Читати книгу - "Прорив. Корумпована демократія, держава-вигнанка Росія і найбагатша, найбільш руйнівна промисловість на земній кулі, Рейчел Меддоу"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Втомлений переживаннями й роботою того дня, Голланд якраз перед одинадцятою вечора повернувся додому, коли відчув новий гул. Після нього почалася нова хвиля дзвінків, нагальніша, ніж минулої ночі. Кількість натискань на «Запитати сейсмолога» була поза будь-якою конкуренцією. Виявилося, що землетрус магнітудою у 4,8 бала в Праг був лише попереджаючим поштовхом. Минула лише двадцять одна година і містечко постраждало від іще потужнішого землетрусу. Магнітудою в 5,7 бала, зареєстрованого як найпотужніший з усіх землетрусів, що коли-небудь реєструвався в Оклахомі, потужнішого навіть за сейсмічні поштовхи, викликані вибухом тієї сорокатрьохкілотонної ядерної бомби під Рулісоном, Колорадо. Понад шістдесят тисяч осіб в чотирнадцяти різних штатах поцікавилися на вебсайті Геологічної служби США, чи «Ви це відчули?» Так, землетрус у Праг відчувався за тридев’ять земель — у Сент-Луїсі, Далласі і Мілуокі.
У самому містечку відповідальний за надзвичайні ситуації округу Лінкольн провів усю ніч, оцінюючи в темряві збитки. Він спромігся роздивитися каменюку, яка прокотилася проїжджою частиною, залишивши по собі вм’ятини в трьох окремих місцях шосе 62, кілька фундаментів, що пішли тріщинами, одну або дві труби, що перетворилися на руїни. «Це був, — сказав відповідальний за надзвичайні ситуації журналістам, — досить моторошний невеличкий землетрус». Як повідомлялося, майнові збитки перевищили 1 мільйон доларів, включно зі зруйнованою баштою будівлі за двадцять миль від епіцентру. Понад тридцять підземних поштовхів прокотилося округом Лінкольн у наступні десять годин, десять з яких потужніші за 3,0 бали.
Остін Голланд мав досить чітке уявлення про ймовірну причину найпотужнішого землетрусу в історії Оклахоми. Видобувники нафти й газу методом гідророзриву, що працювали в штаті, місяць за місяцем закачували 50 мільйонів барелів обігової води на тисячі футів під землю в утилізаційні свердловини, збільшуючи тиск і напругу поблизу давніх ліній розлому. «Цей тиск діє як змазка, — пояснив Голланд, але лише роки по тому. — Насправді це не вода сама по собі, а тиск; найкращий спосіб його собі уявити — уявити стіл для аерохокею», по якому шайби й ключки ковзають й вдаряються одна об одну легше, якщо піддуваються повітрям, ніж коли стіл вимкнений. Поштовх з магнітудою у 5,7 бала відбувся в місці розлому Вільцетти, і як невдовзі покажуть сейсмічні монітори, площина початкового розриву перебувала за 650 футів від активної нагнітальної свердловини. В цьому ж окрузі Оклахоми було ще 180 активних нагнітальних свердловин.
Люди вже довели свою спроможність викликати сейсмічність, і не лише ядерними вибухами. Ще в 1960-х роках спеціалісти з центру виробництва хімічної зброї в Арсеналі Скелястих гір вирішили, що винайшли нову систему утилізації небезпечних речовин: упродовж п’яти років вони просто закачали 165 мільйонів галонів небезпечних рідких відходів глибоко під землю. Цей геніальний крок породив сейсмічний рій, який завершився землетрусом у 5,3 бала поблизу Денвера. Зброярі одразу ж припинили закачування води. «Інженерний корпус армії США і Геологічна служба США (USGS) визначили, що сховище небезпечних речовин у надрах Арсеналу Скелястих гір викликало значні сейсмічні події в околицях Денвера, штат Колорадо», — було дуже запізнілим визнанням, зафіксованим у дослідженні Агентства з охорони довкілля через чверть століття.
Голланд у своїх заявах після землетрусу в Праг не згадував катастрофу в Арсеналі Скелястих гір. Він вказував, як завжди, про вірність вимогам доказової науки. Він не спекулюватиме на певній події без вагомих фактів. «Ми знаємо, що це старий розлом, який нині активізувався, взаємодіє з північноамериканським плато і породжує тиск, — сказав він журналістам. — Що ми можемо зробити — використовувати це і вчитися на цьому інструментарії, щоб мати змогу ухвалювати рішення на майбутнє». Головний сейсмолог Оклахоми все ще не мав даних, щоб довести, що причина рою землетрусів у Праг полягала в закачуванні стічних вод. І він навіть не був певен, що до його обов’язків входить застерігати суспільство. «Основна роль Оклахомської геологічної служби полягала в тому, щоб допомогти державі зрозуміти, які природні ресурси вона має і як належним чином їх використовувати», — пояснював Голланд, надаючи свідчення під присягою по цивільному позову щодо землетрусів у Праг. У програмі Оклахомської геологічної служби «не прописана місія захищати населення Оклахоми — ну, хіба що, думаю, в загальних словах».
Схоже, що розпливчасте формулювання статуту Оклахомської геологічної служби містило можливості різночитання. Але «увага до інших наукових і економічних питань, які, на розсуд служби, могли б становити цінність для людей» — вислів, який не дає реальних вказівок до дії. І створює потужне політичне й законне прикриття для держслужбовців, які вирішили дивитися на ситуацію крізь пальці. Представники влади, яким підпорядковувався Голланд, не горіли бажанням схрестити мечі з реальними правителями Оклахоми — нафтовими й газовими титанами на кшталт Обрі Макклендона з «Чесапіку», Ларрі Ніколоса з «Девона» і Гарольда Хамма з «Континентал ресорсес».
І ось, у березні 2013 року керівництво Остіна Голланда з Оклахомської географічної служби зробило офіційну заяву про нещодавню руйнівну й безпрецедентну сейсмічну активність: «Пояснення, яке найточніше відповідає отриманим даним: низка землетрусів у Праг стала результатом природних причин».
Остіну Голланду було видніше. «Відколи зробили цю заяву, мені ятрилося серце», — зізнався він пізніше. Щоправда, на той момент Голланд не міг з упевненістю стверджувати, що саме стало причиною найбільшого в історії штату землетрусу. Він усе ще збирав дані. Але на той час уже знав, що шанси того, що землетруси «природні», як йшлося в заяві, дуже низькі. Щонайменше він точно знав, що таке пояснення зовсім не відповідає отриманим даним.
Прийде час, коли Остін Голланд більше не триматиме язика за зубами щодо пов’язаних з передовими технологіями у сфері гідророзривів небезпек. «Це так само, як мати справу з вибухівкою, — пояснив він кілька років по тому, коли вже залишив Оклахому. — Нині в більшості випадків, коли люди мають справу з вибухівкою, нічого не стається. правильно? Однак існує ймовірність, що щось піде не так, і в цьому криється додатковий ризик. І думаю, наукова спільнота погодиться, що закачування стічних вод у надра землі — украй небезпечно. Бо ви не можете контролювати ризик».
РОЗДІЛ 13
Знаменний стратегічний крок
Якщо наприкінці літа 2011 року, підлітаючи до Сочі, дивитися на місто згори, то розгорталася картина прекрасного й найсучаснішого майбутнього. На східному узбережжі Чорного моря
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Прорив. Корумпована демократія, держава-вигнанка Росія і найбагатша, найбільш руйнівна промисловість на земній кулі, Рейчел Меддоу», після закриття браузера.