BooksUkraine.com » Сучасна проза » Щоденник Майдану та війни 📚 - Українською

Читати книгу - "Щоденник Майдану та війни"

167
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Щоденник Майдану та війни" автора Андрій Юрійович Курков. Жанр книги: Сучасна проза. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 64 65 66 ... 87
Перейти на сторінку:
маршруту Слов’янськ — Краматорськ — Сєвєродонецьк, проїжджа­ли Лисичанськ та інші населені пункти. Ми їха­ли в зону війни, на території, недавно звільнені від сепаратистів, аби зустрітися з тими, «в ком есть любовь к стране родной», до України. По дорозі — регулярні блокпости, перевірки паспортів. На кожному блокпості — військовий із грубезним зошитом-списком сепаратистів. Ко­жен паспорт людини, що перетинає блокпост перевіряється по цьому зошиту. Мені стають зрозумілими регулярні новини про те, що на україн­ських блокпостах раз у раз арештовують бойовиків. Просто бойовики не знають, що їх дані вже зібрано в цих товстих зошитах, й іноді під виглядом звичайних мирних жителів намагаються виїхати із зони військових дій чи то відпочити від війни, чи то провідати родичів, які живуть на територіях під контролем українських військових.

Перший виступ у місті Слов’янську, в педагогічному університеті відрізнявся від інших університетських виступів тим, що в перших рядах сиділи мобілізовані військовослужбовці, поставивши на підлогу свої автомати Калашникова дулами вгору. Вони прийшли просто зі служби і туди ж поверталися відразу після зустрічі. Були й студенти, були й просто жителі міста. Вхід був вільний, і величезна зала здавалася переповненою. У мирному Киє­ві або Львові й соціальна, й романтична поезія, як, утім, і взагалі сучасна література, — це радість для обраних. Більшість людей живе щоденними життєвими турботами, які іноді називають нудним словом «рутина». У зоні АТО «рутини» немає. Про неї згадують із ностальгією. І тому поезія, увірвавшись на мить у цей напружений, переляканий світ зруйнованої світобудови людей, раптом набуває особливої цінності, стає проповіддю миру, любові, нормального життя.

У Краматорську патріотично налаштована молодь організувала собі щось схоже на кафе з назвою «Вільна хата». Оренду приміщення оплачують із гранта, отриманого з Європи. Усередині можна пити каву, чай, читати книги, користуватись інтернетом. А платиш — стільки, скільки можеш. Не можеш — тоді все безкоштовно. Біля входу стоїть прозора коробка-скарб­ничка для грошей. Кожен кидає в неї стільки, скільки може. Наша зустріч проходила ввечері просто там, а поруч на величезній порожній площі стояв пам’ятник Леніну і біля нього жінка по колу возила коляску з дитиною. Серед молоді в цих краях українських патріотів незрівнянно більше, ніж серед дорослих і літніх. На балконах ніхто не вішає український прапор. Перехожі уникають розмов із незнайомцями і деякі, якщо не всі, вважають, що «Росія ще повернеться». Вадим, учень п’ятого класу однієї зі шкіл Сєвєродонецька, не боїться до своєї курточки прив’язувати «жовто-блакитну стрічку». «У нас учителі — сепарати­сти, — каже він, — а от учні — патріоти».

У Сєвєродонецьку на Гвардійському проспекті в будинку 31 розташоване кафе «Артишок» — єдине місце, де збираються ті, хто люблять Україну, і солдати, і добровольці, й місцеві жителі. Щоранку його господиня Тетяна Бєлянська, яка не виїжджала звідси і за часів окупації, вивішує біля входу два прапори — України та Сєвєродонецька. На ніч залишати український прапор не можна — зірвуть. Її вже десятки разів обіцяли вбити, різали оббивку дверей її квартири, писали капості на стінах парадного, але вона не зда­ється. «Мені нічого втрачати! — каже вона. — Я 20 років прожила в Сочі, а потім повернулася на Батьківщину, в Сєвєродонецьк, і звідси виїжджати не збираюся!» Під час окупації російський військовий зайшов до кафей обурився, чому на барній стійці в склянці стоїть маленький україн­ський прапор. «Тому, що тут Україна» — відповіла йому вона. Він розвернувся й вийшов, так нічого й не замовивши.

