BooksUkraine.com » Публіцистика » Криве дзеркало війни. Міфи та загадки Другої світової 📚 - Українською

Читати книгу - "Криве дзеркало війни. Міфи та загадки Другої світової"

149
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Криве дзеркало війни. Міфи та загадки Другої світової" автора Леонід Олександрович Сапожніков. Жанр книги: Публіцистика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 53 54 55 ... 71
Перейти на сторінку:
35 з них стосувалися Пьорл-Харбору — бази американського тихоокеанського флоту на Гавайських островах. Абвер цікавило багато що: від системи її протиповітряної оборони до розташування складів з боєприпасами та пальним. Але навіщо німцям ці відомості? Адже ні люфтваффе, ні крігсмаріне не діють у Тихому океані!..

Світло пролив Йєбсен. Він тільки-но повернувся з італійської військово-морської бази в Таранто, яку розбомбили англійці. Японці просили абвер описати всі подробиці цієї операції. Йєбсен натякнув, що питальник, отриманий Поповим від резидента абверу, складено в Японії...

З британського боку поїздку Попова до США курирувала SIS. Її глава Стюарт Мензіс попередив американських колег, що агент Трицикл везе дуже важливу інформацію, і запропонував використати його приїзд, щоб створити «шпигунську мережу абверу» для радіогри з німцями. Директор ФБР Гувер дав згоду.

Попов вилетів до Нью-Йорка з Лісабона. Резидент абверу майор Карстхофф (справжнє ім’я фон Ауенроде) видав йому на витрати в Америці 80 тисяч доларів готівкою і наказав особисто побувати на Гавайях, якнайближче до Пьорл-Харбору. Попов отримав також книжку Вірджинії Вульф «День і ніч» для кодування повідомлень і порцію кристалів, що перетворюють вино на невидиме чорнило. Та найцікавішим був спеціальний фотоапарат — найновітніша розробка технічної служби абверу. При багаторазовому фотографуванні документа він стискав зображення у крихітну точку. Її можна було нанести на конверт, наклеїти зверху марку і спокійно надіслати листа невинного змісту до Португалії. А вже там люди Карстхоффа за допомогою мікроскопа повернуть документу первісний розмір.

До Нью-Йорка Іван-Трицикл прибув 12 серпня 1941 року і зупинився в розкішному отелі «Уолдорф Асторія» (звання плейбоя зобов’язує!). 14 серпня під час зустрічі з главою нью-йоркського відділення ФБР Фоксвортом він показав йому питальник і розповів про великий інтерес японців до атаки на Таранто. Проте Фоксворт, на подив Попова, відреагував дуже мляво: «Надто конкретні запитання. Схоже, японці хочуть нас переконати, що завдадуть удару на Гавайях, а самі вдарять в іншому місці. Найімовірніше, по росіянах».

— Я хотів би зустрітися з містером Гувером, — сказав Попов.

— Найближчого місяця це неможливо, він тільки-но вирушив у відпустку. Ми передамо йому вашу інформацію.

До нападу на Пьорл-Харбор залишалося 115 днів.

Закон Манна

Помічник Гувера сказав Попову, що йому не можуть дозволити поїздку на Гавайські острови. З вербуванням псевдо-шпигунів теж доведеться зачекати. Місяць вимушеної бездіяльності! А в кишені 80 тисяч баксів (понад 1 млн 200 тис. сучасних доларів)...

Попов винайняв шикарні апартаменти, купив кабріолет «Бьюїк» із червоними шкіряними сидіннями, закрутив роман із французькою кінозіркою Симоною Симон, з якою познайомився ще до війни в Парижі. Коротко кажучи, сів із чистим сумлінням у свої сани. Потім схаменувся: в нічних клубах та ресторанах обличчя залишиться блідим, а німцям же доведеться збрехати, що він побував на Гавайях! І Душан, недовго думаючи, вирушив засмагати до Флориди, взявши з собою одну з нью-йоркських коханок.

Рано-вранці у двері готельного номера постукали. Ввійшли два агенти місцевого відділення ФБР і звинуватили Попова в тому, що він порушив федеральний закон Манна, ухвалений 1910 року: перемістив жінку через кордон штату з аморальною метою.

