Читати книгу - "Пришестя роботів: техніка і загроза майбутнього безробіття"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Повернення фабрик різко зменшує транспортні витрати, а також надає багато інших переваг. Розташування виробництва недалеко від споживацьких ринків, так і від центрів проектування виробів дає змогу компаніям скоротити тривалість виробничого циклу і забезпечити більшу гнучкість реагування на потреби споживачів. З огляду на те, як автоматизація ставатиме дедалі гнучкішою і складнішою, серед виробничників неодмінно виникне тенденція пропонувати продукцію, більше орієнтовану на індивідуальні потреби замовника. Цілком можливо, що за допомогою легкодоступних веб-інтерфейсів споживачам дадуть змогу створювати унікальні дизайни або специфічний одяг нестандартних розмірів. У такому разі вітчизняне автоматизоване виробництво зможе передавати готову продукцію до рук споживачів буквально за лічені дні.
Одначе до розповіді про повернення виробництва з офшорів назад до США слід зробити одне важливе застереження. Навіть та відносно невелика кількість новостворених фабричних робочих місць не обов’язково зберігатиметься тривалий час; з огляду на те, як ро́боти й далі ставатимуть здібнішими й кмітливішими, а нові технології на кшталт тривимірного друку ввійдуть у широкий вжиток, цілком імовірно може статися так, що значна частина виробничих підприємств у підсумку наблизиться до повної автоматизації. На поточний момент виробничі робочі місця в Сполучених Штатах складають значно менше 10 % усієї зайнятості. Як наслідок, роботизація виробництва і спричинене нею повернення підприємств матимуть, найімовірніше, лише марґінальний вплив на загальний ринок робочої сили.
А в країнах, що розвиваються, приміром у Китаї, де значно більший відсоток робочих місць зосереджений у виробничому секторі, ситуація буде разюче відрізнятися від тієї, що склалася в США. Фактично, там розвиток технологій уже доволі істотно вплинув на фабричні робочі місця: впродовж 1995–2002 років Китай втратив майже 15 % своєї виробничої робочої сили, тобто близько 16 млн робочих місць [9]. Існують переконливі дані, які дозволяють припустити, що цей процес, найімовірніше, буде лише прискорюватися. 2012 року компанія Foxconn, основний субпідрядник, який виробляє пристрої фірми Apple, оголосила про плани запровадити на своїх фабриках використання близько мільйона роботів. Тайванська компанія Delta Electronics, Inc., що виробляє адаптери живлення, нещодавно змінила свою стратегію і зосередилася на недорогих ро́ботах для збирання прецизійної електроніки. Delta Electronics планує запропонувати однорукого збирального робота ціною близько 10 тисяч доларів, що становить менше половини ціни робота Бакстера, створеного компанією Rethink. Європейські виробники промислових роботів на кшталт ABB Group і Kuka AG також інвестують великі кошти в китайський ринок і нині споруджують там фабрики для виготовлення тисяч роботів щорічно [10].
Безсумнівно, що розвиток автоматизації буде також підживлюватися тим, що з огляду на урядову політику процентні ставки, які сплачують великі компанії в Китаї, штучно утримуються на низькому рівні. Терміни виплати кредитів постійно пролонгуються, тому основне тіло кредиту ніколи не виплачується повністю. Ця обставина робить інвестиції капіталу надзвичайно привабливими, навіть коли вартість робочої сили є низькою, і саме вона була однією з основних причин того, що такі інвестиції нині складають майже половину китайського валового національного продукту [11]. Багато аналітиків вважають, що така штучно занижена вартість капіталу призвела до значних зловживань з інвестиційним капіталом у всьому Китаї, найпоказовішою з яких є, напевно, будівництво так званих міст-привидів, що, як виявилося, загалом лишаються незаселеними. З тієї ж причини низька вартість капіталу здатна створити великим компаніям потужний стимул інвестувати в коштовну автоматизацію, навіть у тих випадках, коли для цього немає раціональних бізнесових підстав.
У процесі переходу китайської електронної промисловості до використання роботів-збиральників однією з найбільших проблем буде необхідність сконструювати таких роботів, які були б достатньо гнучкими, щоб встигати за короткими й швидкоплинними життєвими циклами продукції. Наприклад, компанія Foxconn створює масивні виробничі комплекси, де робітники живуть прямо на об’єкті в гуртожитках. Аби вкластися в жорсткий виробничий графік, робітників можуть розбудити серед ночі і негайно змусити працювати. Результатом такого підходу є приголомшлива здатність швидко нарощувати виробництво або миттєво пристосовуватися до змін у конструкції того чи іншого продукту, але це також справляє на робітників величезний фізичний і психологічний тиск, про що свідчить справжнісінька епідемія самогубств, яка прокотилася підприємствами компанії Foxconn у 2010 році. Звісно, ро́боти мають здатність працювати безперервно, і з огляду на те, як вони ставатимуть дедалі гнучкішими й легшими у навчанні для нових завдань, вони ставатимуть також дедалі привабливішою альтернативою людям, навіть якщо ці люди отримують низьку зарплатню.
Зазначена тенденція до зростання рівня фабричної автоматизації в країнах, що розвиваються, жодним чином не обмежується лише Китаєм. Приміром, виробництво одягу і взуття і досі є одним із найбільш трудомістких секторів економіки, тому фабрики переводять із Китаю до країн з іще нижчими зарплатами, як-от Індонезія та В’єтнам. У червні 2013 року виробник спортивного взуття — фірма Nike — оголосила, що зростання зарплат в Індонезії негативно вплинуло на її фінансові показники за квартал. Як заявив головний фінансовий директор компанії, довготривале розв’язання посталої проблеми «полягатиме в заміщенні за допомогою машин людської складової в собівартості продукції» [12]. Підвищення рівня автоматизації вважається також одним зі способів уникнути критики потогінних умов праці, які часто трапляються на фабриках із пошиття одягу в країнах третього світу.
Сфера послуг: робочі місця — саме там
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пришестя роботів: техніка і загроза майбутнього безробіття», після закриття браузера.