Читати книгу - "Багряний рейд"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Вона говорила, не припиняючи роботи. Чубова рана поступово ховалася за білим шаром бинтів.
— Мова не про те, — зауважив Коломієць, вкотре намагаючись заволодіти ініціативою.
— Тут згодна. Готово. — Агата закріпила тугіше затягнула перев’язку, повернулася до інших, схрестила руки на грудях. — Справді, мені хочеться почути від вас інше. Наприклад, який вирок ви приготували мені й моєму синові.
— Отак. Відразу вирок.
— Жінка каже мудрі речі, друже Східняк.
Дунай узяв із казанка картоплину, пошукав солі, не знайшов, відкусив шматочок просто з лушпиною. Швидко прожувавши й жадібно ковтнувши, повів далі, не зводячи з вчительки гострого погляду:
— Совіцька професорка. Має ходити на службу. Як не вийде з хати, шукатимуть. Прийдуть сюди, знайдуть нас.
Агата зойкнула.
— Тихо будь, — сказав Чуб. — То наш товариш так міркує, вголос.
— Правильно міркує, — погодився Коломієць. — З висновками квапитись треба. А вони такі. — Хорунжий теж узяв картоплину, передав булавному, сам їсти не спішив. — Хата скраю села. З того, що я встиг почути, до тебе сюди з місцевих мало хто вчащає. Чоловіків на господарстві так само не водиться. Ви підете, я лишуся до завтра. Спробую більше розвідати. Подобається тобі, Агато, чи ні.
— Мене ніхто давно не питав, що саме мені подобається, а що — ні. З людьми нині не рахуються.
— Війна, — вставив Дунай. — Хоча з нашою людністю тут багато років не рахувалися.
— Не про те зараз мова, — зупинив його жестом Максим. — Ти маєш весь час, поки ми тут, поводити себе, ніби нічого не сталося.
— А що сталося? Вломилися в мій дім, озброєні, я сама з дитиною…
— Не плач, не поможе, — зупинив її Дунай.
— Плакала б — сліз давно нема! — парирувала Агата, поступово стаючи дедалі впевненішою в собі.
— Ти повинна піти на роботу, — сказав Коломієць.
— Довіряєте? Отак відпускаєте?
— Нема довіри. — Максим при цьому хотів додати вибачення, але в останній момент передумав. — Хлопчина твій блідий, кволий. Має право хворіти. Прийди на службу, покрутися, відпросися.
— А як донесу на вас?
— Про сина подумай.
Агата зблідла.
— Ні.
— Як то — ні?
— Ви погрожуєте вбити дитину. Ви точно такі, як про вас пишуть газети.
У Коломійця була відповідь.
Замість того він взяв нарешті й собі картоплину. Поки їв, жували інші. Скориставшись паузою, Агата поставила каструлю з молоком на вже гарячу плиту, розворушила вугілля кочергою. Раптом, піддавшись загальному настрою, теж заходилася їсти. Казанок за короткий час майже спорожнів, на дні перекочувалося три маленькі картоплини. Розтовкши їх у полумиску, залила теплим молоком. Їла мовчки.
— Про нас чутки ходять, Агато, — мовив Максим, коли вона доїла. — Я особисто гарантую вам обом життя. Та все одно краще не ризикувати й не давати знати про нас дільничному. Не врятує.
— От йому я щось скажу в останню чергу! — вирвалося в Агати.
Наступної миті вона шкодувала про власну нестриманість. Але слово вискочило.
Для потрібних висновків міліцейського й табірного досвіду Коломійцеві вистачило. Жінка побачила короткий спалах у його очах, котрі дотепер відбивали лише смертельну втому. А ще помітила зацікавленість, інакшу, ніж виявляють у скрутному становищі навіть сильні, до всього звичні люди. Тепер уже старший хотів більшого, ніж пересидіти небезпеку під дахом, перепочити й трохи відіспатися.
— Що у вас із місцевим дільничним? — запитав Коломієць діловито.
— Вам важливо знати?
— Важливо. — Максим уже вловив зацікавлені погляди товаришів. — Ми підемо звідси, щойно розвідаємо обстановку в окрузі й виробимо, зважаючи на це, план дій. Краще за тутешнього міліціонера нам про це ніхто не розкаже.
— Ви впевнені, що він вам отак усе розкаже, стане вашим спільником?
— Ні. Є різні способи, — спокійно пояснив Коломієць, і говорив зараз не лише для Агатиних вух. — Та жоден не подіє без ключика. А ключ до міліціонера ти можеш знати.
— Чому?
— Бо не любиш його. Я сказав би навіть — місцевий дільничний є твоїм ворогом. У тебе в селі мало друзів, є ті, з ким ти часто сваришся. Є ті, до кого байдужа. Та до міліціонера маєш щось особисте. Коли так, всяка людина мимоволі фіксує, чим у разі потреби можна буде взяти ворога. Притиснути його. Навіть подумки. Ти ж, засинаючи, напевне, у своїй уяві не раз і не два покарала кривдника.
Максим говорив спокійно.
Взяв звичний для себе тон, яким свого часу схиляв громадян до співпраці з карним розшуком, а згодом, уже воюючи в УПА, вербував у той самий спосіб полонених червоних солдатів, партизанів, навіть молодших офіцерів. Агата знову розпружувалася, поступово відходила від
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Багряний рейд», після закриття браузера.