BooksUkraine.com » Класика » Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"

142
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Хіба ревуть воли, як ясла повні" автора Мирний. Жанр книги: Класика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 47 48 49 ... 111
Перейти на сторінку:
вiн не влiз у предводи­телi... Улiз, та й ну свою панську пиху по­ка­зу­вати. Що ти менi з своєю пихою, коли я за всiх роблю?.. Плювати на неї! Так, бач, нi.... По його - хоч нiчого не ро­би, тiльки йому зваж... йому лижи... Не такий Василь Порох, щоб лизався... Хай другi лижуть, а Василь не ли­затиме... Вiн як лизне, то й лизь вас злиже!.. Ну?.. вижити Пороха! Порох не хоче коритись... Порох не лиже... Сказав суддi, а суддя не хто, як рiдний братiк... Та хiба один суд­дя?.. i пiдсудки родичi... i справник родич... усi одного заводу, одного кодла... Де ж там правда вiзьметься?.. Сказано - вижити... Ну й вижили... Нетрудно вижити, та трудно розквитатись... Сiлькiсь... Що менi служба? Наплювать на неї!.. А я таки вам дозолю... Я зав'яжу кiшцi хвоста - хай розв'язують! Он по опецi одного братчика довiв, що пiд суд оддали... Скрутили, правда, дiло... виплу­тався... Хай! Хiба можна пiдсудниковi служити?.. Хай, ка­жу. Се менi хлiб... Я знов писатиму... Мене тiльки зачепи, - возом не об'їдеш. Писатиму, все писатиму... I про вибори, як вони з'їжджались та змо­вля­лись, напишу... i за те напишу, що всi куми та по­бра­ти­ми... Все опишу... Я їх на чисту воду виведу. На те я – ябе­да! Макуха сидить уже пiд судом, оддам ще й порадника вашого - Чижика... Хiба здохну, щоб його не оддав!.. Я знаю, як Чижик за Совинських дiло скрутив... Со-винський дiвку встрелив... Вийшов пiсля обiду в садок.

Дiвчата рвали ягоди.. Ану, каже, яка скоче з вишнi?.. Та - бух! - Так одна опукою додолу... та сама, що не під­далася... Що ж?.. Зараз до Василя Семеновича... Той за Чи­жиком... Ну, звiсно, й Чижиковi перепало десятин з двад­цять поля... Чи­жик i скрутив дiло, очевидячки скру­тив... Зате Совинський на дочцi Польського оженився... взяв плащувату циганку, з таким носом, як сокира... I покри­ли... Людську кров покри­ли... Та нi! навiщо Василь Порох живий?.. вiн вас розкриє... Кров - не вода... Василь Порох сам у яму ляже, то й звiдтiль кричатиме, що Совинський дiвчину вбив!.. Душогубцi!..


Страшно якось, гучно роздавалися в темнiй хатi Поро­ховi речi, нiби справдi хто з глибокої ями гукав про панськi злi вчинки... Чiпка слухав ту обрубу бесiду, серце за­ки­пало в його...


- Та воно скрiзь добре! - промовив вiн, - усюди прав­да!!


- А ти шукаєш правди? - суворо запитав Порох. – Тi­льки й правди, поки повна пляшка, а коли порожня, то й бре­х­ня!.. Ану, лишень, пiдкрiпимося...


I вiн самотужки потяг з пляшки, тiльки булькотало в гор­лi.


Чiпка не схотiв пити. У його й без того грало вже в го­ловi. Пороховi речi глибоко запали в серце... Перед очима встала вся неправда... "Вiн - старший, а кругом йо­го - ме­ншi, все родичi... Сказав слово - i все схилилось пе­ред ним... Пан над мужиками, пан i над панами! Немає нi в чiм перепону, не знає нiякої заборони... Де ж тут вiзь­меть­ся тая правда?" Прокинулась у Чiпчинiм серцi не­до­вi­ра в правду; обiзвалась вона в душi його тяжким су­мом... Вiн сидiв, схиливши на руку голову, - не чув, як рип­нули дверi.


