1 ... 42 43 44 ... 141
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сині етюди, Микола Хвильовий», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Сині етюди, Микола Хвильовий"