Читати книгу - "Криміналістична тактика і методика розслідування окремих видів злочинів"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
На думку С. Мітрічева, при вивченні методики розслідування окремих видів злочинів слід звертати увагу на типові ознаки, що мають криміналістичне значення, на особливості цього виду злочину, що виражаються у способах його вчинення, характерних слідах, професіональних і злочинних навичках злочинця, тобто на все те, що є типовим, загальним і включається у криміналістичну характеристику окремих видів злочинів. Видова криміналістична характеристика повинна включати найбільшу кількість ознак, що мають криміналістичне значення. Таким чином, не розкриваючи загального поняття криміналістичної характеристики, С. Мітрічев зробив спробу визначити її зміст і назвав три основні взаємопов’язані елементи: спосіб вчинення злочину; сліди, що їх залишає злочинець; особа злочинця. При цьому автор зазначив, що цими елементами зміст криміналістичної характеристики не вичерпується, тому що вона повинна охоплювати найбільшу кількість ознак, які мають криміналістичне значення.
В. Танасевич і В. Образцов виокремили такі елементи криміналістичної характеристики: спосіб вчинення злочину; обстановка вчинення злочину; умови охорони об’єкта від замаху (включаючи характеристику осіб, пов’язаних із забезпеченням недоторканності благ, на які вчинено замах); маскування, спрямоване на приховання слідів злочину і осіб, що його вчинили; особа злочинця і спосіб його поведінки до і після вчинення злочину.
Своє бачення змісту криміналістичної характеристики запропонував В. Гавло, який виокремив такі елементи: ситуація, що виникла перед вчиненням злочину; спосіб злочину (підготовка, вчинення, приховання); реальна слідча ситуація, що склалася на момент порушення кримінальної справи; ситуація розслідування на початковому етапі, на момент пред’явлення обвинувачення і після нього.
До елементів криміналістичної характеристики С. Винокуров включив типові ситуації вчинення злочину, спосіб вчинення злочину; слідчі (типові) ситуації; коло обставин, що підлягають встановленню на першочерговому етапі розслідування.
О. Філіппов до переліку основних елементів криміналістичної характеристики включив: безпосередній предмет злочинного замаху; спосіб вчинення і приховання злочину; обставини, за яких готувався і був вчинений злочин (час, місце, умови охорони об’єкта тощо); особливості слідів, що їх залишає злочинець (механізм слідоутворення в широкому розумінні); особа злочинця і потерпілого (включаючи і мотиви злочину).
А. Баянов виокремив п’ять елементів криміналістичної характеристики: спосіб підготовки, вчинення і приховання злочину; предмет і наслідки злочинного замаху; особа потерпілого; особа злочинця; мотив і мета вчинення злочину.
На думку Р. Бєлкіна, до криміналістичної характеристики повинні належати: характеристика вихідної інформації, система даних про спосіб вчинення, приховання злочину та типові наслідки його застосування; дані про особу ймовірного злочинця та ймовірні мотиви і мета злочину; окремі обставини вчинення злочину (місце, час, обстановка).
Ще більше коло елементів криміналістичної характеристики запропонував І. Лузгін: типові способи вчинення і приховання злочинів, використовувані знаряддя злочину, послідовність дій; типові умови кримінальної ситуації (місце, час, погодні та інші умови); типові чинники, що зумовлюють вибір способів і умов підготовки, вчинення і приховання злочинів, мотив і мета злочинного діяння; стійкі особливості об’єкта (предмета) замаху, що впливають на підготовку, вчинення та приховання злочину; типові сліди та документи як матеріальні джерела інформації, особливості їх утворення, знищення, приховання, взаємні зв’язки слідів; найімовірніші свідки; особливості особи злочинця, потерпілого, свідка, чинники, що впливають на формування їх показань і поведінки під час слідства; характер і розмір збитків.