- А ви поночi сидите? - щось спитало жiночим голо­сом - i знову зачинило дверi.


Трохи згодом у хату ввiйшла сестра Порохова з кага­нцем у руках. Свiт ударив прямо Чiпцi в вiчi. Перед ним, як мара та, стояла розпатлана жiнка - i живцем нагадувала йо­му про людську неправду...


- Тут будемо вечеряти, чи там? - питала вона, не випу­скаючи каганця з рук.


- Там, мабуть... Там, Галочко, - одказав Порох. Чiпка аж за­тiпався, почувши таке ймення...


- Ходiм же їсти! - гукнула вона й пiшла вперед.


Порох i Чiпка пiшли за нею. Увiйшли в кухню. Вона бу­ла ще чорнiша, нiж кiмната, де сидiв Чiпка. За кухнею чорнiли ще дверi - в третю хату. Що там було - не видко, тi­льки з-за дверей виглядали двi кострубатi дитячi голо­ви. "То, видно, її дiти", - подумав Чiпка.


Серед хати сiли вони вечеряти. На перевернутiм уверх денцем горнятi блищав каганець i присвiчував у миску. Жiнка всипала галушки. До вечерi всi випили по чарцi, - випила й сестра Пороха, i не скривилася. Чiпка покуштував галушку, - гливка, як глей, та ще й на зубах трiщить. Давай вiн сьорбати одну щербу. Коли б не так хотiлося їсти, вiн би й не покуштував такої вечерi.


- Мамо! дай i нам галуски... i ми хоцемо галуски, - обi­зва­лась з-за дверей дитина.


- Ви!.. - гукнув на їх Порох.


Дiти поховалися.


- Луципiр! - зиркнула Галька. - Сам напився, нало­пався, а дiтям - то й нема?!.


- Чому ви, справдi, дiтям не дасте? - обiзвався Чiпка до неї.


Вона встала мовчки; достала недобитий полумисок; вси­пала в його галушок i поставила коло порога. З-за две­рей висунулось двоє дiтей - чорнi, замурзанi, в якихсь га­нчiрках, замiсть сорочок, котрi вони якось соромливо позводили на грудях чорними рученятами, - бо застiбок не було... Впали вони опукою над черепком, запустили в юшку свої рученята, витягли по гарячiй галущцi, засича­ли, захукали - i стали жувати, цмокати... Чiпцi ста­ло аж гидко. Мабуть, не любо було й Пороховi, бо вiн знову закричав на них. Дiти спiдлоба зиркнули на його й нала­годились шарахнути за дверi.


- Не кричи, п'янице! - гукнула Галька на його.


- Сидiть! - обернулась до дiтей. Чiпцi вже не їлося. Доїв Порох останню галушку, встав. Подякував Чiпка По­ро­ховi й Гальцi.


- Iди ж тепер та лягай спати! - обiзвавсь Порох до Чiп­ки.


Вийшли вони разом з кухнi. Чiпка покурив у сiнях лю­льки, пiшов у хату, а Порох ходив ще довго по двору, смоктав люльку та спльовував...


Лежить Чiпка в хатi на долiвцi, не спить, качається. Ду­шно йому, варко; по жилах бiгає гаряча кров; гаряче полу­м'я пашить з ррта; а в головi - одна думка ганяється за другою... То йому привиджується вдача: земля знову його; вiн такий радий, i мати рада: не попустив свого!.. I Галя йо­му любенько ввижається... Що не кажи, а Галя дi­вчина га­рна! От, якби така жiнка... Радiє Чiпка вiд однiєї згадки... Аж ось повiяло холодним вiтром з другого боку... Нема землi!.. про-ходився дурно... марно втратився... Мати плаче, - це їй, старiй, знову прийдеться на чужiм полi тинятись... А само­му як?.. Пропало все!.. То знову вiн хазяїн... iде поруч з

1 ... 47 48 49 ... 111
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"