BooksUkraine.com » Сучасна проза » На високій полонині. Книга 1. Правда старовіку, Станіслав Вінценз 📚 - Українською

Читати книгу - "На високій полонині. Книга 1. Правда старовіку, Станіслав Вінценз"

129
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "На високій полонині. Книга 1. Правда старовіку" автора Станіслав Вінценз. Жанр книги: Сучасна проза. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 58 59 60 ... 181
Перейти на сторінку:
кипіла ця спутана сила, шукаючи виходу. Коли прокинеться, коли зашумить сила велетенська, то людина, мабуть, сама дивується або й лякається.

Тільки коли сидів Головач довго і самотньо під Ґутин Томнатиком, освоївся зі своєю силою. Зрозумів, ким він є.

І відтоді став ще могутнішим, ще більше подібним на велетня. Коли спускався з полонин, опоясаний ременем, набитим цвяшками й обшитим бляхами, то схожий був на залізну гору. Плечі мав такі, як стародавня піч, груди – як ворота ґражди, а рамена – як коновки. Так розповідають. Зрубав і зігнув якогось могутнього бука, якого б інша людина навіть не підняла, і зробив собі з нього лук. Стріли, випущені з цього лука, завивали, як осінній вітер.

Великий у нещасті шукає собі найбільшого супротивника. Нападає на каштеляна у замку і рубає його на очах у родини й усіх лицарів. І, стрибаючи із замкового муру, кричить до них, остовпілих, кричить так, що аж гудуть замкові галереї: «Агей! Зайці-паночки, вперед, доганяйте!» Оговтавшись від того виклику, за ним вилетів панський загін, стріляючи з мушкетів. Але попадали всі на землю, поточилися, як підрубані, коли засміявся Головач, регочучи, мов буревій на Гутині.

А потім разом із братом, сидячи на Чорногорі, добирали молодців, що прагнули помсти та свободи. А добирали побратимів у такий спосіб, що казали охочим витягнути з букової ватри великі розжарені вуглини. Хто, не скривившись, тримав у жмені гарячі вуглі і при цьому спокійно оповідав якусь казку чи історію, той гідний був бути їхнім побратимом.

І так вони літали трьома країнами – по Уграх, Польщі та Туреччині, гноблячи і грабуючи, вселяючи жах уже самою звісткою про себе. Вість каже, що вони були жорстокими і страшними до панів та гайдуків. Ніхто не міг чинити їм опір і ніхто не уникнув їхньої помсти, якщо вони собі так постановили. Брами, огорожі, стрільниці, башти та мури не були для них перешкодою. Усе ламав і крушив Головач. Нищив замкові огорожі, жбурляючи у них величезними каменюками, яких будь-хто інший навіть не підняв би. Валив брами, вдаряючи в них з усього розмаху дубовими колодами. Схоже, навіть кулі його не брали. Але найбільш неймовірною була швидкість їх пересування. Їхні ноги були прудкими й летючими, коні – прекрасними. Коней вони не щадили і, мандруючи правічними плаями, гірськими хребтами, часто міняли спінених коней, залишаючи їх на полонинах. Іноді, коли поспішали чи щоби заплутати слід, щоб з’явитися несподівано, прорубувалися сокирою крізь гущавини лісів та борів. Сьогодні могли бути у Семигороді, захопити там якийсь замок і, нав’ючивши коней скарбами, післязавтра були вже на Чорногорі. А за кілька днів – у шляхетському палаці над Дністром. А потім на Буковині чи у Волощині нападали на якихось багатих турків або румунських бояр.

Усюди такий самий побратимський селянський народ стогнав під чужим ярмом. У Польщі стискали панщизняною петлею на землях, які до того часу були вільними та спокійними, на Уграх гнобили данинами, рекрутчиною та жорстокістю адміністрації. А на волоських землях хлопський люд попросту винищували, з допомогою або без допомоги турків. Тож люди, котрі, як колись родина Головача, потерпали під утиском, частенько очікували і з надією дивилися на гори: чи не з’явиться звідкись плечистий велетень. Бо досить було розлетітися вісті про сміливий напад на якогось ката народу, гайдуки та пахолки ставали лагідними і приязними, а пани ласкавими. Вщухало гноблення.

Головач і його хлопці не боялися погоні. Часом Головач навмисно вичікував у засаді на погоню, щоб добряче настрахати переслідувачів.

А пізніше Головач уже не нападав, не мав потреби сам нападати. Сидів на Ґутин Томнатику, будував свою кам’яну оселю і тільки посилав леґінів із ножем опришківським, що зветься чепелик. І тоді пан, якому приносили чепелик, сплачував викуп або – залежно від вимоги – припиняв переслідувати людей, а часом навіть залишав свій двір і якомога швидше перебирався на інше місце. А гайдук мусив утікати, переховуватися і намагався знайти службу у новій околиці, де його ще не знали. Про той чепелик розповідають ще таку кумедну історію. Якось під час відвідин якогось угорського містечка Головач натрапив на маляра гербів та вивісок, який виконував замовлення для цехів, міщан, для лицарів. Тоді Головач звелів йому намалювати образ на маленькій бляшці, яку потім прикріпив до чепелика. То була дупа, на знак зневаги до панів, яким він посилав чепелик. І був той чепелик із зображенням дупи у незмірній пошані в усіх, хто кривдив народ.

Ніколи більше опришки не мали такої влади, як за часів Головача, бо тоді ще не вміли від них захищатися, і ніхто навіть не думав, що їх можна винищити.

А потім закортіло Головачеві побачити більше світу. Далеко мандрував кінним загоном, наче з лицарським почетом. І всюди, куди він в’їжджав, люди, побачивши велетенську постать, поступалися йому дорогою. Та після тих мандрівок Головач ніби втомився воювати. Не те, щоб не мав сили. Але що далі він заглиблювався в якусь країну, що більше бачив міст, містечок, замків і фортець, про які доти навіть не чув, то навдивовижу більш одноманітним, пустим і безнадійним видавався йому цей світ. Перед ненавистю й обітницею помсти ніби ставали незліченні війська, ніби виростали безконечні поля бур’янів. Усюди пани і пани. Усі вони стали до такої служби, що досить носом потягнути, й відразу зрозуміло – рубати їх і рубати. Але хто ж це подужає і коли? Бо після кожного зітнутого бур’яну відразу виростає два або чотири, і ще розлогіше. Поки їх вирубаєш, забуяють інші. Зрада, поклони до землі ще більш вельможним і недовіра – один на одного оком косить. Аж очі від того ледь не повилазять! Таке Головач бачив щодня.

А найгірше зі всього того, що зло так перемішане з добром, що годі цей клубок розплутати. У багатьох бідарях сиділо щось таке, що досить було б хоч крапельки влади скуштувати, аби він забув і про Бога, і про весь світ. Просмердівся б сіркою, своїм братам топтався би по головах. Власне, так і чинили гайдуки, жорстокі та криваві, і їх – як мурашок, аж не видно за ними трудового люду. Або ще чув Головач про таких панів і бачив – владних, але вірних і надійних, від яких навіть душок сірковий не віяв. Чи то насправді пани, чи люди, якими їх свого часу сотворив Господь Бог? У містах він надивився на ще інших людей – невідомо, чи це пани, чи роботящий люд. Вони старанно виробляли потрібні

1 ... 58 59 60 ... 181
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «На високій полонині. Книга 1. Правда старовіку, Станіслав Вінценз», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "На високій полонині. Книга 1. Правда старовіку, Станіслав Вінценз"