Читати книгу - "Смутна доба"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
У сутінках досягли вони Бованів, де стояли коні. Одразу й покинули Канів.
Трохи історіїМихайло Молчанов, той самий, котрий постачав царю Дмитрію гарненьких жінок, коли заколотники Шуйського громили царський палац, з двома поляками тихенько вислизнув із Кремля і подався з Москви. Знав, що його не помилують. Був він при цареві астрологом, а долю не передбачив. Ні собі, ні цареві.
Прямували втікачі до польських кордонів.
— Вам добре, ви біжите додому! — позаздрив ляхам.
У Москві, яку вони щойно покинули, події розвивалися бурхливо. Через два дні після заколоту, тобто 19 травня, коли труп самозванця ще лежав на Красній площі, Василь Шуйський зібрав бояр.
— Треба вибирати нового царя! — сказав, кліпаючи підсліпуватими очима.
— Є такий — князь Шуйський! Василь Іванович! — кричали бояри.
Князь Василь поламався для годиться і згодився.
Ударили дзвони, збігся на площу народ і проголосили князя Шуйського царем. Хоч не так і одразу. 20 травня, в неділю, Красна площа знову вирувала. Хто убив царя? За що його убили? Як став царем князь Шуйський? Хто його обирав — спільники по заколотові чи народ?!
— Ми бігли рятувати царя, а не убивати!
— Ви знищили поляків. Сигизмунд вам цього не подарує!
— Всюди кров! Ми стомилися від крові!..
Труп самозванця ще лежав на площі, а вже говорили, що убито іншого. Тому одразу багато хто повірив, бо царя убили підступно. Люди дійсно бігли його рятувати, а не вбивати!
Вістка, що убитий інший, миттю облетіла Москву і прижилась.
А тут ще якийсь француз:
— Труп бородатий, а цар бороди не носив! І чуб мав довший!
Навіть кімнатний слуга царя хвалився перед натовпом:
— На Красній площі не труп царя — малий він, товстий, з голеним лобом. Цар був худорлявіший! Волосся на грудях у нього не росло!..
Йому одразу повірили.
Цар Василь діяв розумно, він урочисто переніс з Углича прах істинного царевича Дмитрія і помістив в Архангельському соборі. Духовенство повідомило, що мощі здатні зціляти, сповістило в усі приходи, хто істинний цар. Написала грамоту і цариця Марфа.
Прихильних до самозванця дворян Шуйський висилає на заслання. Вдачу новий цар мав погану — він збирав наклепи, слухав різні плітки. Недруги одразу посварили його з новим патріархом Гермогеном, колишнім митрополитом казанським, людиною такою ж недоброю, як і Шуйський. Правда, Гермоген при всіх несимпатіях захищав його, вінчаного царя.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Смутна доба», після закриття браузера.