BooksUkraine.com » Публіцистика » Безсмертний полк. Священна війна Путіна 📚 - Українською

Читати книгу - "Безсмертний полк. Священна війна Путіна"

203
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Безсмертний полк. Священна війна Путіна" автора Галя Аккерман. Жанр книги: Публіцистика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 45 46 47 ... 51
Перейти на сторінку:
тому, що він виражає суть російського дискурсу на тему України і Заходу. Країна-агресор представляє себе в шатах жертви, змушеної захищатися і боронитися, тоді як насправді її противник, Україна, безмежно слабший, а НАТО не готовий не те що посилати війська, а навіть давати озброєння. Тобто лише через цю російську фантазію цивільне населення Донбасу живе жахливим сьогоденням, а військові й цивільні — і росіяни, й українці — далі втрачають там життя. Ось який висновок Проханова:

«Ми повинні приготуватися до битви, тієї, яку готують уздовж російських кордонів. Зіткнення з українською державою — членом НАТО буде одним із найжорстокіших. Тож досить обманювати себе».

У травні 2018 року в інтерв’ю газеті «Завтра» академік Сергій Глазьєв, радник президента Путіна з питань регіональної економічної інтеграції, іде ще далі, розвиваючи теорії змови і пропонуючи покласти край українській державі:

«Неонацистський переворот, організований американськими таємними службами в Україні, — ключ американської агресії, спрямованої на підтримку глобального лідерства США. Війни в Північній Африці, Іраку, Сирії та Україні слід вважати за початкову стадію цілої низки взаємопов’язаних війн, ініційованих США та їхніми союзниками, цими війнами з допомогою стратегії «керованого хаосу» вони намагаються зберегти свою глобальну гегемонію...

Американська урядова еліта дотримується звичайної західної логіки, прагнучи роздмухати війну проти Росії, бо це найбільша країна, яка уникає їхнього контролю. Захід, через Гітлера, сподівався знищити російський народ. США тепер чинять так само — через українських нацистів... Не слід перебувати в омані нашої величі, — нас намагаються не стримати, а знищити».

Прихильник «пригладжування» російської історії, Сергій Глазьєв, хотів би вилучити з неї злочини та прикрі епізоди. В тому самому тексті він говорить про голодомор як про міф, який вигадали співробітники британських таємних служб, щоб створити комплекс меншовартості в росіян і русофобію повсюди в інших країнах. На його думку, американські таємні служби за чверть сторіччя перетворили, «почавши з нуля», населення України в русофобську націю «зомбі». Це й становить причину, через яку, річ очевидна, треба розчленувати українську державу:

«З огляду на масштаб злочинів проти людства, які скоїли в Україні неонацисти під проводом своїх господарів, буде необхідний новий Нюрнберзький процес. А звільнивши територію України від неонацистів... можна використати модель Боснії-і-Герцеговини, демілітаризувавши Україну під міжнародним контролем, ліквідувавши таємні служби й т. ін.».

Якщо узагальнити, сучасний російський патріотизм, що є не чим іншим, як націоналізмом імперіалістичного кшталту, забарвленим совєтською ностальгією, використовує модель Великої Вітчизняної війни, щоб накинути її українській ситуації й виправдати агресію, яка триває вже п’ять років. Уже кілька місяців, як ток-шоу та інші передачі головних російських телеканалів знову вдалися до ще жорсткішого тону щодо України. Українській державі відмовляють у будь-якій легітимності. Заклики напасти на Україну, щоб прогнати звідти міфічних «неонацистів», лунають дедалі частіше.

Інколи добрий анекдот може підсумувати складну ситуацію. Оцей анекдот був популярний в Україні 2014 року, коли Крим окупували російські військові без знаків розрізнення: Одна дама в Москві телефонує своїй сестрі в Харків:

— Моя люба, тобі треба чимшвидше виїхати до Москви!

— Але навіщо?

— По телебаченню кажуть, що у вас усюди фашисти!

— Ні-ні, заспокойся! Фашисти окупували Крим, а в нас усе тихо!

