Читати книгу - "Мистецтво мріяти. Як отримати те, чого насправді бажаєш"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Страх уражає вас тоді, коли ви так захопилися, будуючи сходи й видираючись ними вгору, що забули про десятиметрову висоту і трамплін на вершечку. Аж тут раптом ви вже балансуєте на краю цієї хиткої дошки, намагаючись утриматися кінчиками пальців, а з гучномовця лунає: «Увага! Ви готові?» Прожектор засліплює вас, гуркочуть барабани, а вам хочеться вигукнути: «Зачекайте хвилинку! Я думав, ми просто розважаємось! Я не знав, що мені справді доведеться стрибати!»
Можливо, це не трапиться з вами в перший день, коли ви почнете працювати над метою, адже багато кроків є такими маленькими й простими, ніби ви спускаєтеся сходами до неглибокої частини басейну. Немає нічого особливо загрозливого в тому, щоб піти до бібліотеки чи газетного кіоску. Але ви продовжуєте робити ці маленькі кроки і невдовзі таки опинитеся на краю трампліна десятиметрової вишки. Це може бути співбесіда щодо роботи, або прослуховування в театрі, або перший день занять, або день, коли ви закінчите своє приємне й безпечне вивчення матеріалів і почнете писати. Однак що б це не було, у ньому обов’язково буде елемент невідомості (ви ніколи раніше цього не робили), серйозності вкладень (на карту поставлено і ваші мрії, й уявлення про себе) та відповідного ризику (ви можете постраждати, усе зіпсувати, пошитися в дурні, з’ясувати, що ви недостатньо вправні).
Найсмішніше те, що ви можете знати, а можете й ні, коли натрапите на свого першого ворога. Фізичні симптоми страху ні з чим не сплутаєш: у вас крижані руки, тремтять коліна, ви червонієте, затинаєтеся, вас нудить, а серце калатає так, ніби намагається кудись утекти. Відвертість тіла спрощує завдання, хоч інколи може викликати збентеження. Але розум більш потайний. Він вважає, що страх принижує його гідність, тому намагатиметься рятувати свою репутацію, переконуючи вас, що ви зовсім не налякані – просто раптом згадали, що у вас є десь інша нагальна справа. Оскільки важливо знати, що ви зіткнулися саме зі страхом, я покажу вам його найпоширеніші маски, аби ви могли миттєво його розпізнати.
Упізнайте свого ворога
Якщо у вас коли-небудь виникали подібні думки, відчуття або ви мали такий досвід, коли намагалися зробити чи отримати те, чого хочете, – значить, ви мали справу зі страхом. Позначте у списку ті пункти, які вам знайомі, тому що ви дуже скоро з ни ми знову зустрінетеся.
Непереборне бажання поспати: ви несподівано так утомились.Непереборне бажання поїсти: ви раптом почуваєтесь голодним як вовк.
Непереборне бажання підійти до полиці з розважальними книжками, бо вам неодмінно й просто зараз треба прочитати «Ніжну лють кохання» або останній детектив із серії про Тревіса Макджі.
Заспокійлива думка: «У мене ще купа часу. Це може зачекати до завтра».
Раптове потьмарення: до цього у вас був фонтан ідей та планів, а зараз ви наче сільський дурник.
Несподіваний вибух ідей та планів стосовно вісімнадцяти інших мрій, які б ви хотіли втілити спершу. («Боже, я ніколи не була в Європі… Я цілком можу розпочати свій бізнес, коли повернуся звідти».)
Раптова втрата інтересу до вашої мети: вона зачаровувала вас у теорії, але на практиці виявилася нудною і зовсім не призначеною для вас. (Зверніть увагу: прихований страх спробує надурити вас і змусити змінити мету, коли на обрії з’являться перші труднощі. Саме через це так багато з нас починали, але швидко кидали купу різних занять – а не тому, що ми «дилетанти», які не можуть визначитися.)
Несподіване переконання, що ви не маєте тих якостей, котрі потрібні для досягнення певної мети. («Що взагалі змусило мене вважати, ніби я достатньо наполегливий, щоб працювати в торгівлі? Я насправді дуже скромний та сором’язливий».)
Коли страх уражає – відкрито чи під однією зі своїх масок, – що може завадити вам сказати: «Я передумала. Я ще не готова»? Що може зупинити вас, коли ви захочете розірвати всі ваші схеми, запхати їх у кошик для сміття, жбурнути ногою кудись у куток цю книжку й вирішити, що всі оті ігри з метою – лише забавка для власного самолюбства і ви краще натомість станете буддійським ченцем або завагітнієте?
Я покажу, що не дозволить страхові зупинити вас. Усе в цьому розділі. Адже я таки вірю, що покинути мрію й ніколи не дізнатися, на що ви здатні, – це в біса висока ціна за ваш спокій. У вас є право отримати бажане та бути тим, ким ви можете стати, – а це іноді означає, що ви маєте право діяти, навіть коли кожен нерв у вашому тілі волає: «Зупинись!» Секрет полягає в тому, щоб перетворити «першого ворога» на компаньйона, порадника та друга.
Страх – це природний супутник творчої діяльності. Є тільки один шлях уникнути страху – це жити без надії, змін та зростання. Хочете знати, що таке справжня впевненість у собі? Просто згадайте свої відчуття, коли ви робите щось, що вже робили багато разів і можете впоратися з цим із заплющеними очима, як-от зав’язувати шнурки на черевиках. Це і є впевненість у собі, це лише вміння, доведене до автоматизму, дія, виконувати яку навіть нудно. Ви пам’ятаєте, як уперше самі зав’язували шнурки? Ви не почувалися тоді впевнено. Ви нервували, хвилювались і діяли нерішуче. Але ви оволоділи цим умінням і почали рухатися до важливіших речей, де вам знову бракувало впевненості, – таких як арифметика, танці чи керування автомобілем. Це гра, у яку ми граємо. Це закон людського зростання. Чи хотіли б ви більше нічого не робити у своєму житті, крім зав’язування шнурків, аби тільки ніколи знову не хвилюватися?
По-іншому не вийде. Коли ви починаєте рухатись, ви нервуєте. Кожного разу, коли ви пробуєте щось нове, беретеся за те, що справді вимагає напруження ваших можливостей, одним словом, за щось вартісне, – ви будете відчувати невпевненість і сумніви, так само як виклик та радісне збудження. Це здорові відчуття, які називають страхом сцени, і я хочу розкрити вам секрет, відомий усім успішним людям: як жити з цим страхом і любити його. Це
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мистецтво мріяти. Як отримати те, чого насправді бажаєш», після закриття браузера.