BooksUkraine.com » 📖 Публіцистика » Наркономіка. Як працює економіка картелів 📚 - Українською

Читати книгу - "Наркономіка. Як працює економіка картелів"

182
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Наркономіка. Як працює економіка картелів" автора Том Вейнрайт. Жанр книги: 📖 Публіцистика / 📖 Бізнес-книги. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 42 43 44 ... 67
Перейти на сторінку:
Товар отримав позитивні відгуки.

Яка ж частина наркоторгівлі припадає на ці сайти? За даними «Щорічного опитування споживачів наркотиків», у деяких країнах купівля наркотиків онлайн уже досить поширена. Це показало одноразове опитування приблизно 80 000 респондентів у всьому світі, не репрезентативне. Однак із нього випливає, що для наркозалежних онлайн-торгівля стала основним способом отримати дозу. Назагал 10 % респондентів указали, що купували наркотики онлайн (у США – 14 %, а найвищий рівень зафіксовано в Англії – 22 %)88. У цьому наркоторгівля наслідує технології звичайного ритейлу: коли йдеться про звичайний крам, британці більше за всіх у світі купують онлайн.

Але навіть ці цифри не повністю відображають значення онлайнової економіки, бо є деякі свідчення того, що багато клієнтів темної мережі – це самі наркодилери, які роблять гуртові закупи. Багато продавців надають знижки при великих замовленнях, що, безумовно, призначені не для особистого користування. На Evolution продавець під ніком DutchMasters припрошує звертатися клієнтів, охочих придбати понад півкіло кокаїну, – якщо цю кількість випродати по граму, то зиск становитиме десятки тисяч доларів. Згідно з одним академічним дослідженням продажу на давнішому «Шовковому шляху», 1/5 асортименту орієнтувалася на дилерів, а транзакції бізнес-до-бізнесу становили 31—45 % вартості продажів на сайті89. У такому випадку споживачі, які купують наркотики офлайн у дилера на вулиці або знайомого, можуть цілком купувати продукт, що був придбаний онлайн на попередній стадії ланцюжка поставок.

Оцінка загальної вартості ринку наркоторгівлі онлайн ускладнюється ще волатильністю курсу біткойнів. За попередньою оцінкою ФБР, «Шовковий шлях» за 2,5 роки онлайн дав прибуток у 1,2 млрд доларів. Проте згодом ФБР знизило цю приблизну оцінку, бо попередні розрахунки проводилися на основі пікових значень курсу біткойна, тоді як основний бізнес Silk Road припав на часи нижчого курсу цифрової валюти. ФБР переглянуло свою оцінку з урахуванням коливання ціни на біткойн у час різних трансакцій, і в результаті вартість товарообігу вийшла значно нижчою – 200 млн доларів. Це лише дрібка глобального наркоринку, що оцінюється в 300 млрд доларів. Але для двох років і це чимало. Для порівняння погляньмо на eBay: 1997 року, через два роки після запуску і незадовго до виходу на біржу, річний товарообіг на сайті становив 100 млн доларів. Сьогодні товарообіг eBay становить 80 млрд доларів Якщо наступники «Шовкового шляху», вже значно потужніші, ростимуть такими ж темпами, як і легальний онлайн-бізнес, то вже за 10—20 років вони контролюватимуть чималу частку ритейлу наркотиків.

Їхнє майбутнє залишається невизначеним. Доля «Шовкового шляху» показала, що рука закону може дотягтись і до сайтів темної мережі. Інші, як-от Evolution, щезають після того, як їхні власники вдовольняться швидким зиском (вважається, що менеджери Evolution зникли разом із задепонованими біткойнами на 15 млн доларів, і 2015 року сайт щез). Усі такі сайти спираються на TOR і біткойн, а їх легко блокувати, якщо держави світу вирішать їх заборонити.

