BooksUkraine.com » 📖 Дім, Сім'я » Книжка для дорослих: Як старшати, але не старіти, Дарка Озерна 📚 - Українською

Читати книгу - "Книжка для дорослих: Як старшати, але не старіти, Дарка Озерна"

128
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Книжка для дорослих: Як старшати, але не старіти" автора Дарка Озерна. Жанр книги: 📖 Дім, Сім'я. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 42 43 44 ... 70
Перейти на сторінку:
Якщо зуб видалили — потрібно протезувати імплантом чи знімним протезом, щоб не було порожнього місця.

Хвороба чи стан

Знімні зубні протези

Чому так стається і до чого це веде

• Якщо протез не припасований як слід, не тримається чи його гігієна погана, може виникати стоматит.

Як запобігти / вилікувати

• Уночі знімати протези і тримати їх у воді чи в спеціальній рідині.

• Щовечора чистити протези спеціальними засобами.

Хвороба чи стан

Рак губ, ротової порожнини чи язика

Чому так стається і до чого це веде

• Спочатку не болить, хіба є цятки іншого кольору або виразки, що не гояться понад 2 тижні.

• Середній вік початку раку ротової порожнини — 62 роки.

• Його виявляє зазвичай стоматолог на огляді.

Як запобігти / вилікувати

• Найбільший фактор ризику — куріння.

• Якщо регулярно ходити на огляд до стоматолога, рак можна виявити на ранній стадії і з високою ймовірністю вилікувати.

У до сліз смішному і водночас сумному мультфільмі Gerry’s Game анімаційної студії Pixar дідуньо сам себе надурив під час гри в шахи і сам у себе виграв зубний протез. Очевидно, герой мультика належить до так званого «дофторового покоління», тобто людей, які в дитинстві й молодості занапастили зуби, бо не було потрібних засобів для запобігання карієсу. Нашому поколінню пощастило більше, і можна мріяти навіть про такі витребеньки, як вініри чи імпланти. Якщо стисло, то для здоров’я зубів і ясен у будь-­якому віці потрібна тверда їжа, фтор у пасті чи воді, гігієна ротової порожнини, відсутність куріння та регулярні огляди. Якщо ви курите, то усвідомте свої ризики і ставтеся до зубів так дбайливо, наче вони золоті. Бо десь так вони й коштуватимуть, якщо доведеться лікувати.

6.4. Зір

Коли я вчилася в школі, нам казали, що від читання книжок лежачи псується зір. Щоб виправити шкоду, завдану здоров’ю диваном, Панасом Мирним та Достоєвським, стінгазети в поліклініках закликали школярів їсти моркву, бо це ж «джерело вітаміну А». Тепер те саме кажуть про смартфони і слізно благають підлітків читати паперові книжки, хіба тільки моркву замінили пігулками. Що я можу сказати з цього приводу? Успадкована зі совєцьких часів шкільна програма з літератури псувала не зір, а психіку. Морква є джерелом хіба провітаміну А, й те лише в приготованому вигляді та в поєднанні з жирами, і від розвитку близько- чи далекозорості не рятує. А книжки зі смартфонами псують передусім поставу і хребет. Шах і мат.

А проте чому багато людей у старшому віці починає носити окуляри або взагалі сліпне?

По-­перше, певні хронічні стани чи ліки, які людина мусить приймати, впливають на зір. Діабет другого типу часто приз­водить до ретинопатії, тобто загибелі нейронів сітківки ока. Дно ока є продовженням мозку, якщо ви не знали. Проблеми із судинами, коли вони стають ламкими або, навпаки, непрохідними, — можуть спричинити не лише васкулярну деменцію, а й утрату зору. Високий рівень холестерину, артрит, тривожний розлад, проблеми зі щитоподібною залозою і ліки, які при цих станах треба вживати, — все це має значення для гостроти зору. Як ви бачите, морква тут не врятує.

