Читати книгу - "Скляне прокляття"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Темношкіра дитина підійшла до старого, опустивши голову.
— Ти бачила, хто гнався за цими людьми?
Йатиме кивнула.
— І хто ж це був?
Дівчинка промовила слово, яке лінгафон не зміг перекласти. Але старий добре зрозумів, про кого мова. Зі стурбованим виглядом він обернувся до мандрівників:
— Ви побували в місіонерів?
Гумбольдт кивнув.
— Так, ми зупинялися в них. Вони допомогли нам після того, як із нами трапилося лихо.
— Але чому вони переслідували вас?
Гумбольдт помовчав.
— Це важко пояснити.
— Вони ваші друзі?
— Місіонери? Ні. Вони дали нам прихисток, а потім…
Старий уважно стежив за обличчям ученого.
— Що сталося потім?
Гумбольдт перевів погляд на Оскара:
— Можливо, ти спробуєш пояснити?
Оскар схилився до лінгафону, підшукуючи потрібні слова.
— Потім вони почали поводитися дуже дивно, — почав було він. — Коли вони думали, що ми їх не бачимо, то здійснювали вчинки, які не можна пояснити.
— Які саме? — в очах старого спалахнув загадковий вогник.
— Наприклад, зупинялись і дивилися в небо, хоча там нічого й не було видно. Або неправильно тримали книжки. А деякі здіймали руки до неба й заводили якісь дивні пісні, що не були схожими на звичайні церковні співи. Звучали вони, швидше, як скарги. Звісно, це дрібниці, якщо розглядати кожну окремо, та, зібравши все докупи, отримуємо дуже й дуже дивну картину. Та найбільш дивна річ — їхні очі. В усіх місіонерів вони зелені.
Від самого згадування про колір очей ченців-місіонерів багато які догонські жінки злякано закричали, а деякі затулили долонями обличчя. Убіре миттєво зробився серйозним і сумним.
— Виходить, це таки сталося, — поволі промовив він.
— Що саме? Що сталося? — спитав Гумбольдт.
— Те, про що попереджали наші предки. Прадавні астрономи мали слушність. Лихо все ж таки спустилося до нас.
Шарлотта глянула на своїх супутників. Ті розгублено мовчали. Здається, ніхто не зрозумів, що означають ці слова. Зрозуміло було лише одне: чогось доброго від них годі й чекати.
39Старий жестом звелів розійтися догонам, що юрмилися на майдані. Щойно його територія майже зовсім спорожніла, він звернувся до мандрівників:
— Зайдіть у тогуну!
Покрівля споруди виявилася доволі низькою, тож Оскару довелося нахилити голову, щоб не вдаритися потилицею. Тепер, окрім членів ради й чужоземців, тут нікого не залишилося. Убіре, неквапливо ступаючи кам’яними плитами долівки, пройшов до узвишшя в центрі споруди.
— Наш народ дуже давній, — стиха сказав він. — У незапам’ятні часи ми прийшли сюди з країни, що лежить на півдні. Майже п’ять століть нам довелось переховуватися від ворогів, поки ми, нарешті, не отримали спокій. Гори давали нам надійний захист. На ту пору люди теллем були нашими сусідами, — старійшина вказав на плато з іншого боку від ущелини. — Їх також можна вважати чужинцями, оскільки прийшли вони з пустельних місць на півночі. Старійшини теллем були мудрими астрономами, вони споконвіку займалися вивченням і тлумаченням руху небесних світил. Між нами встановилися найщиріші товариські стосунки, проте одного дня ми помітили, що з теллем відбувається щось дивне. Ми злякалися, дуже злякалися. Наші розвідники повідомили, що в місті, де живуть теллем, зберігається дещо таке, що не належить до нашого світу. Такий собі магічний предмет, схожий на великий камінь…
Убіре спустився з узвишшя, мовчки вийшов із тогуни і ступив на дорогу, що вела на високий пагорб. Брукована кам’яними брилами, вона здалася мандрівникам дуже крутою.
— Теллем зовсім не подобалося те, що ми дізналися про таємничий камінь. Вони боялися. За їхніми словами, саме він колись перетворив родючу і квітучу країну на півночі на жорстоку пустелю. Саме тому вони взяли камінь із собою, щоб сховати його тут, у горах, і спорудили для нього величний храм, де він мав зберігатися довіку, надійно захищений від сонця й дощу й недоступний для людей. Теллем дали йому ім’я: Скляне прокляття… — Старійшина зупинився, щоб зібратися з думками. — Догони, які жили в ті часи, не розуміли, чому теллем завжди розповідають про свій камінь, неначе про живу істоту, але згодом розгадали цю таємницю. Камінь був здатний підкорювати собі людей і тварин. І кожен, хто доторкався до його поверхні, сам перетворювався на холодний камінь. Ні, не на кам’яну статую, — людина зовні залишалася такою само, як і раніше, та всередині в неї оселялися пустка і холод. Ця таємнича сила, як розповідає наша легенда, призначалася для того, щоб завоювати всі до одного світи. І це вже вдалося їй у випадку з нашим сусідом — червоною планетою…
— Ви говорите про Марс?
— Ми називаємо його Ару — Червоний вождь. Колись і він був квітучим і повноводим, аж поки на нього не обрушилося Скляне прокляття.
— Але ж як камінь міг потрапити звідти на Землю? Адже йому б довелося здолати величезну відстань у космічному просторі?
— Астрономи теллем говорили нашим старійшинам, що у прадавні часи він прибув із надзвичайно віддалених ділянок Всесвіту. Зелений камінь відколовся від маленької планети, що оберталася навколо маленької зірки, яка сусідить з іншою зіркою — величезною і надзвичайно яскравою. Вони мають назви Сігі-Толо і По-Толо. Планета здійснює: повний оберт навколо своєї зірки за п’ятдесят років.
— Сиріус А і Сиріус В, — задумливо пробурмотів Гумбольдт. — Виходить, ось вони звідки. Досить довгий шлях для каменя.
— Але ж це не просто зелений камінь, — похитав сивою головою Убіре. — Це жива істота, яка здатна долати величезні відстані лише силою своєї могутньої волі. І щойно вона потрапляє туди, де
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Скляне прокляття», після закриття браузера.