Читати книгу - "І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
2
Під час процесу індивідуалізації найважливіше — знайти своє власне місце. Воно має бути саме своїм і міцним, тим, що з точки зору феодальних авторів «Книги змін» уособлював престол. Тому в процесі індивідуалізації кожна людина має прагнути до свого престолу. Ми б сказали, що кожен мусить зайняти належне йому місце. Якщо це дотримано, то згладжуються помилки минулого і каяття зникне. Тому текст каже: «Сильна риска — на другому місці. При подрібненні біжи до свого престолу. Каяття зникне».
3
У процесі подрібнення й індивідуалізації найбільшу небезпеку становить невпинність цього. Коли в процесі подрібнення йому піддається навіть сама індивідуальність, тобто щось неподільне, то успішного результату досягти неможливо. Людина буде змушена гірко каятися в тому, що вчасно не зупинила процес подрібнення. Однак якщо третя позиція за своєю суттю є потягом назовні, розпадом внутрішнього, то в цьому випадку людині не потрібне буде каяття, бо, проводячи все більше і більше подрібнення, вона діє винятково в дусі тієї позиції, яку займає в межах цієї ситуації. Тому в тексті читаємо: «Слабка риска — на третьому місці. Подрібнити своє тіло. Каяття не буде».
4
Процес подрібнення, індивідуалізації може розглядатися як двобічний процес ще й з іншого боку. Якщо цього разу слова це — подрібнення чогось цілого і таким чином знищення його як цілого, то, з іншого боку, тут замість багато «що» виникає багато «хто». Їхня кількість тепер також є єдністю, єдністю, в якій вони репрезентуються цілим пагорбом. Тому, якщо єдине «стадо» і розбите на окремі індивідууми, то, з іншого боку, колектив цих індивідуумів є великим пагорбом. Мабуть, автори «Книги змін» усвідомлювали, що така думка, по суті, діалектична, важка для сприйняття, якщо людина недостатньо розвинута культурно. Усвідомлюючи складність цієї думки, текст каже: «Слабка риска — на четвертому місці. Подрібнити своє стадо. Початкове щастя. У подрібненні буде пагорб. Це — не те, про що думають варвари».
5
Процес індивідуалізації, подрібнення надходить із якогось центру і прямує до периферії, а на периферії виникають окремі індивідууми. Щоб висловити цей процес образно, текст розповідає про те, як окремі крапельки поту виступають на периферії шкіри внаслідок того, що всередині людина відчуває жар. Цей процес індивідуалізації має поширюватися всюди, як гучний голос. Але на п’ятій позиції, яка має бути керівною, необхідно поставити себе в центр, що втілюється мовою «Книги змін» в образ царя, котрий живе в центрі. Це необхідно для того, щоб внутрішньо протистояти процесу подрібнення й утриматися в ньому не подрібненим. Тільки тоді результат може бути сприятливим. У цьому сенсі в тексті сказано: «Сильна риска — на п’ятому місці. При подрібненні виступає піт від гучних криків. При подрібненні живи, як цар. Осуду не буде».
6
Надмірний розвиток процесу, коли особистість віддає себе заради того, щоб в оточенні з’явилися самостійні індивідууми, призводить до повної віддачі своїх сил оточенню. Але так і має бути. Тут необхідний вихід за межі самого себе. У цій жертовній самовіддачі можливо виправити невдалість шостої позиції, з приводу якої в тексті сказано: «Сильна риска — нагорі. При подрібненні твоя кров піде. Віддалися. Вийди. Й осуду не буде».
№ 60. Цзе. Обмеження
Під час процесу подрібнення й індивідуалізації недоліком може стати його невпинність. Його треба взяти у певні рамки. Якщо раніше був поданий образ мерехтіння на воді, причому ніяк не було вказано, що ця вода обмежена, то могла виникнути думка: ця вода розіллється, іншими словами, цей процес індивідуалізації може просуватися все далі і далі, і його внутрішні суперечності вже самі можуть спричинити виснаження. Тому на зміну йому йде процес обмеження. Образно це показано в гексаграмі тим, що триграма «вода» поміщена над триграмою «водойма». Так, вода спрямована в русло, в береги. Таким чином, з’являється обмеження. Воно служить розвитку, бо розвиток передбачає створення нових цінностей. Якби не було обмеження, то індивідуалізація, що не має зупинки, не вела б до створення нових цінностей, адже ніщо не могло б у цьому процесі вистояти, все підлягало б розпаду без стриму. Таким чином, те горе, яке могло б виникнути в результаті невпинного подрібнення, також схильне до обмеження, бо, як і все інше, воно не може навіки залишатися незмінним. Тому в тексті тут ідеться: «Обмеження. Звершення. Горе обмежене. Воно не може бути стійким».
1
На першій позиції обмеження проявляється в образі максимальної замкнутості. Позаяк перша позиція — це перебування в самих глибинах індивідуальності, тут людина нікуди не виходить із себе, вона обмежена в самій собі. Усвідомивши себе як індивідуальність, людина залишається тільки наодинці з собою. З контексту попередніх гексаграм випливало, що таке перебування в собі може призвести до несприятливих наслідків. Однак оскільки тут розглядається як необхідний процес обмеження, то «Книга змін» каже про успішний результат, бо такий процес тут необхідний. Тому в тексті читаємо: «Сильна риска — на початку. Не вийдеш із внутрішнього двору. Осуду не буде».
2
Якщо таке перебування в собі, зазначене раніше, і буває необхідним, то тільки до певної межі, бо збереження попереднього стану під час наступного етапу веде лише до нещастя. Якби людина навіть розповсюдила свою діяльність трохи далі, ніж було можливо на попередній позиції, але не досягла б того широкого охоплення свого оточення, яке потрібно в такий період часу, то це спричинило б лише нещастя. У тексті сказано: «Сильна риска — на другому місці. Не вийдеш із зовнішнього двору. Нещастя».
3
На третій позиції вихід назовні стає вже вкрай необхідним, тому про наявність його текст тут навіть і не згадує, бо такий вихід назовні настане природно, якщо людина досягла в розвитку своєї життєвої ситуації цієї третьої позиції. Однак при виході назовні людина мусить сама знайти в собі стримуючі стимули, має сама себе вміти обмежувати. Якщо це прийнято до уваги, то людина може вийти з гідністю зі становища, що склалося. У тексті це сказано так: «Слабка риска — на третьому місці. Якщо не будеш обмежувати себе, то буде про що зітхати. Осуду не буде».
4
Усе, що має бути зроблено у внутрішньому житті, тут уже досягнуте. Людина може досягти якоїсь упевненості в своїх діях. Якщо вона знаходить у собі вміння ставити собі мету та встановлювати межі своєї діяльності, то людина може досягти того спокою, що виникає завдяки вмінню обмежити себе, і того розвитку в майбутньому, яке настає в результаті самостійності своїх вчинків. Тому в тексті йдеться: «Слабка риска — на
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський», після закриття браузера.