BooksUkraine.com » Наука, Освіта » Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи, Сергій Миколайович Поганий 📚 - Українською

Читати книгу - "Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи, Сергій Миколайович Поганий"

60
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи" автора Сергій Миколайович Поганий. Жанр книги: Наука, Освіта. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 66 67 68 ... 100
Перейти на сторінку:
коли служив у рядах Радянської армії, і завжди обіцяв своїй дружині, що одного дня він привезе її до столиці Радянського Союзу. «І я говорив, що завжди на свята даруватиму тобі квіти», — продовжив Василь, дістаючи три гвоздики з-під своєї подушки. Підбігши, Людмила обійняла і поцілувала свого чоловіка. Прекрасно знаючи, що дружина вагітна, а його тіло є джерелом радіоактивного випромінювання, Василь намагався перечити. Людмила провела поруч із ним усю ніч. Через кілька днів Василю мали зробити операцію з пересадки кісткового мозку: його 28-річна сестра виступила донором, щоб урятувати свого брата; з огляду на трансплантацію кісткового мозку її поклали під загальний наркоз. Людмила сподівалася на диво.

Василь Ігнатенко помер 13 травня, того ж дня, коли на Митінському кладовищі в герметичних цинкових трунах поховали лейтенантів Володимира Правика і Віктора Кібенка. Їхні тіла загорнули в поліетиленові мішки і поклали в труни. Водночас самі труни також були обгорнуті в поліетилен і покладені у ще більші труни, виготовлені з цинку. Лише після цього подвійні труни опустили в могили, облицьовані цементною плиткою. Родичів поінформували: тіла були занадто радіоактивним, щоб ховати їх в іншому місці чи будь-яким іншим чином. Члени родин підписали надані їм документи, підтверджуючи свою згоду. Їм сказали, що їхні сини були героями. Але останні більше не належали своїм родинам: їхні земні останки відтепер належали державі, яка вирішувала, що робити і як вшановувати їхню пам’ять.

Похорон Василя Ігнатенка проходив в обстановці повної секретності. Занепокоєння викликало поширення не радіації, а новин про людей, які помирають від променевої хвороби. Доти, доки вони повернули на кладовище, полковник Радянської армії, відповідальний за церемонію похорону, протягом кількох годин водив по Москві автобус з труною Ігнатенка і членами його родини поруч. Родичам він говорив: «На кладовище в’їзд заборонено. Кладовище атакують іноземні кореспонденти. Почекайте ще трохи». Більше не маючи сил стримувати емоції, Людмила випалила: «Чому вони приховують мого чоловіка? Він що, вбивця? Злочинець? Кого ми ховаємо?!» Полковник здався. «Їдемо на цвинтар. Дружина в істериці», — передав він по рації. Вже на території все було оточено солдатами. «Нікого не пропускали, — згадувала Людмила Ігнатенко. — Були тільки ми. Вони засипали його землею за лічені хвилини. Офіцер кричав: “Швидше! Швидше!” Мені навіть не дозволили обійняти труну. І все — в автобус. Крадькома».

Новини про похорон пожежників не мали дійти до іноземних журналістів чи — завдяки останнім — до населення Радянського Союзу загалом. Кількість смертей тільки починала збільшуватися. Протягом кількох місяців від гострої променевої хвороби помре 28 осіб. Значно більше піде з життя протягом наступних років унаслідок ускладнень, викликаних впливом високих рівнів радіації. Середня доза, отримана майже 600 000 ліквідаторами в зоні відчуження, становила 12 бер, — стократне перевищення річної норми, визначеної Міжнародною комісією з радіаційного захисту. Впродовж наступних років і десятиліть рейтинги смертності та інвалідності серед ліквідаторів значно перевищуватимуть аналогічні серед загального населення.