По-­друге, низка занять справді шкодить очам. Зокрема, коли освітлення тьмяне і при цьому потрібно роздивлятися дрібні деталі чи коли забагато ультрафіолету.

Такі хвороби, як катаракта (помутніння кришталика) чи дегенерація нейронів макули (ямки сітківки ока — точки найбільшого скупчення фоторецепторів), відчуваються, наче ви намагаєтеся робити фото на смартфон із замацаною камерою та частково неробочим екраном. Значною мірою ці хвороби зумовлені спадковістю, а також способом життя. Мені прикро це казати, але і в темі зору ми зрештою дійдемо до регулярних обстежень, здорового раціону, кардіотренувань та припинення куріння.

Піклуватися про зір треба впродовж усього життя.

• Захищайте очі від ультрафіолету. Не всі темні окуляри оберігають від нього, а деякі можуть ще нашкодити.

• Дотримуйтеся правил безпеки праці та достатньо освітлюйте робоче місце. Що точніша робота, то більше люксів світла вам потрібно.

• Ходіть до офтальмолога на огляд. Коли ми здаємо на права, зір не перевіряють як слід, тому це не рахується. Якщо ви в групі ризику (лікар про це скаже) чи старші за 65 років, то огляд потрібен щороку. Якщо ні — раз на 2 роки.

• Лікуйте (себто стримуйте постійними стараннями) діабет і гіпертензію. Ці хвороби загрожують зору.

Будьте фізично активними: ходіть пішки, плавайте, катайтеся на велосипеді. Якщо є загроза відшарування сітківки[52], не робіть різких рухів, як-­от тягання штанги, але й не лежіть на дивані 24/7. Тренування — це не лише запобігання діабету, а й майнінг факторів росту нервів, які не дають сітківці гинути. І коли ми рухаємося, то фокусуємо зір на об’єктах на різних відстанях, що й потрібно для тренування очей.

• Повноцінно харчуйтеся. Тонни моркви чи чорниці зі сметаною не врятують від окулярів, утім незбалансований раціон, в якому бракує бодай якогось одного вітаміну чи мінералу і забагато доданих цукрів, буде шкодити всьому. Очам також.

Сітківка ока — це як матриця цифрової камери (так, дітки, є ще аналогові камери з плівкою). Якщо її постійно збуджувати яскравим світлом, то пікселі (нейрони-­фоторецептори) буквально погорять. У них багато поліненасичених жирних кислот та фотопігмент родопсин, а ще, як усі нейрони, вони активно виробляють енергію, тож мусять захищатися від вільних радикалів, які утворюються при цьому. До чого такий довгий вступ? Щоб зберегти зір, потрібно менше дивитися захищати очі від ультрафіолету, який тільки посилює оксидативний стрес і випалює пікселі сітківки, та споживати достатньо сполук, що гасять вільнорадикальні реакції. Я не про харчові добавки, а про повноцінне харчування, в якому більше олії, ніж масла, а маргарину немає взагалі, натомість є яскраві плоди, коренеплоди, прянощі та жирна риба [167].

Інформацію про те, що може статися із зором, чи можна цьому запобігти та чи реально виправити, ви знайдете в Таблиці 12.

Таблиця 12. Зміни зору, що можуть статися з віком. Вроджені стани не розглядаємо

Що може статися з очима?

Пресбіопія — ­зниження гостроти зору, пов’язане з віком. Кришталик втрачає еластичність, і м’язи не можуть змінити його кривизну для зору на різні фокальні відстані. Ці зміни припиняються після 65 років.

Що тоді робити?

• Окуляри чи лінзи, зокрема дво- чи мультифокальні.

• Лазерна корекція зору, що дозволяє кожному оку мати свій монофокальний зір (одне

1 ... 42 43 44 ... 70
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Книжка для дорослих: Як старшати, але не старіти, Дарка Озерна», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Книжка для дорослих: Як старшати, але не старіти, Дарка Озерна"