Читати книгу - "Спіймай дзен життя. Японські практики, що ведуть до спокою та радості, Шунміо Масуно"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Відчуйте вдячність за ще один прожитий день
Знайдіть свої «сходинки заходу сонця».
У Янаці, історичній частині Токіо, є місце, відоме як «сходинки заходу сонця». Нічого незвичайного в тих сходинках немає, проте якщо опинитися там у потрібний час і поглянути на небо, перед вами відкриється захід сонця неймовірної краси.
Я не знаю походження назви, але якоїсь миті всі почали йменувати цю місцину саме так. Нині сюди навідуються багато людей, щоб помилуватися заходом сонця.
Певно, у світі є багато місць, схожих на це. Переконаний, у японському селі красу заходу сонця можна побачити посеред рисових полів. А в місті можна піднятися на дах будинку, де яскраво вимальовуються обриси призахідного сонця.
Їхати до Янаки не обов’язково, набагато простіше знайти місцини, які стануть вашими власними сходинками заходу сонця.
Що важливо — сісти й уважно вдивлятись, як сідає сонце. З настанням вечора знайдіть час і підведіть очі до неба. Відчуйте вдячність за ще один прожитий день. Ця мить зігріє вашу душу.
28. Не відкладайте на завтра те, що можна зробити сьогодні
Неможливо шкодувати про майбутнє
Вчіться на останніх бажаннях ченців.
Наприкінці доби Едо (1603—1868) у місті Хаката на західному острові Кюсю жив відомий чернець і наставник Сенґай.
Перед смертю учні зібралися разом, щоб почути його останні бажання: «Я не відійду зі смертю», — мовив Сенґай, прагнучи пояснити, що не хоче помирати. Звісно ж, подібні слова не можуть бути останнім бажанням дзенського майстра, тому його учні підійшли ще ближче й перепитали наставника.
— Я все одно не відійду зі смертю, — відказав Сенґай.
Навіть цей славетний священник, який в 11 років став послушником і присвятив себе духовній практиці дзен решти відміряних йому вісімдесят вісім років, та який вочевидь досягнув просвітлення відчував прихильність до цього світу.
Ми всі без винятку помремо: така вже наша людська доля. Нам це відомо, але перед обличчям смерті ми все одно хапаємося за життя. Коли мені доведеться стрітися з власною кончиною, я намагатимуся відпустити всі прихильності. Мені хочеться покинути цей світ з думкою, що я прожив гідне життя.
Сподіваюся втілити собою дзенську концепцію, згідно з якою наш спосіб життя повинен відповідати нашому мисленню і ми повинні прагнути досягти всього, на що здатні.
29. Не думайте перед сном про погане
П’ятихвилинний «дзадзен у ліжку»
Час перезавантажити думки.
У всіх бувають ночі, коли ми неспроможні побороти переживання, не можемо заснути, бо нам дошкуляють неприємні думки або мучать тривоги.
Це — ідеальний час для практики дзадзен.
Тиха медитативна практика вивільняє в мозок нейромедіатор серотонін, який виконує функцію заспокійливого і є дієвим засобом у боротьбі з депресією. Дзадзен має лікувальну дію, адже сприяє виділенню в мозок серотоніну без уживання ліків.
Щойно мозок заспокоїться, кров’яний тиск поступово зменшиться і покращиться кровотік. Так тепло пошириться всім тілом.
Коли у вас ясні думки й зігріте тіло, вам автоматично захочеться спати.
Лягаючи спати, відпустіть усе, що трапилося з вами від моменту пробудження, і подякуйте за прожитий день.
Наступного ранку ви прокинетеся сповненим сил. Не нехтуйте користю п’ятихвилинного дзадзену перед сном.
30. Докладайте максимум зусиль, аби зробити те, що вам зараз під силу
Це дасть плоди
Не женіться за хмарами: вам їх ніколи не спіймати.
Розповім вам історію про погоню за хмарами й про те, як вони тануть.
Уявімо, що спекотного літнього дня ви працюєте в полі. На небі немає жодної хмаринки, щоб сховати пекуче сонце, і ви змушені терпіти цю спеку. Раптом дивитесь у небо і десь удалині помічаєте клаптик білої імли.
«Тінь від цієї хмари точно принесе прохолоду. От якби ж вона швидше сюди прилетіла», — думаєте ви й навіть розмірковуєте над тим, щоб відпочити, поки хмара не заступить сонце.
Та насправді ця хмара може так ніколи й не прилетіти, щоб прикрити вас від сонця. День так і закінчиться, поки ви перепочиваєте від роботи в очікуванні тіні.
Замість того щоб оглядатися на хмару, беріться до справи, яку необхідно зробити. Якщо працюєте сумлінно, спека вам не дошкулятиме. Ви навіть не помітите, коли надійде хмара і принесе з собою освіжувальну прохолоду.
Моя історія стосується не тільки хмар, а й самої долі й удачі. Немає сенсу заздрити іншим через те, що їм подарували трішки везіння. Та й від скарг про те, що можливостей немає, користі ніякої. Просто сумлінно працюйте над тим, що повинні зробити сьогодні, й успіх неодмінно стрінеться вам на шляху. Частина друга. 30 способів наповнити життя впевненістю та мужністю
Спробуйте змінити свої погляди
31. Відкрийте іншу версію себе
Знайдіть свого внутрішнього протагоніста
Ваш протагоніст має необмежений потенціал.
Для того, щоб життя було вільнішим та легшим, дзен-буддизм навчає нас, наскільки важливим є не вішати на себе ярликів «ось-така-чи-сяка людина».
Дозвольте навести вам приклад.
Усередині вас живе інший ви. Така версія наділена більшою свободою, ніж вам здається насправді, ба більше, у неї багатий потенціал. Це — ваша сутність. У кожному з нас живе справжній протагоніст.
З погляду дзен, слово «протагоніст» можна також витлумачити як майстер. Відома історія про дзенського монаха, котрий звертався до себе зі словами:
— Агов, майстре!
— Слухаю... — відповідало його справжнє «я».
— Ти не спиш? — вів далі монах.
— Ні! — знову відказувала його сутність.
І монах продовжував цілком серйозно допитуватися сам у себе.
Кожний з нас має свою роль у суспільстві. Ви можете бути працівником, мамою, кухарем у ресторані. І це, безсумнівно, різноманітні версії нас. Проте ми всі маємо внутрішнього себе, справжнього головного героя, котрий мешкає усередині нас.
Не шкодуйте сил, щоб розбудити цю іншу версію самого себе.
32. Не переймайтеся тим, чого нема
Тривога невловима
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Спіймай дзен життя. Японські практики, що ведуть до спокою та радості, Шунміо Масуно», після закриття браузера.