Читати книгу - "Анексія: Острів Крим"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Острів був в облозі страху, а всі поїзди в кримському напрямку й півостровом продовжували курсувати заданими маршрутами без збоїв згідно зі встановленим графіком руху, про що повідомили УНІАН у прес-службі Придніпровської залізниці. Зате пасажирів, що прибували до Криму з материкової України, на Сімферопольському вокзалі «самооборона» Аксьонова піддавала вибірковій перевірці й обшукам.
Згідно з повідомленням «Української правди», російська сторона заперечувала присутність своїх військ у Криму, крім дислокацій, зазначених у договорі по ЧФ. Посол Росії при ЄС Владімір Чіжов заявив, що «жодних військ там [у Криму. — Прим. ред.] немає, принаймні російських».
Перший доказ знайшли журналісти ТСН, яким удалося сфотографувати такого «самооборонівця» зі спини, де виявилася мітка з ім’ям і званням «гвардії рядовий Досанов А. М.»
Раніше російські ЗМІ повідомляли, що в кінці лютого для охорони одного зі стратегічних об’єктів з Тольятті до Криму була спрямована окрема бригада спецназу ГРУ.
Наступний факт — це чорні військові номери на бронеавтомобілі «ГАЗ-2330 Тигр» — ГРЗ 0293КТ, регіон 21 — належать до Північно-Кавказького військового округу (ПКВО)274. В Україні такі авто не використовуються.
У районі Турецького валу на виїзді з Криму підрозділи російських військ почали обладнання фортифікаційних споруд. Житель Армянська повідомив газеті «Вести», що бачив навколо близько 10 БТРів і 20 бронеавтомобілів «Тигр». Свідок також зазначив, що російські військові почали рити окопи.
У Бельбеку, повідомляла «Українська правда» з посиланням на Владислава Селезньова, біля КПП Севастопольської бригади тактичної авіації українські військові льотчики та небайдужі люди змогли відстояти частину від російських автоматників: «Разом ми сила! У ці хвилини живим щитом у КПП Севастопольської бригади тактичної авіації (це в селищі Любимівка під Севастополем) стоять рідні, близькі й просто небайдужі люди на підтримку військових льотчиків. <…> Тут багато журналістів. 1,5 години тому приїхала вантажівка з російськими автоматниками, котрі поцікавилися, яке рішення прийняли авіатори й коли вони здадуться на милість нової кримської влади».
Селезньов також повідомляв, що завершилася зустріч зрадника Дениса Березовського та самопроголошеного прем’єра Аксьонова з морськими піхотинцями, куди перекинчики прилетіли на російському військовому гелікоптері МІ-8 російської морської піхоти: «Командування 1-ї ОБМП на чолі із Дмитром Делятицьким провело переговори з вищевказаними особами. Дослівно „висловили презирство Березовському, не піддалися на його підлі угоди приєднатися до його армії Криму“». Вертоліт також зробив обліт території батальйону морської піхоти України та підрозділів зенітно-ракетного полку у Феодосії.
На півострові цього дня відновили роботу українські банки. Перший збій у їхній роботі стався під час кривавих 18–20 лютого. Тоді всеукраїнська паніка особливо сильно захопила кримчан. Багато банків узагалі припинили роботу або обмежили видачу готівки через банкомати до тисячі гривень на день. Тоді були величезні черги до банкоматів і відділень банків, особливо поширених мереж — «Ощадбанк» та «Приватбанк». І ось сталася друга від моменту захоплення хвиля такої паніки. Попри намагання хоч трохи припинити панічні настрої, уже за кілька тижнів більшість українських банків повністю припинять свою діяльність на півострові. Останнім звідси піде банк Дмитра Фірташа «Надра».
Керівник медіа-центру Міноборони Криму Владислав Селезньов повідомив останні новини з Бельбека: «Щойно до командування бригади прибув представник ЧФ РФ і поставив ультиматум: або сьогодні до 16:00 авіаційна бригада ПС ЗС України переходить на сторону кримської влади й присягає їй на вірність, або до українських військовослужбовців будуть вжиті найжорсткіші заходи». Для зупинення диверсантів, що проникли на територію бригади, українські військовослужбовці голосом їх попередили, а потім виконали кілька попереджувальних пострілів у повітря. У відповідь нападники кинули дві світлошумові гранати, унаслідок чого заступник начальника штабу був оглушений і втратив свідомість.
Пізніше Селезньов написав у Facebook про офіцерські збори командування ВМС України: «Відбулися збори офіцерів, на яких до присутніх звернувся командувач ВМСУ контр-адмірал Сергій Гайдук. Офіцери підтвердили вірність військовій присязі й народу України, виконали національний гімн».
Владислав Селезньов розповів, що росіяни всіляко намагалися перекупити українських військових, особливо керівників: «Це був різноступеневий тиск. „Зелені чоловічки“, представники командування Чорноморського флоту РФ вдавалися до шантажу, до підкупу. Щоразу, коли представники командування ЧФ приїжджали до військових частин, вони пропонували кілька варіантів для українських військовослужбовців. Перший — це перехід на бік окупантів із відповідними фінансовими преференціями й рівнем матеріального забезпечення. Загальновідомий факт, що цей рівень у російських військовослужбовців набагато вищий від українського. Другий варіант — скласти зброю й покинути територію Криму. І третій варіант — це штурм. Вони вдавалися до різних варіантів тиску. Зокрема, використовували методи шантажу за допомогою родин».
Тим часом «почесний сепаратист Криму», відомий участю в антиукраїнській діяльності з початку 1990-х, віце-спікер кримського парламенту Сергій Цеков запропонував розглянути питання про перехід Криму на московський час, «природніший для Криму»: «Багато років ми дивуємося, чому живемо за незрозумілим для нас із погляду фізіології часом. Давайте розглянемо питання про перехід на літній час, він у нас збігатиметься з московським».
Щоразу, коли в Криму спалахували сепаратистські настрої, місцеві русофіли та москвофіли піднімали питання зміни часового поясу. Так сталося й за першої спроби встановлення сепаратистської республіки за часів Юрія Мєшкова — тоді зміна часу протрималася кілька місяців до втручання Євгена Марчука.
Арсеній Яценюк заявив, що Україна нікому не віддасть Крим275. Про це він сказав на брифінгу після зустрічі з міністром закордонних справ Великої Британії Вільямом Хейгом. Хейг, зі свого боку, розповів, що після того, як західні країни ухвалили рішення про відмову від участі в саміті G8, у понеділок уранці активи російських компаній упали на 12%.
The Washington Post цього дня писала, що Захід не поспішає надсилати свої війська на підмогу Україні і не виключено, що Путіну дозволять захопити Крим. Однак у такому разі Вашингтон і Брюссель сильно вдарять по економіці Росії. А Кремль утратить престиж і стане світовим ізгоєм. А це, своєю чергою, може налаштувати росіян проти Владіміра Путіна.
Інша впливова американська газета — The New York Times — нагадала, що у 2008 році
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Анексія: Острів Крим», після закриття браузера.