Читати книгу - "Тінь перемоги"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Заперечать: штурм Берліна - це наказ Сталіна, чи міг Жуков заперечити?
Давайте вважати, що Жуков заперечити не міг. Але в цьому випадку нічого з нього ліпити героя. В цьому випадку треба прямо і чесно визнати: Сталін віддав безглуздий наказ штурмувати Берлін, а Жуков безглуздий наказ виконав, не заперечуючи і не розмірковуючи над наслідками.
7.І все-таки пощастило тим, хто був убитий в ході безглуздого штурму Берліна. Їх хоч і без трун, але поховали. У Німеччині землі мало, тому трупи просто так не кинеш серед поля. А в нас на Русі землі багато. Тому не кожен з тих, хто був убитий на рідній землі, в неї потрапив. Солдата не вважали людиною за життя, так хоч би мертвого поховали! Мертвого раба в усі часи в усіх народів ховали в землі. Чому наші рабовласники своїх рабів не ховають? Чому в полях і лісах кістки солдатські валяються через півстоліття після війни? «Красная Звезда» пише, що у військових похованнях «поховані понад 6,5 мільйона осіб, з них всього лише 2,3 мільйона відомі за прізвищами». Читаємо ми й радіємо: наші втрати на війні були такими скромними. Але давайте вникнемо в написане. Мова йде не про всіх загиблих солдатів і офіцерів, а тільки про ті, які поховані. А ті, які не поховані, хто їх рахував?
Білі солдатські ребра на полях минулих боїв - це сором і ганьба Росії на весь світ і на всі часи. Хто ж мав ховати солдатів на війні та після війни? Військові журналісти обурюються: через півстоліття ентузіасти знаходять солдатські медальйони, але їх зміст давно знищений часом. «Лінь, байдужість, міщанське міркування "моя хата скраю..." Але ж тоді солдатські медальйони легко відкрили б свої таємниці. Сьогодні ж вони часто-густо мовчать, як риба. Час - він навіть камінь кришить. Не зберіг і крихких медальйонів з вкладеними в них "паспортами смерті".» («Красная Звезда» 9 грудня 1999)
Правильну лінію газета гне! Тільки було б непогано, щоб назвала «Звездочка» за іменами тих військових вельмож, які після війни проявили лінощі, байдужість і міщанське ставлення до полеглих.
Отже, хто ж повинен був ховати загиблих? Хто повинен був цією справою займатися? За старою традицією війна вважається закінченою в той момент, коли похований останній убитий солдат. Якщо так, то «велика вітчизняна» буде тривати нескінченно. І давайте не будемо святкувати так званий «день перемоги». Солдати ще не поховані, отже, війна ще не завершилась. Чи не рано перемогу святкувати?
Так зване «отечество», закликавши в ході війни під знамена 34 мільйони своїх громадян, не потурбувалось похоронами мертвих. Через півстоліття після закінчення війни солдатські кістки так і валяються в полях, лісах і болотах. Радянського Союзу, нашої соціалістичної батьківщини, більше немає, а про останнього похованого солдата ми навіть і не мріємо. Їх білих кісточок у полях — безліч.
Батьківщина мала ховати своїх захисників. “Отечество”. Уряд. Міністерство оборони. Всі маршали й генерали. І Жуков - перш за все. На його совісті найбільше загублених життів. Він найкривавіший полководець в історії людства. Він першим і повинен був прибирати з полів купи солдатських кісточок.
Грошей не було на похорон? Гроші були. Ніхто у світі не набудував стільки потворних монументів, скільки їх набудували в Радянському Союзі. У нас споруджували виродків найнеймовірніших розмірів, і в кожному місті. Це ідоли на курганах. Чому ж усіх мастей Вучетичі гробили сотні тисяч тон бетону і сталі, мільярди народних рублів на зведення мерзенних бетонних опудал, але не ховали вбитих солдатів? Тому, що тягатися по лісах і болотах, кістки зотлілі шукати, - справа тоскна, та й небезпечна. Можна на іржавій міні підірватися. А зведення циклопічних залізних тіток з піднесеними мечами - справа грошова, прибуткова, престижна.
Але ж повинен був Жуков, під час перебування головкомом Сухопутних військ або міністром оборони, зайнятися похованням загиблих солдатів. Слід було кинути армію в райони, де були битви. Бойове завдання: розмінування, збір боєприпасів і кинутої зброї, пошук і поховання загиблих. Всю армію через це слід було пропустити: формувати пошукові загони й посилати в райони боїв на місяць-другий. І тут же замість них слати інші загони. І це - життя в польових умовах. І це - бойова підготовка без спрощень, зі справжнім ризиком для життя. І це - вивчення топографії, розвиток навичок орієнтування на незнайомій місцевості. І це - виховання характеру та патріотизму. І це - формування колективів. І це - вивчення історії війни.
Заодно й кісточки зібрали б.
* * *Виступає донька великого полководця Маргарита Георгіївна і осоромлює Москву з Пітером: у Старому Осколі пам'ятник моєму татові поставлений, в Уральську - поставлений, у Нижньому Новгороді - поставлений, в селі Стрілковка - цілий комплекс, з монументом і меморіальною хатою. А в Москві та в Пітері - ганьбище! Пам'ятник Жукову не спромоглися поставити, неподобство яке!
Почули керівні товариші крик душі, миттю в Москві пам'ятник Жукову зліпили. Треба б ще в Пітері. У Волгограді. На Прохоровському полі. В Києві. У Варшаві. В Берліні. В Потсдамі. В Вюнсдорфі. В Одесі. І далі — скрізь.
Все це гарно. Тільки, на мою думку, слід було спочатку поховати мільйони солдатів, а вже потім розставляти пам'ятники тому, хто своїм геніальним керівництво загнав
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Тінь перемоги», після закриття браузера.