Читати книгу - "Феміна, Ріна Март"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Цю фразу упустив чоловік, з яким я почала перетинатися по роботі. Він юрист, а мені треба було скласти кілька договорів і без його допомоги ніяк. По ходу справи кілька разів запрошував на каву, де ми обговорювали справи насущні та трохи жартували.
Здавалося б, чоловік сказав у мій бік цілком щирий комплімент, відзначивши мої інтелектуальні здібності. У чому ж каверза?
Вся справа у подачі. Акцентуючи увагу на моїх розумових здібностях, решту жінок він "викинув за борт", давши зрозуміти, що жінки зазвичай розуму недалекого. Крім того, слово "надто" явно дає зрозуміти, що жіночий розум для цього чоловіка - загроза. Хоча хіба тільки для цього?
Чи стикалися ви у своєму житті з доброзичливим сексизмом? Чи були у вас випадки, коли від компліменту ставало незатишно?
Чи доводилося вам чути щось подібне:
"Ви - прикраса цього столу" (Facepalm)
Одного разу була на серйозному заході, колектив переважно чоловічий, оскільки жінок зазвичай до керівних посад не допускають. І тут ця фразочка, вимовлена з самовдоволеним виглядом. Мовляв, ми, чоловіки, великі стратеги, а жінки це так - прикраси.
"Навіщо такій гарній жінці така робота?"
Передбачається, що розумовою діяльністю здатний займатись виключно чоловік. До того ж, подібними фразами чоловік дає зрозуміти, що єдиний заробіток жінки – це торгувати тілом, а не розумом.
"Чому така гарна жінка нудьгує на самоті?"
А чому б і ні? Чи право нудьгувати на самоті мають лише відверто негарні жінки?
"Ну, подумаєш, з роботи звільнили. У тебе ж чоловік працює"
Досі успішність жінки визначається не її особистими досягненнями, а успішністю чоловіка поряд. І це сумно. Ти можеш написати популярний бестселер, зробити відкриття, досягти певного успіху в кар'єрі, але це не буде означати зовсім нічого, якщо поруч немає чоловіка.
"Хочу представити вам чарівного керівника"
Чоловік представляє жінку на новій посаді. А тепер уявіть ситуацію навпаки. Жінка презентує чоловіка: "А це наш брутальний керівник". Безглуздо виглядає, погодьтеся.
Доброзичливий сексизм начебто піднімає жінку на п'єдестал, позиціонуючи її як абсолютно безпорадне тендітне створення. Така собі мила незрозуміла болонка, яку чоловік весь час повинен опікуватися і дивитися щоб вона в каналізаційний люк не провалилася під час прогулянки.
Однак саме це позиціонування підкреслює другорядну роль жінки в суспільстві: "Ти й так гарна, навіщо тобі робота", "Непогано як для жінки", "У тебе чоловіча логіка/мислення/мізки", "Що це за робота у тебе така? Сиділа б в офісі в блузках та підборах. І тобі добре і чоловікам приємно".
Доброзичливий сексизм - це про жінку, яка не окрема самостійна особистість, а доповнення до чоловіка. Приємний аксесуар. Вона навіть картридж самостійно заправити не здатна, куди їй розумовою роботою займатися. А скільки жартів про жіноче керування? І це: "Треба ж, паркуєшся як мужик" (вигук неприхованого захоплення).
Скільки мені писали у коментарях блогу доблесні кухонні борцуни: "На кухню краще йди, пише вона тут", не порахувати. Це, звісно, до доброзичливості не має жодного відношення, проте зустрічаються і більш м'які вирази: "Жінки такі милі створіння. І Ви, Авторе, так чарівно цвірінькаєте".
Як правильно реагувати на такі фрази?
Жінок, яких дратують фрази в галузі доброзичливого сексизму, і які цього особливо не приховують, називають агресивними та байдужими. Мовляв, я їй комплімент, а вона дивиться зневажливо. Крига. Справа в тому, що жіноча психіка зчитує подібні компліменти як приховану загрозу. Це встановила психолог Вероніка Ламарш, дослідивши стан жінок після сумнівних компліментів від своїх начальників. Результати показали, що у учасниць експерименту збивався серцевий ритм та артеріальний тиск.
Заради справедливості, все ж таки варто відзначити, що подібні компліменти зазвичай промовляються щиро, без бажання образити або зачепити жінку. Багато чоловіків так виховані і не бачать нічого поганого в забороні жінці оплатити свою каву, навіть якщо це лише діловий обід. Мовляв, завжди платить чоловік, коли він чоловік. Проте все більше жінок відкрито заявляють про те, що подібне ставлення їх злить, гостро паруючи на доброзичливий сексизм і ставлячи чоловіка на місце. Тому що немає "жіночого розуму" чи "жіночої логіки". Або логіка та розум є, або вони відсутні. Незалежно від статі.
Але жінка при цьому "чудо яка дурненька", а чоловік "Боже, який дурень".
З повагою, ваша Ріна Март. Не забудьте тицьнути кнопку «Підписатися»
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Феміна, Ріна Март», після закриття браузера.