Читати книгу - "Анексія: Острів Крим"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Біля будівлі Міноборони РФ у центрі Москви поліція затримала близько 30 учасників акції проти введення російських військ в Україну; одними з перших забрали кількох, що співали гімн України, передає «Дождь»264.
Російська пропаганда продовжувала ширити фейки. «Групи невідомих озброєних осіб проникли в прикордонні з Україною російські регіони, робляться спроби перекрити дороги, що ведуть до Криму, — заявив губернатор Бєлгородської області Євгєній Савченко. — Областю тиняються натовпи озброєних людей, які невідомо звідки взялися, чинять різні провокації. <…> Була спроба перекрити дорогу Москва — Крим. Усе це нас дуже турбує»265.
Сергій Куніцин заявив, що російські війська продовжують тероризувати кримчан. За його інформацією, захоплено телеканал «Крим», є проблеми зі зв’язком, вулицями Сімферополя пересуваються БТРи, ходять озброєні російські солдати266. Куніцин також повідомив про прибуття до Криму 13 військових літаків РФ, на борту кожного було до 150 десантників.
За повідомленням УНІАН267, цього дня в українських містах пройшли численні мітинги — українці виходили протестувати проти вторгнення російських військових на територію України, за її єдність. Це була відповідь на сплановані проросійськими організаторами антидержавні мітинги, що напередодні пройшли в Миколаєві, Херсоні та Одесі. Так, у місті корабелів близько 10 тисяч люду протестували проти російської інтервенції.
У суботу дві тисячі людей в Одесі закликали до сепаратизму, вимагали державного статусу російської мови, адміністративно-територіальної реформи, створення краю Новоросія, можливість вибирати губернатора й перерозподілити бюджет (70% доходів залишати в регіоні).
Уже 2 лютого в Одесі пройшов проукраїнський мітинг за єдність України, люди скандували «Одеса — не Росія!», «Ні — війні!», «Путін, геть!», «Одеса, вставай!», «Слава Україні!», «Крим, Одеса — Україна!», «Путін, Янукович — нари будуть поруч», «Крим, ми з тобою!», «Путін, руки геть від України!»
Понад три тисячі людей, навіть нещодавні противники Майдану, вийшли з українськими стягами до стін Запорізької облдержадміністрації, аби підтримати єдність України.
До проукраїнського мітингу в Полтаві долучився кожен 30-й житель міста. Люди говорили: «Це злочин — зіштовхувати нас із нашими родичами на війні. Ми не хочемо воювати проти своєї рідні в Росії. Але в разі необхідності ми візьмемося за зброю».
Активні мітинги цього дня пройшли й у Дніпропетровську — понад 15 тисяч людей вийшли за територіальну цілісність країни.
На антивоєнний мітинг у Сумах також прийшло близько 15 тисяч люду з плакатами «Ми — не раби!», «Руки геть від України!», «Ні — війні!», «Росія, зупини Путіна!».
У Харкові ж мітинг не проходив так спокійно. У суботу учасники мітингу «За Харків» стикнулися з активістами місцевого Майдану: спершу кидали одні в одних палиці, почали битися, вдалися до сльозогінного газу.
У Донецьку проукраїнський мітинг був найнечисленнішим — усього 30 людей.
Водночас на площі Леніна Донецька відбувся проросійський мітинг, де натовп обрав собі «народного губернатора» Павла Губарєва. Наступного дня мітинг продовжився, і на вулицях раптово з’явилися прапори «ДНР».
2 березня екс-прем’єр Юлія Тимошенко в спеціальному відеозверненні заявила, що проросійські мітинги в Криму та східних регіонах — фальшиві.
Члени тимчасової робочої групи з моніторингу дотримання прав людини на території України Максім Шевчєнко та Андрєй Юров побували біля військової бази в Перевальному та підтвердили, що по периметру частини відкрито стоять російські солдати.
Один із найвідоміших російських рок-музикантів Боріс Грєбєнщіков у Facebook цього дня перепросив в українського народу за дії його країни: «Сьогодні, в Прощену неділю, я хочу сказати просту річ, і нехай мої слова будуть почуті. Ті, у кого сьогодні в руках влада, — згадайте про народ, який делегував вам цю владу; без цього народу ви ніхто; перестаньте обманювати його. Хоч би яким великим було ваше бажання ввійти в історію, не намагайтеся зробити це за рахунок смерті людей, які вам довіряють. Не існує проблем, які не можна розв’язати мирним шляхом; завжди є рішення, яке дозволить уникнути загибелі людей. Будьте далекоглядні: перестаньте нацьковувати одних людей на інших, перестаньте брехати своєму народу заради уявної сьогоднішньої вигоди — завтра вона призведе до незрівнянно більших втрат».
Цього вечора також відбулася без перебільшення історична розмова канцлера Німеччини Ангели Меркель з президентом Росії Владіміром Путіним. Reuters повідомило із посиланням на представника уряду Німеччини Георга Шрайтера, що Путін погодився почати політичний діалог із приводу вирішення ситуації в Криму й створити групу під егідою ОБСЄ з розслідування цієї ситуації. Група врешті ніколи створена не була. У розмові канцлер прямо звинуватила російського президента в порушенні міжнародних договорів і здійсненні «неприйнятної інтервенції» в Україні.
Після тривалого спілкування з Путіним Меркель одразу вночі зателефонувала президенту США Бараку Обамі. За словами канцлера, у неї залишилося стійке враження, що Владімір Путін живе в «іншому світі» і вона не переконана, чи справді він «зберіг контакт із реальністю», повідомила The New York Times із посиланням на джерело в Білому Домі.
Фраза канцлера, очевидно, не була перебільшенням. Ангела Меркель — один із небагатьох лідерів західних країн, що мала постійний зв’язок із Путіним. Колишня вихованка німецького комсомолу, що вільно володіє російською мовою, вона змогла до кінця відчути його «глибину російської душі». Якщо перекласти з дипломатичної мови її висновки за підсумками бесіди: Владімір Путін у досить складному психічному стані й має із психікою серйозні проблеми.
Віталій Портніков так пояснює розбіжності в сприйнятті Ангели Меркель і Владіміра Путіна: «Йому [Путіну. — Прим. ред.] почали дзвонити з проханням зупинитися. І більше нічого не відбувалося. Більше того, вони почали все більше й більше підтримувати українське керівництво. Так він переконався, що вони дійсно це все підготували. І ця їхня реакція на його дії по Криму переконала його, що він був абсолютно правий. Тому, коли Меркель розмовляла з ним, а потім сказала Обамі, що він несповна розуму, це було саме це. Вона говорила з ним, на її думку, про абсолютно логічні речі, а він розмовляв з нею, як із заколотницею. Так що вся проблема полягала в тому, що тут ніхто не розумів, чого хоче
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Анексія: Острів Крим», після закриття браузера.