Читати книгу - "Одного разу на Дикому Сході"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Дубківський підпалив і кинув в одного з чорних вершників шашку динаміту. Вибух. Вершник розлетівся на шматки разом з конем. Але ті шматки не просто залишилися лежати на землі, а почали сповзатися до купи, і ось вже знову чорний вершник був цілим, а інший вже притиснув Дубківського списом до землі. Тримав. Міра продовжувала стріляти, цілила в лоб чорним вершникам, потім била їх прикладом гвинтівки, але нападникам хоч би що. І ось вже кілька списів зупинили її, притиснули до землі. Чет ще рубався, зносив чергові голови, які знов поверталися на шиї. Чет гарчав і бився, коли побачив списи, що притиснули Міру до землі.
— Бийся! Не здавайся! — закричала вона, побачивши його погляд. Але Чет зупинився, кинув шаблю, плюнув і сів.
Чорні вершники задоволено замугикали по-своєму. Зрозуміло було, що вони не люди, а якісь потвори, сховані під своїми чорними, довгими плащами. Зв’язали руки полоненим, коли прискакав Куделін із шоломом на голові.
— Ага, попалися! Втекти думали! Від отамана Куделіна ніхто ще не тікав! Навіть ти, солдатику! І ти, красуне! — зареготав отаман. Побачив коня з валізами, підбіг до нього, схопив одну з валіз, почав відв’язувати. — Ось воно! Моє золото! Хотіли забрати моє золото!
Від хвилювання пальці не слухалися Куделіна, він ніяк не міг розв’язати мотузки. Коли удар. І спис одного з чорних вершників пробив Куделіна. Отаман застогнав, здивовано подивився на гостряк, що виходив у нього з грудей. Дивився, дивився, дивився, потім плюнув на нього кривавою слиною і впав. Чорні вершники розмовляли між собою якоюсь дивною шиплячою мовою. Зареготали. Принаймні на це було схоже їх кректання.
У цей час загін червоних поспішав уперед, до річки Снів. Попереду був хутір, де Куделін шукав дідуся. А от і сам дідусь сидів при дорозі, як завжди з кукурудзою, все чистив молочні початки. Не звертав уваги на військо. А це ж цілий полк! З гарматами, кулеметами! Єрофеєв насторожено подивився на дідуся. Але нічого підозрілого не помітив. Наближалися.
— Добридень, старий, — привітався комполку.
— Добридень. — Дідусь підняв голову і примружився на сонці. Він був весь аж жовтуватий, видно, що рідко бачив білий світ. — Шукаєте когось?
— Шукаємо, діду, — кивнув Єрофеєв, але Ліберман смикнув його за рукав. Показав, щоб зайвого не патякав.
— А що діду, знаєш щось? — спитав комісар.
— Та щось знаю, — тихенько кивнув дідусь і узявся за новий початок. — Знаю, що вам от краще тут почекати, а далі не їхати. Тих же, кого шукаєте, привезуть вам.
— А звідки ти знаєш, кого ми шукаємо? — Ліберман підозріло подивився на старого.
— Та знаю.
— Розповідай все, діду! А то гірше буде, — пригрозив комісар.
Старий засміявся:
— Не буде.
— Це чому? — роздратовано спитав Ліберман.
— А ось знаю.
— Що ти там знаєш, старий? — Комісару не подобався цей дивний дід, що зовсім їх не боявся, хоч вони були озброєні, і війна ж… — Зараз поставимо тебе до стінки, і все!
Дідусь наче й не почув про стінку, знай собі мружився на сонці, хоч мусив розуміти, що погрози комісара — то не порожні слова.
— Нумо взяти його! — наказав Ліберман, і кілька бійців рушили до діда.
— Документ у мене є, — зненацька сказав старий.
— Який-такий документ? — презирливо скривився комісар.
— А ось подивися, — з корзини, де лежали нечищені початки, узяв дідусь аркуш, складений учетверо, і простягнув Ліберману. Той змушений був нахилитися з коня, щоб узяти. Дав знак солдатам почекати, розгорнув аркуш зі зневажливим виразом обличчя і став читати. Вираз обличчя змінився на подив. Ліберман прочитав, потім перечитав знову. Тепер на його обличчі була розгубленість. Блимав очима, важко дихав скривленим ротом, наче вдарили його по голові.
— Борю, що таке? — спитав Єрофеєв. Ліберман показав йому, що від’їхати треба. — Що трапилося? — спитав комполку, коли вони були в полі, метрах за п’ятдесят від дідуся.
— Знаєш що це? — Ліберман папірцем помахав.
— Що?
— Розпорядження про невтручання у справи.
— Що?
— Цим розпорядженням забороняється втручання у справи на землях при річці Снів! — крізь зуби сказав Ліберман.
— Борю, ким забороняється?
— Самим Леніним!
— Що? Та не може бути! — обурився комполку.
— Дивися! Ось почерк його і підпис, і печатка Реввійськради! — Ліберман подав аркуш товаришу і розгублено крутив головою.
— Як це не втручатися, Борю? А якщо контра за цим старим ховається? — спитав Єрофеєв, який роздивлявся документ.
— Ти це бачиш? — підвищив голос Ліберман і тицьнув в аркуш. — Це наказ! Чув про революційну дисципліну?
— І що робити?
— Не знаю, — Ліберман поморщив чоло, думав, як діяти далі. — Ну нехай, поїхали до старого.
Той все кукурудзу чистив.
— То ти знайдеш тих, кого ми шукаємо? — спитав Ліберман.
— Знайшов уже.
— Дивися, вони люди небезпечні. Наче й упіймаєш уже їх, а вони — раз,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Одного разу на Дикому Сході», після закриття браузера.