Одна з місцевих жительок мені сказала, що кожного дня, коли проїжджає на тролейбусі по Гвардійському проспекту повз кафе «Артишок», схвильовано перевіряє — чи вивішено біля дверей український прапор. І щоразу, коли його бачить, заспокоюється — прапор висить, значить, усе гаразд, значить, нічого страшного не сталось. Із цим прапором багато жителів міста «звіряють» владу, як іноді люди по вежі з годинником звіряють час на своєму годиннику.

Незважаючи на друге оголошене перемир’я в цих містах і містечках, від яких до лінії фронту іноді менше 10 кілометрів, відчувається тривога та крихкість тиші. Тут намагаються не думати про війну й не можуть не думати. Тут мало хто вірить, що це перемир’я переросте в мир, у стабільність. Тут нині бояться думати про майбутнє.

Так, Донбас — це інший світ. Це світ, в якому час зупинився не тепер, не під час Майдану, а набагато раніше. І не було серед українських політиків до нинішнього часу жодного «годинникаря», який захотів би знову запустити годинник Донбасу, щоб той ішов секунда в секунду з годинником Києва, Львова та Чернівців. Тепер цей годинник доведеться «запускати» всім нам разом і прозаїкам, і поетам, і музикантам, і шахтарям, яким більше подобається тримати в руці відбійний молоток, ніж гранатомет. Цей годинник усе одно піде, зацокає. Тільки від нас усіх залежить, коли.

3 квітня 2015 року. Менше пострілів, більше арештів

В Донбасі триває офіційне перемир’я. ОБСЄ продовжує висловлювати «обережний оптимізм», і це не зважаючи на те, що представників ОБСЄ сепаратисти не пускають не тільки на кордон із Росією, але й на інші захоплені ними території. Стріляють нині тільки на декількох ділянках фронту неоголошеної війни: біля Маріуполя, міста, що перегороджує російським інтересам сухопутну дорогу на Крим і Одесу, біля Луганська, де під українським контролем залишається теплоелектростанція в Станиці Луганській, і в районі Донецька, де біля знищеного Донецького аеропорту українська армія й добровольці утримують кілька зруйнованих населених пунктів. Одначе все-таки стріляють менше. І чим менше стріляють в Донбасі, тим більш чутними стають «постріли» політичних баталій у Києві. Війна йде в парламенті, де депутати коаліції обмінюються звинуваченнями в корупції з депутатами, що представляють практично ліквідовану Партію регіонів утікача-президента Януковича. Колишні однопартійці Януковича в парламенті об’єднані під брендом «Опозиційний блок» і недавно заявили про створення тіньового уряду. Вони, як і раніше, мріють представляти інтереси півдня та сходу України, але, звичайно, з поправкою на окуповані території Донбасу, де ніякого політичного життя наразі немає. Одначе за договором, відомим під назвою «Мінськ-2», на окупованих територіях найближчим часом мають пройти місцеві вибори і та місцева влада, яку буде сформовано в результаті цих виборів, зможе вести переговори з владою України про майбутнє нині окупованої частини Донбасу. На самих окупованих територіях якісь дивні «вибори» вже було проведено навесні та, ясна річ, в ДНР перемогла неіснуюча політична сила бойовиків лідера ДНР Олександра Захарченка, а в Луганській області — така ж сила лідера ЛНР Плотницького. Схоже, що навіть самі Захарченко й Плотницький забули про ці «вибори»

1 ... 64 65 66 ... 87
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Щоденник Майдану та війни», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Щоденник Майдану та війни"