Однак про це говорити поки не випадає. Міністерство фінансів Німеччини визнало біткойни валютою, тобто власники можуть оподатковуватись. У США близнюки Вінклвосс, типові представники буму доткомів, які заявляли, що Марк Цукерберг украв у них ідею Фейсбуку, інвестували в створення біржі біткойнів. Більшість демократичних урядів поки не схильна блокувати браузер TOR, бо його можна використовувати і нелегально, і легально. Науково-технічна служба парламенту Великої Британії виступила проти заборони, бо вважає, що TOR активно використовувався під час «арабської весни» 2011 року, а також інформаторами та журналістами під прикриттям. Таке трактування може змінитись, якщо анонімні ринки онлайн будуть розглядатися як реальна загроза або якщо їх почнуть ширше використовувати для планування й фінансування тероризму. Проте навіть ті уряди, які вже намагалися заблокувати TOR, як-от Китай, виявили, що це неможливо. А швидкість, із якою нові сайти з’являються після занепаду «Шовкового шляху», показує, що навіть за умови координованої цифрової атаки нові браузери й цифрові плини не забаряться. Ритейл онлайн залишиться і в традиційній економіці, і в наркоторгівлі. Поліції це може не подобатись. Але виявляється, що дискомфорт для влади – це марниця порівняно з халепою для традиційних наркодилерів, бо онлайнова революція загрожує самому їхньому існуванню.

• • •

Є кілька істотних відмінностей між тіньовим ринком і звичайним. Розгляньмо звичайний відкритий ринок, на якому люди купують і продають законний товар – наприклад яблука, про які залюбки згадують у підручниках з економіки. На ринку зустрічаються продавці яблук і покупці. Покупці розглядають пропозицію. Якщо продавець править зависоку ціну, покупці йдуть деінде. Якщо покупець пропонуватиме занизьку ціну, то продавець краще запропонує яблука комусь іншому. Обидві сторони припиняють торгуватися, коли вважають, що ціна їм найвигідніша. Такий механізм визначення ціни з магічним узгодженням попиту і пропозиції в ринковій економіці в усьому світі.

Тепер уявіть-но собі ринок нелегальної продукції, скажімо наркотиків. Торгівля незаконним товаром має відбуватися потай. Тобто, якщо в країні панує закон і порядок, для цього не може бути відкритого ринку, де покупці порівнюють ціни, а продавці вихваляють свій крам. Натомість покупці через свої канали купують лише у знайомих дилерів. Своєю чергою, дилери продають лише платоспроможним покупцям, через яких не буде клопотів із законом.

Це означає, що наркоринки функціонують не так ефективно, як могли б. Споживач може придбати у свого дилера кокаїн кепської якості по 200 доларів за грам, не знаючи, що неподалік можна купити більш якісний товар удвічі дешевше. Покупець може довідатися про іншого дилера тільки якщо він свій серед наркоспоживачів. Але потрібен час, щоб новина розійшлась, а доти без належних контактів він і далі купуватиме поганий кокаїн за завищену ціну. У дилерів та сама проблема, лише з іншого боку: може, десь і є покупець, ладний платити за товар більше, однак хтозна, як його знайти. Що більше вони гомонять про вигідну ціну та гарну якість свого товару, то більше наражаються на арешт: тож на більшу рекламу нелегального продукту годі й сподіватись90. Отак і сформувалася мережева економіка. Гравці мають справу лише з людьми зі своєї мережі: сім’я, друзі, сусіди, колишні співкамерники, – і на відкритий ринок не виходять.

За цих умов щастить усталеному дилеру. Ключовою особливістю мережевого ринку є те, що він потужно працює на діловика, який мав час на побудову широких і сильних мереж. Уявіть стабільного наркоторгівця, що вже довгі роки продає товар в одному й тому ж місті. Він знає імпортерів. У нього чимало клієнтів. Він може навіть мати зв’язки в поліції, якій приплачує, щоб там крізь пальці дивилися на його бізнес. А тепер подумайте про

1 ... 42 43 44 ... 67
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Наркономіка. Як працює економіка картелів», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Наркономіка. Як працює економіка картелів"