Читати книгу - "Занурення в патерни проектування, Олександр Швець"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Міст, Стратегія та Стан (а також трохи і Адаптер) мають схожі структури класів — усі вони побудовані за принципом «композиції», тобто делегування роботи іншим об’єктам. Проте вони відрізняються тим, що вирішують різні проблеми. Пам’ятайте, що патерни — це не тільки рецепт побудови коду певним чином, але й описування проблем, які призвели до такого рішення.
Команда та Стратегія схожі за принципом, але відрізняються масштабом та застосуванням:
Команду використовують для перетворення будь-яких різнорідних дій на об’єкти. Параметри операції перетворюються на поля об’єкта. Цей об’єкт тепер можна логувати, зберігати в історії для скасування, передавати у зовнішні сервіси тощо. З іншого боку, Стратегія описує різні способи того, як зробити одну і ту саму дію, дозволяючи замінювати ці способи в якомусь об’єкті контексту прямо під час виконання програми.Стратегія змінює поведінку об’єкта «зсередини», а Декоратор змінює його «ззовні».
Шаблонний метод використовує спадкування, щоб розширювати частини алгоритму. Стратегія використовує делегування, щоб змінювати «на льоту» алгоритми, що виконуються. Шаблонний метод працює на рівні класів. Стратегія дозволяє змінювати логіку окремих об’єктів.
Стан можна розглядати як надбудову над Стратегією. Обидва патерни використовують композицію, щоб змінювати поведінку головного об’єкта, делегуючи роботу вкладеним об’єктам-помічникам. Проте в Стратегії ці об’єкти не знають один про одного і жодним чином не пов’язані. У Стані конкретні стани самостійно можуть перемикати контекст.
Також відомий як: Template MethodШаблонний метод — це поведінковий патерн проектування, який визначає кістяк алгоритму, перекладаючи відповідальність за деякі його кроки на підкласи. Патерн дозволяє підкласам перевизначати кроки алгоритму, не змінюючи його загальної структури.
ПроблемаВи пишете програму для дата-майнінгу в офісних документах. Користувачі завантажуватимуть до неї документи різних форматів (PDF, DOC, CSV), а програма повинна видобути з них корисну інформацію.
У першій версії ви обмежилися обробкою тільки DOC файлів. У наступній версії додали підтримку CSV. А через місяць «прикрутили» роботу з PDF документами.
Класи дата-майнінгу містять багато дублювань.
В якийсь момент ви помітили, що код усіх трьох класів обробки документів хоч і відрізняється в частині роботи з файлами, але містить досить багато спільного в частині самого видобування даних. Було б добре позбутися від повторної реалізації алгоритму видобування даних у кожному з класів.
До того ж інший код, який працює з об’єктами цих класів, наповнений умовами, що перевіряють тип обробника перед початком роботи. Весь цей код можна спростити, якщо злити всі три класи в одне ціле або звести їх до загального інтерфейсу.
РішенняПатерн Шаблонний метод пропонує розбити алгоритм на послідовність кроків, описати ці кроки в окремих методах і викликати їх в одному шаблонному методі один за одним.
Це дозволить підкласам перевизначити деякі кроки алгоритму, залишаючи без змін його структуру та інші кроки, які для цього підкласу не є важливими.
У нашому прикладі з дата-майнінгом ми можемо створити загальний базовий клас для всіх трьох алгоритмів. Цей клас складатиметься з шаблонного методу, який послідовно викликає кроки розбору документів.
Шаблонний метод розбиває алгоритм на кроки, дозволяючи підкласами перевизначити деякі з них.
Для початку кроки шаблонного методу можна зробити абстрактними. З цієї причини усі підкласи повинні будуть реалізувати кожен з кроків по-своєму. В нашому випадку всі підкласи вже містять реалізацію кожного з кроків, тому додатково нічого робити не потрібно.
Справді важливим є наступний етап. Тепер ми можемо визначити спільну поведінку для всіх трьох класів і винести її до суперкласу. У нашому прикладі кроки відкривання та закривання документів відрізнятимуться для всіх підкласів, тому залишаться абстрактними. З іншого боку, код обробки даних, однаковий для всіх типів документів, переїде до базового класу.
Як бачите, у нас з’явилося два типа кроків: абстрактні, що кожен підклас обов’язково має реалізувати, а також кроки з типовою реалізацією, які можна перевизначити в підкласах, але це не обов’язково.
Але є ще й третій тип кроків — хуки. Це опціональні кроки, які виглядають як звичайні методи, але взагалі не містять коду. Шаблонний метод залишиться робочим, навіть якщо жоден підклас не перевизначить такий хук. Підсумовуючи сказане, хук дає підкласам додаткові точки «вклинювання» в хід шаблонного методу.
Аналогія з життяПроект типового будинку можуть трохи змінити за бажанням клієнта.
Під час будівництва типових будинків будівельники використовують підхід, схожий на шаблонний метод. У них є основний архітектурний проект, в якому розписані кроки будівництва: заливка фундаменту, витягування стін, покриття даху, встановлення вікон тощо.
Але, незважаючи на стандартизацію
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Занурення в патерни проектування, Олександр Швець», після закриття браузера.