ВИСНОВОК

ГЕОПОЛІТИЧНА САМОТНІСТЬ

Участь, дуже суттєва, СССР у Другій світовій війні та поразка нацистського режиму безперечні. Ніхто не може і не хоче «вкрасти» Перемогу в народів тієї великої країни, як стверджують інколи російські пропагандисти, коли нагадують про деякі не дуже славетні епізоди згаданої війни. До речі, я волію говорити про «народи СССР», а не про «совєтський народ», як був звичай за совєтської доби. Розпад СССР — найкращий доказ, що цей народ ніколи не існував, бо почуваються спадкоємцями Совєтського Союзу і шкодують про його розпад тільки росіяни, народ, що протягом сторіч завжди правив за кістяк імперії.

Історія Другої світової війни неймовірно складна. Для сталінського керівництва, що стояло порід із Гітлером, ця війна спершу була імперіалістичною. Лише після нападу німців на СССР ця війна дістала назву Великої Вітчизняної війни. Тоді вона стала війною за національне виживання, поряд із союзниками і проти Гітлера, війною за визволення проти смертельного ворога, що сподівався завоювати європейську частину СССР і перетворити її у свій Lebensraum, життєвий простір, оселивши там німців і вигнавши місцеве населення на схід, за Урал, після того, як знищить частину його, зокрема всіх євреїв. Потім війна зрештою знову стала імперіалістичною, коли совєтська армія визволяла від ярма німців та їхніх союзників країни, як і ця армія окупувала до війни, а тепер окупувала знову, ба навіть завоювала нові території, які не становили частину «оборудки» Молотова-Ріббентропа, як-от Закарпаття, Кенігсберг (місто Іммануїла Канта), що став Калінінградом, і Курильські острови. У Східній Європі насадили комуністичні режими. На всіх анексованих або поставлених під совєтський контроль територіях відбулися депортації і чистки, судові процеси й страти. Десятки, ба навіть сотні тисяч людей опинилися в таборах або на засланні на Крайній Півночі, в Сибіру, Казахстані, інколи в Узбекистані, в місцях негостинних, де багато хто не зміг вижити.

Про це все тепер у Росії говорити не можна: національна територія освячена пролитою кров’ю. Доля Росії — збільшуватись, аж ніяк не зменшуватися внаслідок повернення байдуже яких територій. Саме це пояснює дві постсовєтські війни в Чечні, радість населення під час анексії Криму, категоричну відмову віддати чотири Курильські острови японцям в обмін на мирний договір.

«Безсмертний полк», спершу задуманий як народне вшанування всіх бійців Великої Вітчизняної війни, вшанування забутих історією, швидко перетворився в ультрапатріотичну маніфестацію, що підносить культ мертвих героїв і утверджує моральну вищість, притаманну народові-переможцю — вчора, сьогодні і завжди. Мертві та живі становлять єдиний непереможний і справедливий блок. Отже, ті, хто переміг найбільше зло минулого сторіччя, та їхні спадкоємці отримали завдяки цій перемозі моральне право, своєрідну майже релігійну «індульгенцію» діяти залежно тільки від інтересів своєї країни, бо це право оплачене їхньою кров’ю. Але це вшанування ставить поважні запитання: а ті, хто вбивав поляків під час окупації частини Польщі внаслідок пакту з Гітлером, теж герої? І так само й ті, хто наприкінці війни грабував, убивав цивільних і ґвалтував жінок в усіх окупованих країнах? А ті, хто стояв гарнізонами у «братніх» соціалістичних державах, щоб забезпечити утвердження комуністичних режимів?

«Безсмертний полк» став могутнім засобом мобілізації російського народу, поки триває мілітаризація Росії. Отож протиставляють «ми», що складається з «праведників», історичним «фашистам» (саме отак у СССР називали нацистів), а водночас сучасним «фашистам»: українцям,

1 ... 45 46 47 ... 51
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Безсмертний полк. Священна війна Путіна», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Безсмертний полк. Священна війна Путіна"