Читати книгу - "Що з тебе виросте, Фрітьофе? Людина, яку покликало море"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Не минуло й доби, як на палубі розлігся крик вахтового:
— Людина на горизонті!
Нансен знов повертався назад. За хвилину показалася і постать Юхансена.
— Страшенний холод, — розповідав Нансен. — Собаки вночі й очей не зімкнули, весь час скімлили й вили. А наш одяг, коли ми залазили у спальні мішки, робився, мов кам'яний. Далі йти неможливо. Треба ще якийсь час почекати.
— А не казав я, що то була погана прикмета?
— Ото й добре, що вони повернулися, може, нарешті роздумають.
— І чого ото пертися до того полюса?
— Ми й так уже дрейфуємо нікому не відомими просторами. Хіба не досить цього? Жити їм набридло, чи що? — перешіптувалися по кутках люди, тішачись у глибині душі, що товариші повернулися цілі й здорові.
Але погано знали Нансена ті, хто гадав, що він відмовиться від свого задуму чи зупиниться перед тим, що для інших було застереженням долі. Він сприйняв усе це по-своєму. Не шкодуючи праці, ще раз ретельно переглянув усе спорядження: чи не забув чогось конче потрібного і чи не взяв чогось зайвого, що тільки збільшувало вагу вантажу.
— Одежу я візьму тепер тільки вовняну, — сказав Нансен Свердрупові, — тоді в останню хвилину натягнув на себе штани й куртку з вовчого хутра. Я й сам не знаю, чого це мені таке в голову стукнуло. Отож і поплатився за те. Вдень, під час походу, я плавав у важкій, просякнутій потом вовчині, а вночі замерзав у ній, скутий льодом, мов у сталевій кольчузі. Ніхто мене тепер не підмовить на хутро, краще вже мерзнути.
— Ось уже три доби я сушу це хутро в камбузі, — докинув Юелл, — а з нього все капає й капає.
Зменшив Нансен і харчові припаси. В похід до полюса він узяв головним чином консерви, виготовлені з сушеного оленячого м'яса, яке було розтерте на порошок, змішане з жиром і герметично закупорене в банках.
Так само приготували й рибу. З цього концентрату, вкинувши його в окріп, можна було зварити смачний і поживний суп. Борошно, яке також було у харчових припасах, довго тримали на парі. Досить було його один раз прокип'ятити — і страва готова. Крім того, мандрівники взяли, як завжди, сушену картоплю, гороховий суп і шоколад. Пам'ятаючи, як давалася взнаки нестача жирів у Гренландії, Нансен узяв цього разу сорок кілограмів масла. Перед тим з нього довго вигнічували воду, щоб масло не тверділо на морозі й менше важило.
Червона заграва на небі з кожним днем усе більше розсіювала морок полярної ночі. І Нансен вирішив: далі вже не можна зволікати. Тепер або ніколи!
Після двотижневих приготувань чотирнадцятого березня Нансен і Юхансен знову вирушили на північ. Попереду була важка дорога, і ніхто не знав, скільки триватиме їхня мандрівка. Прощання було невеселе. Усі силувано всміхалися, кожен намагався заглушити в собі настирливу думку: «Чи побачимося ще коли-небудь?..»
Третій та заключний старт Нансена і Юхансена 14 березня 1895 року. Нансен — другий зліва, Юхансен — другий праворуч.
V
В СЕРЦІ АРКТИКИ
_____________________
Розділ тридцять сьомий
ВАЖКИЙ ШЛЯХ ДО СЛАВИ
— Гайда! Рушайте, окаянні!
Гостре, як постріл, ляскання батога зірвало з місця стомлених псів. З їхніх роззявлених писків до половини грудей звисали язики, зі спин клубами піднімалася пара. Траса була надзвичайно важка. На невисоких насипах з дрібних уламків льоду сани підскакували, небезпечно нахиляючись і вигинаючись. Мандрівники мусили їх підпирати й підтримувати, біжачи збоку на лижах. Ці насипи — сліди зіткнення крижаних полів — тяглися аж до обрію, немов скиби землі, вивернуті лемешем велетенського плуга. Перед торосами собаки зупинялися самі. І тоді над пустельною просторінню, що яскріла під сонцем, западала мертва тиша. Повітря непорушне, ніщо не шеберхне, аж поки знову пе пролунає хрипкий, стомлений голос:
— Гайда! Рушиш ти нарешті, ледащо? Гайда!
Грубі льодові брили спиналися високо в небо гострими гранями, на яких сонячний промінь вигравав усіма барвами веселки. Нелегко було людям пробиратися поміж цих крижаних звалищ, а ще ж доводилося й перетягувати сани. Не раз і не два протягом дня мандрівники змушені були знімати ящик за ящиком, мішечок за мішечком увесь вантаж і переносити його по слизьких, гладеньких, мов скло, брилах, нагромаджених одна на одну.
Після десятигодинного переходу розляглася нарешті жадана команда:
— Стій!
Це був сигнал на відпочинок для людей і собак, які одразу ж надали на лід і згорталися в клубок. Нансен і Юхансен частенько поглядали на них із заздрістю. Змучених мандрівників перед відпочинком ждала ще нелегка праця. Насилу розплутуючи замерзлі ремінці й вірьовки, Фрітьоф знімав із своїх саней чохол з наметом. Якщо погода була тиха, він ставив намет сам. Потім заносив усередину тверді, як дошки, спальні мішки і розкладав їх, щоб вони хоч трохи розмерзлися. Кухоньку він поки що не розпалював. Спочатку треба було знайти і принести прісного льоду. Нелегко одразу знайти його у білій пустелі. Треба добре знати, який він на вигляд. А скільки часу витрачав потім, щоб розбити прозору брилу і наповнити обидві каструлі. В одній витоплювали воду, а в другій одночасно готували суп. Нансен витягував із мішечків пемікан, сушену картоплю або ж свою улюблену їжу — рибний порошок, змішаний з
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Що з тебе виросте, Фрітьофе? Людина, яку покликало море», після закриття браузера.