Читати книгу - "Зірки Егера"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Там, у лісі.
— А як називається це село?
— Називається? Не знаю.
У кругловидої Маргіт були товсті губи, наче відкриті для поцілунку, обличчя, обсипане ластовинням, на шиї голубе скляне намисто. Турки забрали її з собою з хутора в Шомодському степу.
Дівчина похитала головою і заходилася майструвати з різних ганчірок ляльку.
— Це буде лялька для Віцушки. Жовта хустинка, червона сукенка. Ми одягатимемо її, вкладатимемо спати, гойдатимемо і бавитимемося з нею.
Фіра з невільниками повільно рухалася вперед.
Поряд брели широкоплечий селянський парубок і молодий рябий циган. Циган був у синіх залатаних штанях і в синьому доломані. Із спідньої кишені доломана стирчала дерев'яна дудка. З другого боку підводи чвалав священик у чорній сутані і кудлатий селянин з великою головою. Селянинові було років сорок. Священик — молодший. Це був високий чоловік з відкритим широким обличчям, без бороди й без вусів і навіть без брів. Обличчя червоне, немов буряк, тільки очі чорніють. Турки кілька днів тому поливали його окропом, вимагаючи, щоб він віддав їм скарби своєї церкви.
А які то могли бути скарби в тій церковці!
Нещасні бідолахи попали в рабство. На ногах у них ланцюги, руки в кого спереду, у кого за спиною закуті кайданами. Парубок зв'язаний одним ланцюгом з циганом, священик — з селянином. Парубок босий. Щиколотки під кайданами обмотані ганчір'ям, яке вже геть закривавлене.
— Стійте,— благав він, озираючись час від часу назад.— Дайте хоч кайдани поправити.
Але яничари не звертали на нього жодної уваги. Вони щось балакали по-турецьки і лиш зрідка кидали на нього сердиті погляди.
Гергей не зводив очей з парубка. Які в нього великі руки! От хто не боїться нікого! І якби його руки не були зв'язані за спину, то летіли б турки від нього в різні боки.
Парубок і справді не боявся.
Він підвів голову і гримнув на згорбленого турка, що трюхикав поруч на коні:
— Щоб ви згоріли, бусурмани! Вовче поріддя!
— Гашпар, Гашпар,— заспокоювала його Маргіт з підводи,— терпіть свою долю, як тільки можете. Гляньте, он уже й сонечко сідає на спочинок: о такій порі вони стають на привал.
Маргіт витерла сльози на очах, але тут малюки зайшлися плачем:
— Я хочу додому! — закричав Гергей.
— До тата! — плакала мала Ева.
Турки й справді зупинилися перепочити. Позлізали з коней, подіставали глечики, помили руки, ноги й обличчя. Затим рівненько в рядок поставали на коліна обличчям на схід. Поцілувавши землю, почали молитися.
Дівчина злізла з воза, відірвала клапоть від своєї сорочки і перев'язала ним парубкові ноги. Затим обережно насунула кайдани на пов'язку.
— Благослови тебе бог! — зітхнув парубок.
— На ніч, якщо вдасться, ми ще прикладемо тобі подорожник, Гашпаре.
Її обличчя скривилося, здавалось, вона от-от заплаче. Так і плакала вона щогодини; поплаче і знову співає дітям пісень: бо ж досить було їй заплакати, як і вони теж заходилися в плачі.
— Ох, і їсти ж хочеться! — сказав циган, сідаючи побіля них прямо на закурену дорогу.— Оце б ум'яв зараз три буханці хліба та й сала кусень.
Возій — теж бранець із закованими ногами — усміхнувся.
— Я теж голодний,— мовив він, кидаючи зневажливий погляд на турків.— А їм зварю на вечерю такого паприкашу[12], що весь нам дістанеться.
— А ти хіба кухар?
— Тільки ввечері. Вдень оті бусурмани самі собі грабують на обід.
— Ти давно у них служиш?
— Три дні.
— А дати дьору не пробував?
— Е ні, від них не втечеш! Поглянь-но, які чоботи на мені.— Він підняв ногу — пролунав брязкіт важких, товстих ланцюгів.
— А що як сьогодні не доведеться варити? — з тривогою сказав циган.
— Не хвилюйся. Вчора я їм так смачно наварив, що вони тільки облизувались, як собаки.
— От якби й мені так облизуватись! Я вже й забув, коли востаннє наївся досхочу.
— Вони й вина награбували собі на обід. Он везуть у задку фіри.
— Турки ж не п'ють!
— Вони, коли бачать вино, зразу забувають про свої турецькі закони.
—
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Зірки Егера», після закриття браузера.