— Ікскьюз мі! — усміхнувся Попов. — Я готовий сьогодні ж відвезти її назад до Нью-Йорка.

— Тоді ви знову перетнете з нею кордон і вдруге порушите закон!..

Що б ми, дорогий читачу, зробили на місці Попова в цій абсурдній ситуації? Правильно, він теж запропонував агентам хабара! Але Гувер недарма пишався, що викорінив у своєму відомстві корупцію. Агенти вийняли наручники, і тільки дзвінок помічникові Гувера врятував Івана-Трицикла від американської буцегарні.

Лють директора ФБР

Майбутня зустріч з Гувером не обіцяла бути легкою. У SIS Попову дещо розповіли про нього. Народився 1895 року, у двадцять дев’ять став директором Бюро розслідувань і перетворив його на потужну організацію — грозу злочинців усіх мастей. Він був хорошим поліцейським, але постійно розширював поле діяльності ФБР і, мало розуміючись на контррозвідці, заходився боротися зі шпигунством.

— Проте він вважає себе асом у нашій справі, — сказав Попову співробітник SIS. І довірчо додав: — За вдачею пуританин. Масон. Переконаний холостяк. Особисте життя — темний ліс. Ходять чутки, що він гомосексуаліст...

Як побудувати розмову з такою людиною, щоб вона уважно тебе вислухала? Мабуть, слід почати з тонкого комплімента його відомству... Але зустріч з Гувером сталася раптово і захопила Попова зненацька: він увійшов до кабінету Фоксворта, а там уже сидів у кріслі могутній директор ФБР.

Не встиг Попов відкрити рота, як Гувер почав на нього кричати, червоніючи від злості: мовляв, він вважав, що англійці надішлють серйозного професіонала, а приїхав марнотратник життя, нероба, аморальний тип, що порушує федеральні закони і заслуговує в’язниці! Сама кличка Трицикл наводить на думку, що ця людина воліє знаходитись у ліжку одночасно з двома жінками!..

Попов намагався заперечити, що він завжди жив широко, і якби раптом змінив свій стиль, німці могли б щось запідозрити.

— І я зовсім не нероба, містере Гувер, — просто за вашої відсутності мені тут не надали жодної підтримки...

Від цих слів директор ФБР розлютився ще більше і вказав Попову на двері.

Вірити?.. Не вірити?..

Гувер проігнорував інформацію Попова про Пьорл-Харбор і не доповів про неї президенту. Мабуть, через відразу до Трицикла він охоче погодився з Фоксвортом, що це японська дезінформація.

7 грудня 1941 року японці атакували Пьорл-Харбор з повітря і з моря. Потопили багато військових кораблів — зокрема чотири лінкори, знищили понад двісті літаків. Американці втратили тільки вбитими 2400 осіб. Генерал з поняттям про честь на місці Гувера застрелився б того ж дня. Але Гувер був поліцейським і честь розумів по-своєму. Він навіть у відставку не подав й очолював ФБР до самої смерті в 1972 році. Кажуть, його побоювалися всі президенти США...

Втім, Пьорл-Харбор — провина не тільки Гувера. Після Попова американців попередили про те ж саме, незалежно один від одного, Китай і СРСР. Секретна служба Чан Кайші розгадала наміри японців, перехоплюючи їхні радіоповідомлення і працюючи з японськими військовополоненими. А Москву про запланований напад сповістив на початку жовтня, незадовго до свого арешту японцями, Ріхард Зорге. Ці попередження надійшли у Вашингтон по дипломатичних каналах, оминувши ФБР, і потрапили до президента Рузвельта. Але він поставився до них, як Сталін у квітні 1941 року до попередження англійців про скорий напад Гітлера на СРСР. Одне слово, не повірив.

Сталін вважав, що Черчіллю в його протистоянні з Гітлером вигідно неправдивим повідомленням зруйнувати радянсько-німецьке партнерство. Рузвельт півроку потому, схоже, міркував аналогічно:

1 ... 53 54 55 ... 71
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Криве дзеркало війни. Міфи та загадки Другої світової», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Криве дзеркало війни. Міфи та загадки Другої світової"