Читати книгу - "Спогади про українознавчий клуб "Спадщина" в Києві 1987-1991, Леонід Добрянський"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Ідеологічна робота в Інституті здійснювалась під впливом Радянського райкому Компартії УРСР, куди територіально належав Інститут. Виходи на демонстрації в дні політичних свят, чергування в складі ДНД (Добровільна народна дружина). Зокрема, звідти надходили рознарядки і щодо прийому в члени партії. Ще на початку 80-х років була певна черга молодих вчених, хто претендував на вступ до партії, зокрема, Андрій Матошко з відділу геотектоніки, Павло Кір’яков, Юрій Демедюк і я. Звичайно, ці списки формувало партійне бюро Інституту. Ми, молоді кандидати наук, розуміли, що без партійного квитка справжній кар’єрний ріст в науці є надзвичайно складним, і тому абсолютно прагматично, без будь-яких ідеологічних переконань, вважали за потрібне бути в резерві на вакантне місце в члени КПРС, яке може бути спущене з райкому партії для Інституту.
Андрій Матошко першим здобув таку можливість. Потім вступили Павло Кір’яков, Юрій Демедюк. Я став кандидатом в березні 1984 року, а членом КПРС - у квітні 1985 р. Прихід М.Горбачова до влади і запровадження гласності і перебудови (особливо після Чорнобильської аварії) значно активізували людей і, зокрема, колектив Інституту, де я працював.
Письмові звернення трудового колективу інституту.
Багато співробітників Інституту за фахом своєї професійної діяльності мали відношення до ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, зокрема, вивчали ступені забрудненості радіацією підземних і поверхневих вод, ґрунтів, окремих об’єктів і територій. Мабуть, тому співробітники виявили особливу громадську активність в післячорнобильські роки. В березні-квітні 1989 р. ініціативна група співробітників, в якій був і я, підготувала лист-звернення до новообраних депутатів Верховної Ради СРСР. Копії були розіслані в органи влади УРСР. Під зверненням підписалися 204 співробітники. В той час письменник Борис Олійник, як депутат СРСР, був надзвичайно активним щодо питань екології. Тому я особисто передав йому через його секретаря в Спілці письменників нашого листа для виголошення на сесії Верховної Ради СРСР. Ми цього навіть не чекали, але він дійсно виступив із цим матеріалом на сесії Верховної Ради СРСР. Це прозвучало в засобах масової інформації і ми були горді, що наше звернення отримало такий широкий розголос. (Текст додається). Реакцією на нього були листи з Президії АН УРСР, Держкомприроди і Мінздраву. (Тексти додаються).
Звернення співробітників інституту геологічних наук
Відповідь на звернення з Президії Академії наук
Відповідь на звернення з Комітету по охороні природи
Відповідь на звернення з Міністерства охорони здоров‘я
Крім суто професійної активності співробітники реагували і на інші аспекти громадського життя.
ПРЕЗИДИУМ ВЕРХОВНОГО СОВЕТА УССР
РЕШЕНИЕ
собрания трудового коллектива ИГН АН УССР
от 29.09.1989 г.
Трудовой коллектив Института геологических наук АН УССР, ознакомившись с текстом проектов “Закона УССР о выборах народных депутатов Украинской ССР”, “Закона о выборах народных депутатов местных советов УССР”, а также “Закона УССР о выборах органов народовластия Украинской ССР” (альтернативный) считает, что в основу будущего закона должны быть положены следующие главные принципы:
Выборы должны быть только прямыми. Должностные лица избираются непосредственно гражданами. Выборы в депутаты Верховного Совета УССР и выборы Председателя Верховного Совета должны быть прямыми и одноступенчатыми. Нет необходимости вводить промежуточную ступень – выборы в народные депутаты.
Каждый гражданин имеет только один голос. Сословное представительство, каким является представительство от общественных организаций, предполагающее возможность иметь для отдельных лиц два и более голосов, является не приемлемым.
Отменить выборы от общественных организаций, оставив за ними право лишь на выдвижение кандидатур в депутаты. Выборы всех депутатов в Верховный Совет, в том числе и выдвинутых от общественных организаций, осуществлять по территориальным избирательным округам.
Окружные избирательные комиссии не должны иметь права решать вопрос о несоответствии программы кандидата в депутаты Конституции и другим законам ССР и УССР, и в связи с этим отказывать ему в регистрации.
Все кандидаты в депутаты Верховного Совета УССР и местных органов власти должны выдвигаться только по месту работы или жительства в соответствующем избирательном округе.
Выборы должны происходить только при наличии не менее, чем двух кандидатов на выборную должность.
Избирать и быть избранным могут быть только граждане постоянно проживающие на территории Украины /не зависимо от срока проживания/.
Наиболее точно указанные главные принципы изложены в проекте “Закона УССР о выборах органов народовластия Украинской ССР” /альтернативном законопроекте/. В связи с этим считаем, что законопроект должен быть взят за основу будущего закона УССР о выборах.
Принято единогласно на заседании трудового коллектива ИГН АН УССР 29.09.1989 года.
Председатель собрания А.Иванушко
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Спогади про українознавчий клуб "Спадщина" в Києві 1987-1991, Леонід Добрянський», після закриття браузера.