Розділ 5

Розплата

Глава 15

Словесна війна

Михайло Горбачов перервав своє публічне мовчання 14 травня, через 18 днів після катастрофи. «Добрий вечір, товариші! — промовив він, починаючи телевізійне звернення до країни. — Всі ви знаєте — нещодавно нас спіткало лихо». Він не звертався до своїх співвітчизників подібно Йосифові Сталіну, — як до «братів та сестер», — але говорячи «ми», Горбачов намагався відновити атмосферу довіри і солідарності між керівниками і керованими, яку — якщо вона взагалі існувала за часів СРСР — було зруйновано інформаційною політикою його ж уряду після катастрофи на ЧАЕС.

Горбачов, очевидно, не вважав, що оприлюднення правди — найбільший оптимальний варіант управління державою. «Ми вперше зіштовхнулися з такою руйнівною силою, як неконтрольована ядерна енергія», — сказав він, дотримуючись офіційної секретності щодо катастрофи 1957 року в Озерську. Утім, Генеральний секретар був абсолютно чесним, запевняючи глядачів у тому, що влада, працюючи цілодобово, робить усе від неї залежне з метою ліквідації наслідків аварії. Горбачов також надав максимально точні дані, які тоді мав, про кількість постраждалих безпосередньо внаслідок аварії — у 299 чоловік і жінок діагностували променеву хворобу, а число жертв зросло з двох до семи. Він назвав імена перших двох людей, які померли в день аварії, але не імена тих, хто помер у Московській клінічній лікарні 8 травня.

Горбачов заявив, що було вжито всіх можливих заходів з метою якомога швидшої евакуації з районів постраждалої зони. «Щойно отримавши перевірену інформацію з першоджерел, її одразу оприлюднили радянському народу і дипломатичним шляхом направили урядам інших країн», — наголосив радянський лідер. Відтоді це стане захистом для нього і його уряду: що можна вважати «перевіреною» інформацією, — питання, звісно, суб’єктивне, і саме щодо цього між Горбачовим і жителями Прип’яті, Києва та урядами інших країн виникли розбіжності.

Більша частина першого виступу Михайла Горбачова, присвяченого питанню Чорнобильської катастрофи, стосувалася полеміки і критики Заходу. «Правлячі кола США та їхніх найбільш завзятих союзників — серед яких, зокрема, я хотів би виділити Федеративну Республіку Німеччину, — розцінили цей інцидент виключно як нову можливість перешкодити розвиткові та поглибленню діалогу між Сходом і Заходом, який і так просувається з певними труднощами, виправдавши водночас гонку ядерних озброєнь, — висловився Горбачов. — На довершення було зроблено спробу продемонструвати всьому світові, що з СРСР у принципі неможливі переговори — не кажучи вже про домовленості, — таким чином даючи зелене світло подальшим приготуванням до війни».

Горбачов реагував на хвилю обурень і критики, яка прокотилася країнами Центральної та Західної Європи, — зрештою, досягнувши Сполучених Штатів Америки, — після відмови і небажання Радянського Союзу надавати інформацію про аварію та її наслідки. Коли про новину щодо поширення радіоактивної хмари за кордони Радянського Союзу дізналася європейська громадськість, політики і пересічні громадяни здійняли тривогу з огляду на безпосередні та довгострокові наслідки.

Найрізкіше відреагувала Західна Німеччина, де Ганс-Дітріх Геншер, міністр закордонних справ, вимагав зупинити всі радянські ядерні реактори; італійці ж відмовилися приймати у свої порти радянські кораблі, якщо ті перевозили будь-який вантаж з України. Утім, на реакцію країн не могла не вплинути, по-перше, їхня політика і, по-друге, важливість атомної енергії для економіки. Так, у Франції, де більшу частину електроенергії виробляли AEG, уряд усе спростовував, відмовляючись визнавати, що радіоактивна хмара з Чорнобиля взагалі коли-небудь потрапляла в повітряний простір країни. У Британії, куди хмара пішла з Франції, навіть не намагалися заперечувати чи приховувати її наявність. У комуністичних країнах Східної Європи мовчали державні лідери, але

1 ... 66 67 68 ... 100
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи, Сергій Миколайович Поганий», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи, Сергій Миколайович Поганий"