О. Колесніченко як основні елементи криміналістичної характеристики виокремлює сукупність ознак, що визначають: спосіб підготовки, вчинення і приховання злочинів; місце, час, обстановку, знаряддя і засоби вчинення злочину; предмет замаху; особу злочинця; особу потерпілого; сліди злочину (в широкому розумінні).
Єдиний погляд на елементи криміналістичної характеристики відсутній і в останніх працях учених-криміналістів. Так, А. Лубін структурними елементами криміналістичної характеристики вважає: суб’єкти (суб’єктивні чинники); ситуацію (об’єктивні чинники); способи виконання злочинних дій; сліди злочину (джерела інформації). М. Яблоков вирізняє такі елементи криміналістичної характеристики: дані про спосіб вчинення злочину; дані про механізм вчинення злочину; обстановку вчинення злочину; дані про властивості особи як суб’єкта; дані про особу потерпілих. В. Образцов, виходячи з того, що злочин — це цілісна система діяльнісного типу, елементами криміналістичної характеристики злочину вважає суб’єкта (суб’єктів), об’єкта впливу, мотив, мету, завдання, засоби досягнення мети, механізм (технологію) реалізації мети, результат злочину (наслідки і сліди).
Білоруські вчені-криміналісти І. Андрєєв, Г. Грамович та М. Порубов в одному з останніх навчальних посібників “Криміналістика” зазначають такі елементи криміналістичної характеристики: дані про матеріальні сліди злочину, спосіб вчинення та приховання злочину, місце, час і механізм його вчинення, обстановку вчинення злочину, предмет злочинного замаху, мету і мотиви злочину, властивості особи учасників кримінального процесу і обставини, що сприяють вчиненню злочину.
Провідні вчені-криміналісти України[18] виокремлюють шість елементів криміналістичної характеристики:
• спосіб підготовки, вчинення і приховання злочину;
• місце, час, обстановка, знаряддя і засоби вчинення злочину;
• предмет замаху;
• особа потерпілого;
• особа злочинця;
• сліди злочину (в широкому розумінні).
Елементи криміналістичної характеристики — це ті ознаки, обставини, дані, які підлягають опису. Наведені визначення свідчать про відсутність єдиної думки в учених. Кожне визначення має різні елементи, причому кількість їх неоднакова. Для глибшого розуміння основних типових елементів криміналістичної характеристики злочинів доцільно ознайомитися з позиціями різних учених-криміналістів, які відображені в порівняльній таблиці (табл. 1).
Аналіз наведених у табл. 1 даних показує, що більшість авторів виокремлюють чотири-п’ять елементів, причому майже всі вони називають предмет злочинного посягання, спосіб вчинення злочину, особу злочинця, різні сліди та обставини вчинення злочину. Щодо інших елементів, то вони так чи інакше належать до об’єктивної оцінки події та можуть бути об’єднані в єдине поняття — “слідова картина” події злочину в найширшому її розумінні. Справді, обстановка, умови, причини, обставини тощо — все це сліди, тобто певні зміни в матеріальному середовищі, які можна уявити як слідове середовище — “картину”, причому вона включає сліди обстановки та умов, що передують злочину, і сліди безпосередньо злочину, що утворилися під час вчинення злочину й приховання його слідів.
Таблиця 1
Зведена таблиця типових елементів криміналістичної характеристики
Проаналізувавши структуру криміналістичної характеристики, М. Салтевський зробив висновок, що більшість авторів зазначають елементи, які можна звести до чотирьох основних:
• предмет безпосереднього замаху;
• спосіб вчинення злочину в його широкому розумінні;
• “слідова картина” в її широкій інтерпретації;
• особа злочинця.
Наведені вище структури криміналістичної характеристики, що їх запропоновано останнім часом, також містять здебільшого елементи, які можна звести до чотирьох основних, зазначених
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Криміналістична тактика і методика розслідування окремих видів злочинів», після закриття браузера.